Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

ЕК препоръчва Украйна да получи статут на страна кандидат за членство

Ключови думи: европейска комисия, украйна, статут, страна кандидат, членство, европейски съюз, препоръка

 Европейската комисия подкрепя официалното определяне на Украйна и Молдова като кандидати за присъединяване към Европейския съюз, предава DPA.

По този начин органът подготвя почвата за евентуално решение на държавите-членки на ЕС. Държавните и правителствените ръководители възнамеряват да обсъдят въпроса на среща на върха в края на следващата седмица.

Украйна, която има повече от 40 милиона граждани, подаде молба за членство в ЕС преди около три месеца и половина, малко след началото на руската атака срещу нея. Скоро след това малките съседки Молдова и Грузия в Югоизточна Европа също подадоха молби за членство. В Молдова живеят около 2,6 милиона души, а в Грузия - около 3,7 милиона, предава investor.bg.

Подходът, предложен сега от Европейската комисия, предвижда Украйна и Молдова да получат статут на кандидатки за членство в ЕС. Същевременно според органа по-нататъшният напредък в процеса на присъединяване трябва да бъде обвързан с конкретни условия. И в двете страни се наблюдават недостатъци в областта на върховенството на закона и борбата с корупцията, наред с други неща.

Според препоръката на ЕК Грузия, която също се стреми да се присъедини към ЕС, трябва да получи статут на кандидатка едва след като изпълни определени условия. Подобно на Босна и Херцеговина и Косово в момента, страната засега е със статут на потенциален кандидат.

Въз основа на препоръката на ЕК сега държавите от ЕС трябва да решат как да действат. Засега мненията на правителствата по този въпрос се разминават значително. Според дипломати страни като Португалия и Нидерландия смятат, че предоставянето на статут на кандидатки на трите държави от Източна Европа е преждевременно и чисто символично.

Друг аргумент, изтъкван от скептиците, е, че ЕС с неговия принцип на единодушие вече се смята за тромав по въпроси като външната политика и политиката на сигурност. Те призовават за вътрешни реформи, преди да отворят вратата за нови членове.

От друга страна, германският канцлер Олаф Шолц и френският президент Еманюел Макрон се изказаха в Киев в четвъртък в подкрепа на кандидатурата на Украйна за членство. Германия и Франция твърдят, че статутът на кандидатка не предопределя решението за приемане и не е обвързан със срокове. Турция например е страна кандидатка от 1999 г. насам.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Унищожени са останки от дрон, с взривно вещество, близо до Елените Групата за разузнаване, обозначаване, извличане, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси е активирана по искане от областния управител на Бургас Нов обрат с времето: скоро идва топлото, термометрите ще показват 33 градуса След 10-ина дни жегата ще се усети
Тръмп: Не съм доволен от последния разговор с Техеран Кризата заплашва световния бизнес Президентът Илияна Йотова обяви кога започва консултации с партиите Процедурата стартира във вторник
Мъртво пиян катастрофира пред полицията Див екшън в Русе АПИ с информация за критичния пътен участък Смолян - Пампорово Пътят продължава да е затворен 
Крум Зарков на Първи май: Втори живот и втора държава нямаме! В словото си председателят на НС на БСП напомни, че осемчасовият работен ден поставя граница на експлоатацията Подробности за пожара в Мол Не се стига до паника, много пожарникари се заемат с гасенето на огъня
Румен Радев: Благодарност към поколенията, съградили днешна България "Нека почитаме чуждия труд", акцентира той В пекарната струват центове, а аз правя от тях закуска за милиони! Пълнени хлебчета – сочни и зверски вкусни Всичко, от което се нуждаете, са няколко обикновени съставки
Психолог направи на пух и прах ергените Какво всъщност стои зад поведението на тримата ергени и техните „романтични“ решения Активисти по цял свят излязоха на протестни шествия на Първи май Призовават за мир, по-високи заплати и по-добри условия на труд