Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Рашков иска до 230% допълнително възнаграждение за 2 отдела в ГДБОП

Ключови думи: Бойко Рашков, новини, Флагман, МВР

Вътрешният министър Бойко Рашков предлага служителите от отделите "Киберсигурност" и "Специални операции" на ГДБОП да бъдат отделени в специални пера и да взимат до 230 на сто допълнително възнаграждение по наредбата на МВР, която урежда тази материя. Това става ясно от проектопромени в нормативния акт, пуснати за обществено обсъждане в strategy.bg, пише вестник Сега.

Тази наредба предвижда различни проценти по-високи допълнителни възнаграждения при изпълнение на специфични служебни дейности. Добавката се плаща като процент от половината от т. нар. база за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност в системата, която законът за държавния бюджет е определил на 380 лв.

Такива допълнителни възнаграждения има например за разследващите полицаи, като при тях процента варира в зависимост къде работят - в София, Пловдив, Варна, Бургас, добавката е по-висока, а в останалите е по-ниска. Предвиждат се различни размери на добавки и за други дейности и служители. Те са дават за звената, които се занимават с антитероризъм, дават се и за постова работа, за конвоиране, за пожари, спасителни дейности и други.

Специално за отделите „Киберпрестъпност“ и "Специални операции" на ГДБОП се предлага възможно най-високия процент добавка - 230 на сто, като в аргументацията има твърде интересни и неизвестни неща.

Така в мотивите за предложението се посочва например, че отдел „Киберпрестъпност“ е единственото структурно звено в МВР, което е определено за Национална контактна точка 24/7 за запазване на компютърно-информационни данни. Той служи за директен контакт между киберексперти от други правоохранителни органи от над 180 държави. "Служителите, опериращи Националната контактна точка запазват компютърно-информационни данни в страната, които е възможно да изчезнат в рамките на няколко дни или седмици. В последствие запазените данни се изискват от страната заявител по способите за международна правна помощ", пише още в аргументите. 

После се посочва, че от 2020 г. отделът е единствената контактна точка „Криптовалути“ за България. Чрез нея се осъществява взаимодействие на национално и международно ниво с борси /т. нар. ексчейнджъри/ за търговия с криптовалути, незаконни дейности в тъмен интернет, анализи на блокчейн и други противозаконни дейности, свързани с анонимно разплащане в интернет с дигитални валути.

Посочва се, че същият отдел изготвя и компютърно-технически експертни справки на местопроизшествия в интернет, анализиране на иззети дигитални носители и други веществени доказателства.

Тази структура изпълнява функцията на Център по киберпрестъпност, който осъществява дейности по разкриване, разследване и документиране на киберпрестъпления на национално ниво. Във функционалната компетентност на отдела е и реагиране на инциденти в киберсигурността в МВР. 

За отдел „Специални операции“ пък се посочва, че е единственото структурно звено в МВР, на което е възложено осъществяването на дейностите по осигуряване и прилагане на специални разузнавателни средства. "Тази специфична дейност се извършва от специално подбрани и обучени служители, с широк кръг на специфични професионални и лични качества и умения от различни области", пише в мотивите. Пак там се посочва, че те притежават "отлична физическа и бойна подготовка, специализирана техническа подготовка и компютърни умения, владеене на чужди езици, финансова грамотност и др." Посочва се и, че те са с "устойчиви морални качества за работа във враждебна среда".

"Извършването на тази специфична дейност е свързано със сериозна и продължителна подготовка, извършвана в условията на дълбока конспиративност, като предвид спецификата на този вид експлоатация на СРС, всички операции, провеждани от служителите на отдела се характеризират с висок риск за живота и здравето им", пишат още от МВР.

Веднага след това се посочва, че се предлага за отдел „Киберпрестъпност“ при ГДБОП да бъде изрично изведен и за него бъде определен максимален размер на допълнителното възнаграждение за агентурно-оперативна или издирвателна дейност до 230%. За отдел „Специални операции“ при ГДБОП също да бъде записан максималният размер от 230% в раздела за борба с тероризма или участие в специални операции.

Изрично се посочва, че не е необходимо одобряване на допълнителни финансови средства по бюджета на МВР. 

3
Коментара по темата
3.
_nib_
12.05.2022 18:48:53
Никакво вдигане докато не свалят украинският парцал от обществените сгради и на негово място не сложат знамената на Йемен и Сирия....В тези държави има война.
2.
А
12.05.2022 17:14:30
Да маха веднага "пенсионерите с оставане",стига им седма година хем пенсия,хем заплата-такава двойна хранилка няма никъде по света.
1.
Syler
12.05.2022 17:00:24
Нали трябва да се стимулира баш полицейщината!
  Добави Коментар
Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома
Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка? Преследва я маниак Мъж тормози Анистън
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани
Голям проблем с водата в... Село Полковник Серафимово Гръмна бомба за него Ще води "белия балет"