Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как се справя Европа с регулацията на електрическите тротинетки

Ключови думи: тротинетки, електрически тротинетки, флагман

Независимо дали ги харесвате или не, електрическите тротинетки се превърнаха в нещо обичайно из цяла Европа. Пазарът на този тип транспортни средства под наем на Стария континент върви нагоре през последните години, пише Профит.

Радват се на все по-засилен интерес в градовете и особено сред младите.

Тази година печалбата от споделените електрически тротинетки в Европа възлиза на 651.90 млн. евро, сочат данни на Statistica. По прогнози потребителите на тази услуга ще достигнат 55.5 милиона до 2026 г., съобщава Euronews.

Не е трудно да откриете електрическа тротинетка в своя град. Те се предлагат на сравнително достъпна цена. Нарастващите инциденти и смъртни случаи, включващи електрически тротинетки, обаче провокираха властите да предприемат мерки спрямо употребата им.

На ниво ЕС Европейската комисия (ЕК) търси възможност за разписване на препоръки. Паралелно с това се налагат и технически стандарти.

Как се справят държавите на локално ниво?

Рим и Париж

Властите в Рим ограничават скоростта на движение и въвеждат възрастово ограничение за използването на електрическа тротинетка. Ако искате да използвате тази услуга по улиците на италианската столица, ще трябва да носите със себе си документ за самоличност.

Максималната скорост на придвижване вече ще бъде 20 км/ч вместо предишните 25 км/ч по пътищата и 6 км/ч за пешеходните зони без автомобили.

Освен това италианците планират да ограничат броя на операторите, отдаващи под наем тротинетки. Те ще могат да бъдат до трима. Ще има и нови правила за паркиране.

Предвидено е новите ограничения да влязат в сила през януари 2023 г., съобщава AFP.

Сходни правила действат и в други европейски столици.

Париж, например, въведе нови изисквания за електрическите тротинетки под наем миналата година. Поводът беше смъртта на пешеходец, който почина, след като беше блъснат от такова превозно средство.

Според новите разпоредби скоростта на движение на електрическите тротинетки под наем се ограничава до 10 км/ч в някои райони на столицата, включително около важни туристически обекти - Лувъра, Айфеловата кула и др.

Като резултат тротинетките, управлявани от компаниите Dott, Tier и Lime, посредством геолокация в реално време, автоматично се забавят до половината от нормалната им максимална скорост, след като влязат в определените зони.

Операторите също така предприемат стъпки за справяне с неправилното паркиране, като изискват от потребителите да направят снимка, доказваща, че са оставили машината на правилното място.

Осло, Хелзинки и Стокхолм

Властите в няколко европейски страни решиха да забранят употребата на електрически тротинетки в определени часове на денонощието, за да се опитат да намалят инцидентите с тях.

През юли тази година норвежката столица Осло забрани използването на тротинетки през нощта. В Хелзинки от миналия септември не може да се кара електрическа тротинетка след полунощ през уикендите. Местната управа също така наложи намаляване на допустимата скорост на движение. Причината - твърде много инциденти с пияни водачи.

Миналия ноември в Стокхолм също бяха променени правилата. Властите намалиха броя на компаниите, отдаващи тротинетки под наем.

Дания, Испания и Норвегия 

Няколко европейски страни направиха задължително носенето на каски, включитело Дания и Испания. Последната дори въведе минимални технически стандарти за електрическите тротинетки.

В Норвегия каските са задължителни за водачи на възраст до 15 години. Властите също така въведоха същите ограничения за употреба на алкохол, каквито важат за шофьорите на коли.

Великобритания

Във Великобритания не е законно да управлявате лична електрическа тротинетка в града и по паважите. Можете да използвате само такива под наем. Местните власти планират промяна на разпоредите за следващата година. Те търсят начини да направят условията за използване на този транспорт по-безопасни и стимулиращи иновациите, информира Би Би Си.

Предвижда се максималната скорост на движение да бъде 25 км/ч, водачът да има шофьорска книжка и да носи каска.

3
Коментара по темата
3.
satan
29.06.2022 20:20:21
аре таз пача с планетата затвор сатанистите клаус илюминатите и глупостите пак почна. Ми отърви се сега ма! Нали ги разбираш числата - сметни си там кого е най сигурно че ако си посегнеш на мижавото съществуване ще имаш успех и действай. Какво само каканижеш едни и същи глупости навсякъде. Ходи се лекувай не е нужно тук всички да ти четем болните простотии
2.
Определено не е трудно
29.06.2022 19:22:03
да се открият захвърлени навсякъде! Сладури мамини! Първо пускат поредната идиотщина, рекламират я, популяризират я и после се "справят" с нея! Разбира се, вина имат и кретените поддаващи се на поредната манипулация. Човек вече не може да се разходи на спокойствие дори в морската градина! Превърнала се е в магистрала и не знаеш кой малоумник с какво малоумно средство, дето не му е мястото там, ще те потроши и дори убие! Техните каски ни най-малко не ме вълнуват! Светът ще стане по-хубав колкото по-малко глупаци има. Проблемът е, че нараняват и убиват нормалните хора!

Да не говорим за постоянния шумов терор от дейността на "озеленителите" дето не могат да изметат с една нормална тиха метла. И те са инструктирани да ползват "постиженията" на "прогреса"! Да бях се родила поне няколко десетилетия по-рано и да се бях отървала от тази планета-затвор по-навреме!
1.
шофьорка книжка
29.06.2022 18:46:48
задължително !!!!!!!!щом си участник в движението трябва да си доказал че познаваш правилата!!!!!!!!!!!!!!!
  Добави Коментар
Румънски автомобил се обърна по таван в Русе Колата е помела пътен знак с ограничение до 50 км. и е разцепила дърво край пътя Болната Михнева сама на Великден За празника Чапа излиза от хосписа, в който живеят с журналистката
Щерката на Стоичков ражда от богат венецуелец Христина чака момче от новия си годеник Карлос през октомври Синът на Чарли Чаплин по-евтин от Лили Иванова Наследникът на великия актьор се изявява пред българска публика за 60 лева, примата иска по 600 за концерт в лозята
"Газпром" отчете загуба от 7 млрд. долара Липсата на приходи за 2023 г. се случва на фона на над 13 млрд. долара печалба през 2022 г. Тъмната страна на риалити шоутата: Секс, насилие и провокации Молят участници да не изнасят неща от "кухнята" 
ТИР влезе в дере, спряха движението през Прохода на Републиката Камионът е самокатастрофирал  Украйна иска от САЩ шпионския дрон MQ-9 Reaper Щяла да ги ползва за идентифицирането на руски цели 
Линда на Киро обясни защо продава козунаци за 60 лв. бройката А вие за колко бихте продали труда си, пита риторично съпругата на съпредседателя на ПППП Войната, мъжете, мобилизацията: Кое е по-ценно животът или Украйна? В момента към 650 000 украинци в наборна възраст пребивават на територията на ЕС 
Запалиха Корана в Швеция преди старта на Евровизия Миналата година подобни акции предизвикаха гневни демонстрации и протести, съпроводени от насилие, в държави с преобладаващо мюсюлманско население Килограм череши в Лондон чукна 165 паунда В България цената им е между 15 и 25 лева за същото количество