Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Специалист: Ще има лятна COVID вълна, но не може да се каже доколко ще е тежка

Ключови думи: Ковид, коронавирус, жертви на коронавируса, новини, Флагман.бг, пандемия, специалист, аспарух илиев

През следващия месец ще има доста болни от „Омикрон“. Това каза в интервю за БТА д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория по инфекции на мозъка към Университета в Берн, Швейцария. Дори сред ваксинираните хора боледуването от „Омикрон“ протича като неприятна инфекция и може да провали предстоящата лятна почивка, предупреди той. По думите му сред неваксинираните хора и тези, при които е снижен имунитетът, съществуват всички възможни рискове за коронавирусна инфекция.

Сред децата инфекцията с варианта „Омикрон“ протича малко по-изразено отколкото при заразяване с варианта „Делта“, посочи д-р Илиев. По думите му заразените с „Омикрон“ деца може да имат повишена температура в рамките на два-три дни, да кашлят, да се чувстват отпаднали. Инфекцията с „Делта“ при децата протичаше по-скоро безсимптомно, допълни той.

Макар и трудно за прогнозиране в момента, сегашната вълна ще нараства, тъй като се вижда, че е различна от предишните, защото поведението на „Омикрон“ спрямо топлината и топлото време е по-различно – той е по-заразен и по-адаптивен. Неизвестното засега е доколко хората в България ще са малко по-чувствителни към усложнения предвид това, че нямаме толкова висока степен на ваксинация и не се знае кой и кога точно е преболедувал, допълни той.  В този смисъл ще има лятна вълна, но не може да се каже доколко ще е тежка. Проблемът в момента е, че ние почти не говорим по темата, защото сме обхванати от политически страсти, а винаги е добре да сме малко по-подготвени, дори и да не стане сериозно, каза още д-р Илиев.

За бързата поява в Европа на двата подварианта на „Омикрон“ – BA.4 и BA.5, д-р Илиев коментира, че първоначално са били съобщени в Португалия, но е трудно да се каже откъде точно и как са дошли. Вирусът си има собствени правила и когато стане по-заразен, пътищата на пренасяне се променят. По думите му, когато един човек може да зарази много други, а не само двама, също се ускорява пренасянето на вируса. Два футболни мача – в Испания и в Италия през 2020 г., доведоха до масивно разпространение на вируса в Европа. Заради тези мачове се смята, че много британци след това са пренесли вируса на Острова. Ние понякога имаме отделни събития на свръхразпространение, в които малко хора заразяват много други. Не знаем точно защо става така, каза още д-р Илиев. 

В момента ситуацията в много от западните държави, предвид високото ваксинално покритие, върви към много по-ограничено натоварване на системите. В Португалия, Франция, Германия и Швейцария броят на заразените се увеличава, но протичането е сравнително леко. Клетъчният имунитет корелира с тежестта на протичане на болестта. Клетъчният имунитет засега остава сравнително добър, тъй като се наблюдава, че хората се заразяват, имат 4-5 дни кашлица и хрема, чувстват се отпаднали и след това болестта отминава, но при неваксинираните и при тези, които не са боледували, болестта протича по-тежко. Не трябва да гледаме само общия брой на заразените, който ще е висок, а и това как протича инфекцията. За България ме притеснява какъв ще е процентът на тежко болните, каза още д-р Илиев. 

Надявам се вирусът да става по-малко опасен, каза д-р Илиев в отговор на въпрос докога може да продължи появата на мутации на вируса. Има една-две мутации, които са направили вируса по-лек, но винаги има риск те да мутират обратно. Цялостното мнение е, че тази зима ще е последна с малко по-висок процент болни, но при условие, че не се появи по-опасна мутация в момента, преди да са дошли олекотяващите мутации. Този вирус ще остане в обществото ни и в следващите десетилетия и е добре да сме ваксинирани и да сме нащрек, допълни той.

Препоръката за поставяне на втора бустерна доза ваксина д-р Илиев коментира, че тя е за хората, които нямат добър имунитет заради провеждане на химиотерапия или терапия, потискаща имунитета. При тези пациенти има нужда от още една доза, защото имунната им система е „мързелива“, каза още той. При хора над 60-65-годишна възраст имунитетът е биологично малко по-отпуснат и при тях също е добре да се постави втора бустерна доза, посочи д-р Илиев. Бих посъветвал учителите, работещи с много деца, лекарите, които непрекъснато контактуват с много болни хора, както и упражняващите други професии, заради които се контактува с много хора, да се ваксинират с втора бустерна доза преди есента, добави той. 

