Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Страдате от диабетно стъпало? Прегледайте се безплатно в УМБАЛ „Дева Мария“

При всички болни със захарен диабет и рана на стъпалото трябва да се подозира наличието на инфекция
Ключови думи: умбал дева мария, диабетно болни, рана на стъпалото, инфекция

Половин милион. Толкова са хората в България, които са диагностицирани с диабет. Още поне 200 000 живеят с болестта, без да знаят за нея. Статистиката сочи, че към момента 10% от населението на развитите страни страда от диабет, като тенденциите са процентът да се повиши до 25%.

Диабетът носи със себе си много допълнителни усложнения. Той е най-сериозният рисков фактор за съдови заболявания и по тази причина специалистите съветват да се извършват периодични консултации със съдов хирург, за да се диагностицира и лекува навреме увредата на кръвоносните съдове.

Едно от най-честите и за съжаление тежки усложнения на захарния диабет е диабетното стъпало. От него са застрашени всички диабетици, които прекалено дълго време поддържат висока кръвна захар, която от своя страна провокира диабетна невропатия. При нея чувствителността на крайниците намалява, а болният не усеща дразнене и болка. Именно тук е опасността от диабетно стъпало – малки наранявания или травми на краката може много дълго да останат незабелязани.

Раните могат да бъдат леки (повърхностни и ограничени по размер и дълбочина), умерени (дълбоки и по-екстензивни) и тежки (съпътствани от системни прояви и метаболитни нарушения). Междувременно раните може да се инфектират, да станат по-дълбоки и дори да се получи некроза – умиране на част от тъканите. Това е много опасно и изисква изрязване до здрав участък от крайника. Именно това е най-опасното при диабетно стъпало.

При всички болни със захарен диабет и рана на стъпалото трябва да се подозира наличието на инфекция. Класическите белези за локално възпаление са  зачервяване, оток, затопляне, болка или наличие на гноевидна секреция. Вторични белези са негнойна секреция, бледа гранулационна тъкан, неясни граници на раната, неприятен мирис.

Нелекуването на диабетното стъпало може да доведе до интоксикация на целия организъм и последваща загуба на крайника. Ампутацията при хората със захарен диабет е 25 пъти по-честа, отколкото при хора без диабет и е най-честата причина за нетравматична ампутация на крайник. За да не се стига до тази крайна мярка са необходими навременни диагностика, профилактика и лечение.

В университетска болница „Дева Мария“ вече три години функционира Кабинет по диабетно стъпало, където лекари от Клиниката по съдова хирургия консултират пациенти със захарен диабет и извършват манипулации при увредени крайници. От този месец всяка сряда, четвъртък и петък прегледите ще бъдат напълно безплатни! Необходимо е запазване на час на тел. 056 89 62 62 или онлайн на www.devamaria.com кабинет ДИАБЕТНО СТЪПАЛО.

Близо 15 тротинетки бяха извадени от водата на Морската гара във Варна Находката е открита при почистване на дъното Шеф Манчев се завръща с ново кулинарно шоу Забавното предаване „Муха в супата“ стартира на 26 май по Нова
Почина художникът Георги Лечев Има и изключителни постижения в областта на живописта, особено от неговия син период Масови проверки в Гърция По бензиностанциите
Катастрофа между Габрово и Велико Търново Движението е затруднено Голяма трагедия в Турция 6 души са загинали при верижна катастрофа
Направи гръмко твърдение Песков: Европейците са раздразнени от консолидацията около честванията на 9 май в Москва Пилот на самолет с неочаквана грешка За щастие, тя не е фатална
98-годишен дядо прегази кола с танк, причината е... Ветеранът счита Мъск за фашист Радан Кънев: Президентът саботира България Евродепутатът с остро мнение
Огромна тапа на "Тракия" Колите почти спряха Плащат милиони за него Реал иска Алонсо