Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да се справим с умората през есента – прости, но ефективни методи

Ключови думи: есенна умора, есенна депресия

Ако чувствате умора или липса на енергия през деня, тогава има няколко причини за появата на това състояние. Тези симптоми могат да наподобяват настинка, грип или друга вирусна инфекция.

Освен това умората може да се появи поради други фактори, като липса на сън или заболяване. Тя обаче може да бъде и провокирана от различни здравословни състояния. За да подобрите вашето състояние, трябва да разберете какво точно е засегнало здравето ви. Ето няколко съвета как да се справите с този вид проблем.

Защо изпитваме чувство на умора, въпреки дългия сън?

Много хора се чувстват уморени дори след сън. Това хронично състояние може да повлияе на качеството ви на живот и да ви попречи да правите това, което обичате.

В повечето случаи умората може да бъде преодоляна чрез промени в начина на живот или диета, коригиране на хранителните дефицити или лечение на основното заболяване.

Но, първо, за да се отървете от умората, трябва да определите причината за нейното възникване. Това състояние може да се дължи на различни причини.

Ако страдате от хронична умора, може да се събудите сутрин с чувството, че изобщо не сте спали. Освен това е достатъчно трудно да се съсредоточите върху работата или да сте продуктивни у дома. Може дори да е твърде трудно да се занимавате с ежедневната си работа.

В повечето случаи умората има си причина. Това може да бъде анемия, алергична реакция, фибромиалгия, депресия, хронично бъбречно заболяване, чернодробно заболяване, белодробно заболяване, вирусна или бактериална инфекция.

Ето някои от основните причини за хроничната умора и как да се справите с тях.

Недостиг на хранителни вещества
Хранителните дефицити могат да причинят ежедневно чувство на изтощение, дори ако спите повече от 7 часа на ден.
Това може да се дължи главно на недостиг на витамини, свързан с умора. Тези хранителни вещества са желязо, витамини B, D, C, магнезий.
Въпреки това, недостатъците на много от тези хранителни вещества са често срещани. Анемията засяга приблизително 25% от населението на света. Най-честата е желязодефицитната анемия.
Един от основните симптоми на това състояние е силната умора. Въпреки това, след възстановяване на нормалните нива на желязо, състоянието се подобрява.
Според проучванията, до 20% от хората на възраст 60 години и повече имат дефицит на витамин В12. Това състояние е особено често срещано при възрастните хора, тъй като способността за усвояване на този витамин намалява с възрастта.
Витамин B12 е от съществено значение за оксигенацията и производството на енергия. Ето защо ниското му ниво може да причини силна умора.

Стрес и други фактори
Стресът е напълно нормално явление, свързано с работата и ежедневието, но подобно хронично състояние може да бъде тясно свързано с умората.
Всъщност, стресът може да причини структурни и функционални промени в мозъка, което води до хронично възпаление и умора. Въпреки че е почти невъзможно да се избегнат стресови ситуации на работа или у дома, умората може да бъде предотвратена.

Ето няколко съвета как можете да предотвратите хроничната умора.

Отпуснете се
Трябва да намерите време да се отпуснете и да се освежите, като вземете душ, плувате и медитирате или да си направите кратка разходка. Това ще нормализира вашето психическо състояние.

Посетете лекар
Ако страдате от необяснима хронична умора, тогава трябва да се консултирате с лекар и да обсъдите с него съществуващите симптоми.
Той ще препоръча изследвания, за да изключи определени здравословни състояния, които причиняват умора, като хипотиреоидизъм, сънна апнея, множествена склероза, тревожни разстройства, депресия, фибромиалгия и бъбречно заболяване.

Важно е да разберете, че постоянното чувства на умора  не е нормално. Правилното лечение на основното заболяване може да ви помогне да се почувствате по-добре, както и да нормализира здравето ви.

Борете се с есенната депресия
С настъпването на студения сезон може да се появи състояние депресия. Дните стават по-кратки и може да ви е трудно да станете от леглото.
И постоянно ви се спи. Умората се дължи главно на липсата на слънчева светлина и продължава до края на зимата.
Ако страдате от депресивни симптоми, виене на свят или имате проблеми с концентрацията, то това се дължи именно на есента. В този случай трябва да нормализирате диетата си.
За закуска яжте овесени ядки. Тази зърнена култура е не само богата на протеини, но и бавно повишава енергийните нива. Ако имате витамин D, тогава трябва да увеличите приема на мазна риба, боб, зелени листни зеленчуци, пълнозърнести храни, ядки, постно червено месо.

Освен това, важно е да прекарвате по-голямата част от времето си на открито, за да получите достатъчно витамин D от слънчевата светлина.
Умереният прием на кофеин ще помогне за повишаване на умствената и физическата работоспособност. Но трябва да избягвате кофеиновите напитки след вечеря, тъй като те отнемат много време, за да бъдат елиминирани от тялото.
През есента е добре да добавите колкото се може повече движение и спорт към ежедневието си. Помага да се отървете от лошо настроение и депресия, повишава апетита и нивата на енергия.
Ако не е възможно да тренирате, тогава трябва просто да излезете и се разходете. Йога е чудесен начин да отпуснете тялото и ума си.
Ако работите в офис, правете редовни почивки и пийте чаша вода на всеки 2 часа.  

Лора Костова, главен редактор на happy-woman.bg

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Затварят улица за ремонт на ВиК мрежата в ж.к."Зорница" Въвежда се нова организация Пребиха мъж в магазин и го замеряха със стока Екшънът се разиграл в Павликени
Много важна информация от АПИ за пътуващите по АМ "Тракия"! До 30 май движението от 157 км до 162 км ще е двупосочно в платното за София, ограничението е 50 км/ч! Най-вкусните пилешки бутчета стават с тази тайна рецепта Те се приготвят бързо, но знайте, че се изяждат още по-бързo
Русия връща корекомите Във валутните магазини ще може да пазаруват само дипломати и чужди граждани Признание за Созопол от голямо международно туристическо изложение Форумът за поредна година събира в град Русе представители на бизнеса, сдружения, занаятчийски камари, музеи и дестинации
Ужас! Майка държала 2-годишното си дете в клетка Детето е било затворено от 24-годишната си майка си в клетка на ужасите в апартамента, в който живеели Лекар: Не пробивайте ушите на бебетата! Опасно е! Оказа се, че има точна възраст в която е най-добре да направим това
Университет "Проф. д-р Асен Златаров" и Черноморският институт със съвместна инициатива Висшето училище предостави една от новооткритите си зали за стартиране на първия панел от честването – „Морето – образование – наука“ България е с едни от най-високите нива на енергийна бедност в ЕС Икономическият растеж през 2023 г. се забавя до 1.8%, се казва в Годишния доклад на учените от ИИИ
Смъртен случай от парвовирус в Гърция: Какви са симптомите на болестта и как да се предпазим Инфекцията с парвовирус В19 е неразличима от други леки заболявания Вкусна закуска на бърза ръка: Направете тези памук-охлювчета - меки като душичка Няма как да сбъркате с тестото, винаги се получава перфектно