Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Държавата отказва помощ на дете, защото е гледано от баба и дядо

Омбудсманът Тодор Стамболиев се опитва да помогне на възрастно семейство от Бургас, което е поело изцяло грижите за 16-годишната си внучка
Ключови думи: Тодор Стамболиев, новини, Флагман, омбудсман, обществен посредник

Съвсем скоро, в кабинета си бях посетен от възрастна жена,  която заедно със съпругът си отглеждат и възпитават внучката си вече 16 години. Майката на момичето, поради тежко заболяване е в невъзможност да се грижи за нея, а бащата я е изоставил още след раждането и не се интересува от нея. И майката и бащата са родители, които по една, или друга причина не могат и не полагат грижи за детето си. Така то е оставено в ръцете на неговите дядо и баба. Преди 16 години тези хора са работили, тя е било малко момиче, имала е по-скромни потребности. Стараели се хората, заделяли са от заплатата си и са и осигурявали всичко необходимо.

На 16 години обаче, нуждите на детето са нараснали значително, а възможностите на бабата и дядото, вече възрастни хора са все по-малки. Те са в пенсионна възраст с различни заболявания и нужда от допълнително средства за лекарства. И въпреки това…Месечната помощ, която са получавали съгласно Закона за закрила на детето е спряна!

Защо държавата помага финансово на приемни семейства, като отпуска месечни помощи за настанените деца и стимулира чрез пряко заплащане приемните родители, а на деца, настанени при техни роднини, не оказва нужната подкрепа? Справедливо ли е, децата при семействата с приемни родители, да бъдат подпомагани, а тези-оставени за отглеждани при свои баби, дядовци, лели, чичовци и т.н. да не получават нищо? Защо се случва така?

Защото, за да се отпуска месечна финансова помощ, съгласно чл.49, ал.1 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето, за деца, настанени за отглеждане при роднини и близки,  трябва средният месечен доход на всеки от съпрузите или на родителя/родителите, живеещи заедно, и на ненавършилите пълнолетие деца е по-нисък от 5-кратния размер на гарантирания минимален доход /ГМД/.

С Постановление №305 на МС от 19.12.2017 год. е определен месечен размер на гарантиран минимален доход от 75 лв.

Постановлението е влязло в сила от 01.01.2018 год. и до сега няма актуализация на посочения размер.

Междувременно размерът на пенсиите вече няколко пъти бе променян, като само за последните две години те са увеличавани три пъти. В това разбира се няма нищо лошо, но…

Когато размерът на пенсиите расте, а гарантирания минимален доход е един и същ от 2018 до днес, то  очевидно нуждаещите се лица няма как да отговорят на условията за получаване на помощ. Пет кратният размер на ГМД е 375 лв., а  след увеличението на размера на пенсиите, такава, в посочения размер от 375 лв. вече няма. И така, заради несъответствието между увеличения размер на пенсиите и „замръзналия“ таван на гарантиран минимален доход от 2017 год., за тези хора помощите спират!!!

Когато обаче децата са настанени за отглеждане в приемно семейство, по смисъла на чл. 50 от Правилника за прилагане на Закона за закрила на детето, поставяно условие за наличие на доход по-малък от петкратния размер на гарантирания минимален доход НЯМА! И всички предвидени месечни помощи според възрастта на детето се изплащат на приемното семейство, отделно от получаваните от тях плащания на друго основание.

Да се чуди човек, кое е добре за детето: Да живее в нищета и бедност при баба и дядо, или в богатство при комшиите-приемни родители!

Какво е решението ли?

Едното - крайно време е гарантирания минимален доход да бъде осъвременен и приет друг размер, съответстващ на действителните ежедневни нужди за оцеляване. Със 75 лв. на месец, т. е по 2.50 лв. на ден, вече не може да се живее, може да се оцелява… до определено време!

Другото решение-когато детето е настанено при близки е, да отпадне изискването по чл.49, ал.1 от ППЗЗД отпускането на месечни помощи, да е свързано с определен среден размер на дохода на лицата, при които е настанено детето. Щом това изискване го няма при настаняване в семействата на приемни родители, не намирам причина да го има в случаите, когато е настанено при близки.

