Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Евростат: Младите в България са сред първенците в ЕС, които напускат родителите си най-късно

Ключови думи: младите в българия, напускат родителите си

България е една от страните в ЕС, в която младите хора напускат семейното гнездо в най-късна възраст (30,3 години), показват новите данни на Евростат.

България е и с една от най-големите разлики между половете след Румъния, (разлика от 3,5 години), като мъжете у нас напускат на 32,0 години, а жените - на 28,5 години.

Най-възрастните напускащи дома си, всички над 30 години, са регистрирани в Португалия (33,6 години), Хърватия (33,3 години), Словакия (30,9 години), Гърция (30,7 години) и България (30,3 години). За разлика от тях в Швеция (19,0 години), Финландия (21,2 години), Дания (21,3 години) и Естония (22,7 години) е регистрирана най-ниската средна възраст - всички под 23 години.

През 2021 г. в целия ЕС младите хора напускат родителите си средно на 26,5 години.

В повечето северни и западни държави младите хора напускат родния си дом средно в началото до средата на 20-те си години, докато в южните и източните държави средната възраст е в края на 20-те или началото на 30-те години.

В ЕС през 2021 г. мъжете са напуснали родителите си средно на 27,4 години, а жените - на 25,5 години. Тази тенденция се наблюдава във всички държави, т.е. младите жени напускат родителското домакинство средно по-рано от младите мъже.

Мъжете са напуснали родителското си жилище средно след 30-годишна възраст в 11 държави от ЕС (Хърватия, Португалия, Словакия, България, Гърция, Словения, Италия, Малта, Испания, Румъния и Полша), докато това се отнася за жените само в 2 държави (Португалия и Хърватия).

Най-голямата разлика между половете е установена в Румъния, където младите мъже напускат на 30,3 години, а жените - на 25,6 години (разлика от 4,7 години между половете), следвана от България (разлика от 3,5 години), където мъжете напускат на 32,0 години, а жените - на 28,5 години. За разлика от тях Швеция, Дания и Ирландия отбелязват най-малките разлики между младите мъже и жени, напускащи родителския дом: 0,4, 0,5 и 0,9 години.

Разликата между половете е по-силно изразена в държавите, в които младите хора напускат родителския дом по-късно, и по-слабо изразена в държавите, в които те го напускат по-рано.

Източник: БГНЕС

3
Коментара по темата
3.
До 1
02.09.2022 07:30:07
Шведските не следват ли, че напускат дома на мама на 19г?
Който подкрепя контрол над децата до 30 годишната им възраст е психично нездрав, а квартирите навсякъде по света не са евтини и са според заплатите.
Истината е че българските родители не възпитават децата си на самостоятелност и ако може децата им да останат до тях завинаги да налагат контрол върху решенията им.
2.
Нормално
01.09.2022 21:01:13
В страните с достатъчно висок стандарт, младите хора могат (можеха?) да си позволят да плащат наем и да живеят самостоятелно. Естония ми се струва малко странен член на тази групичка... В средиземноморските и балканските държави има и друг момент обаче. Младите обичат тате да носи и мама да меси, а пък родителите обикновено нямат нищо против и не ги изритват, като в много случаи отглеждат пораснали безполезни търтеи.

Разлика между половете подобна на българската и румънската навярно се наблюдава и в другите подобни държави, т.е. мамините синчета са още по-разглезени, а жените по-оправни. А може и да е просто защото жените се омъжват по-рано и се местят при родителите на мамините синчета, за които изобщо не е трябвало да се омъжват...

Както се развиват нещата напоследък обаче, и еманципираните западни младежи ще почнат да се заседяват при мама и тате. Само преди няколко години в САЩ беше срамно да живееш с родителите си, но вече всички проявяват разбиране и Е разбираемо. Вместо ние да ги стигнем, те ще ни стигнат! Това е една от целите на специалните операции лъжа-19, укро-лъжа и климат-лъжа - да се срине стандартът на живот на предишните късметлии.
1.
Има си и добрите страни
01.09.2022 20:14:43
Българските деца или поне голяма част от тях следват и е нормално да живеят вкъщи. Друг проблем са и ниските заплати в Бълария и скъпите квартири. С една заплата в Германия можеш да си го позволиш наем, а ако не можеш социалните ще подпомогнат, а в България няма кой да помогне за наема. Защо да мизерстват децата в някакви квартири, като могат да си живеят при родителите. А и колкото по-рано напуснат родителското гнездо, а не са узрели а това, могат да загазят- наркотици, алкохол, цигари. А докато са при родителите има някакъв контрол все пак.
  Добави Коментар
10 знаменитости, за които се говори, че не са добри в леглото Понякога сексът с актриси е като… буквално да спиш с диван Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко
Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка?
Преследва я маниак Мъж тормози Анистън Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение
Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите
Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност
Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани Голям проблем с водата в... Село Полковник Серафимово