Д-р Илиев изрази надежда скоро да се създаде ваксина, която да бъде широкоспектърна и да дава малко по-траен имунитет. Виждам ваксинацията като веднъж годишно - преди есента, както е ваксинацията срещу грип, посочи още той. Грипът съществува отдавна и след испанския грип през 1918 г., който е бил много по-тежък от ковид, има много други епидемии от грип. Вирусите мутират непрекъснато, защото това е естественият им начин, по който те се адаптират към нашия живот. Това не е нещо, което трябва да ни плаши, но е хубаво с наближаването на есента и зимата да помислим за ваксина срещу грип и ваксина срещу ковид, добави д-р Илиев. В отговор на въпрос дали се срещат често случаи на едновременна инфекция с грип и коронавируса д-р Илиев каза, че засега тези случаи са рядкост. Вирусът на грипа има много по-силно изразена сезонност, така че едновременна зараза може да стане в студените зимни месеци, когато съвпадне ковид вълната с вълната на грип.

В България имаме един голям плюс - географското ни положение, каза още д-р Илиев. По неизвестни все още причини началото на всички грипни вълни започва докато при нас е лято и затова Австралия е първата, която се излага на грипни вълни, посочи той. Ние винаги имаме няколко месеца предимство да видим как протича грипът в Австралия и ако е по-опасно, да се пригодим, допълни д-р Илиев. 

Лекарят посъветва хората да си останат вкъщи, ако имат съмнение за инфектиране с коронавирусната инфекция. Силно препоръчително е околните да носят предпазни маски, а домът трябва да се проветрява често. Ако тези препоръки се спазват, много вероятно е останалите в дома да не се заразят, допълни д-р Илиев. По думите му има случаи, в които за кратък период от време човек преболедува неколкократно инфекция с „Омикрон“.

Д-р Илиев изрази категоричното си мнение ,че трябва да се възстанови възможността личните лекари да изпращат пациентите си на безплатни PCR тестове за COVID-19. Това е начинът, по който следим какво се случва. След като тази практика беше прекратена, нямаме реална представа за процента на болните. Виждаме, че има повишаване на броя на болните, но дали на ден са 500 или 10 хиляди, нямаме ясна картина, добави той. Това е голям проблем и един от уроците, които не научихме за повече от две години, каза още д-р Илиев. 

 БТА

2
Коментара по темата
2.
До 1
09.07.2022 15:14:40
Много точен анализ,но за съжаление стават все повече,и облъчените им вярват!
1.
Професора
09.07.2022 15:10:48
Този псевдодоктор е рядко противна личност!
Единствено и само индивиди с желязна психика,и нечовешки непукизъм ,биха го отразили
  Добави Коментар
Рецепта за суши рулца с тофу и в оризова хартия Сервират се със соев сос за потапяне и много добро настроение Лимон срещу излишни килограми: Защо е полезно да го ядете през нощта Той насърчава дренажа на излишната течност от тялото, помага в борбата с подуването и дава усещане за лекота
Тази актриса сватосала Алекс Богданска с новото ѝ гадже Сестрата на Мартин Иванов споделила на Ваня Щерева, че той си търси гадже Стартират областните състезания на младежките противопожарни отряди “Млад огнеборец” Основен приоритет в дейността на Регионална дирекция “Пожарна безопасност и защита на населението” – Бургас е свързана с повишаване на противопожарната култура на подрастващите
Внимание! Най-мощната магнитна буря удря Земята Заради силното слънчево изригване ще се появят и северни сияния "Artелие" ви канят на спектакъла "Един от нас", събират средства за деца с увреждания Всички събрани средства ще са за Дневния център за деца и пълнолетни лица с увреждания, който се намира в Морската градина
Вдовицата на един от най-богатите българи отиде на неочаквано място Тя бе в Исландия  Випуск 2024 на ППМГ "Акад. Никола Обрешков" отпразнува завършването си с интересен спектакъл в Летния театър Вчера абитуриентите представиха в Летния театър спектакъл, наречен „Като за последно“
Баскетболният отбор на ППМГ "Акад. Никола Обрешков" е шампион на България Финалът, до който възпитаничките на бургаската гимназия достигнаха без загубена среща, се проведе в Търговище Алек не спря да се мляска с всяка една, избухна Валерия След „Ергенът“ смята, че се справя доста добре и това й калява психиката. Няма любов в живота си, залага на кариерата си
Община Бургас излезе с официална позиция по скандала със списание "Море" Общинската администрация не смята, че трябва да се намесва в творческия процес Откриха мечтаната и дългоочаквана детска градина в поморийското село Гълъбец Направихме всичко възможно, за да реализираме този проект и съм радостен, че децата на Гълъбец вече имат този прекрасен нов дом, каза на откриването кметът на община Поморие Иван Алексиев