Не съм специалист, може и да греша, но определено считам, че дискусия по темата е необходима!

*Тодор Стамболиев е обществен посредник на Бургас

8
Коментара по темата
8.
VGA
22.07.2022 20:24:36
Крайно време е държавата да се погрижи за нуждаещите се.
7.
Как'Сийка
22.07.2022 02:24:16
Браво за предложението на номер 1. Държавата дава пари за какво ли не, само не и на бедните слоеве на населението...
Уви, трябва сами да си помагаме.
Чест и почитание на омбудсмана, че се е ангажирал и дава гласност на случая!
Чакаме сметката
6.
Койчо
21.07.2022 21:50:21
Държавата ни е мащеха на собственото си население.Затова има ниска раждаемост и демографска криза.Не са решени важни закони за оцеляването на едно дете от раждането до пълнолетие.
5.
_nib_
21.07.2022 20:39:55
А????????
За коя държава снава въпрос?????
Да не е нази която ,,мисли" за вас и викупи ,,ваксини"????
Да не е нязи която дава по 40 лева на ден на чужди граждани дошли на почивка тук,а не останали в собствената си държава в която на 80% от територията и е спокойно и не се провежда СВО(специална военна операция)????
За тази държава ли става въпрос?
Не може да бъде....
Винаги....абсолютно винаги на държавата и трябваш за да те ,,дере" с данъци...
За даване-тя е мащеха....Не я търси!
4.
До 3
21.07.2022 20:38:43
Хората са наплашени са правят дарения ,защото има много мошеници които го превърнаха в бизнес.
3.
До 1
21.07.2022 20:21:01
Браво приятел, радвам се че в бс има още такива хора
2.
Homo Erectus
21.07.2022 20:05:22
Като в много други случай институциите абдикират. Въпросните институции са пълни с всякакви връзкари, фамилни или на приятелска линия, които единствено са избрали въпросната държавна професия защото знаят, че могат да получават заплата без АБСОЛЮТНО НИЩО да извършват. За тях терминът КПД, коефициент на полезно действие, не съществува. Знаят, че никой за нищо няма да им даде зор, ако получат някакъв сигнал или случай могат да го вкарат в някое чекмедже, и да забравят за него. Чиновници-хрантутници.
1.
Оруел
21.07.2022 19:50:35
Държавата ,че нищо няма да направи е ясно , публикувайте една сметка или контакт с хората за да се организираме да им помогнем!
  Добави Коментар
6 неща, които показват, че ще сме успешни в живота Любопитните хора задават въпроси, защото който пита, получава и отговори 5 сигурни признака, че той все още не е забравил бившата си Ако той постоянно проверява профилите на бившата си в социалните мрежи, харесва публикациите ѝ или дори ги коментира, това е ясен показател
Тези зодии са най-големите флиртаджии на зодиака Ето кои са те  Българите бедни, но не щат под наем - 85% живеят в собствено жилище 85% имат свой апартамент, в Европа процентът е под 70
Задържаха мъж, пребил жена си Боят е предшестван от скандал Барикадиралият се бивш полицай в Пловдив се е предал
7 храни, които не трябва да ядете преди лягане Хапването на някои определени храни може да възпрепятства добрия сън Извадиха далака на жената от катастрофата с НСО, кракът ѝ е смазан 58-годишната Красимира е медикаментозно приспана
Намериха кокаин, трева и патрони в дома на Дъмпела Дъмпела бе задържан за намушкването в сърцето с нож ММА боеца Благой Иванов-Багата Роберт Фицо е бил опериран за втори път По-рано днес полицията претърси дома на заподозрения за атаката срещу словашкия премиер
Путин заяви, че Русия няма да превзема Харков Руските въоръжени сили постигат напредък всеки ден  Река в Италия преля и предизвика мащабно наводнение Екстремното време удари особено силно северните италиански области Венето и Ломбардия