Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Усложненията след ухапване от кърлеж може да се проявят до месец

Ключови думи: ухапване, кърлеж, здраве, трева, лаймска треска

След дъждовете и затопляне на времето се създаде благоприятна среда за появата на кърлежи, които могат да ни причинят различни болести. Най-често това е лаймската борелиоза.

Само за последната седмица у нас са потвърдени два случая на това заболяване, или общо шест за този сезон, показват последните данни на Националния център по заразни и паразитни болести.

„Кърлежите са членестоноги, които преминават през три фази на своето развитие. През пролетта и началото на лятото е най-опасният период - това е времето, когато членестоноги са съвсем малки, с размерите на топлийка, поради което много често е възможно да останат незабелязани. Затова трябва да бъдем внимателни в тази насока”, посочи гл. ас. д-р Магдалена Баймакова от Първа инфекциозна клиника във Военномедицинска академия в месечното издание на рубриката „Инфекциозен навигатор с д-р Магдалена Баймакова“ по БНР.

Тя обаче успокоява, че не всички кърлежи са инфектирани с този микроорганизъм - спирохета борелия. И не всеки контакт с кърлеж означава, че човек е заразен и трябва да изпада в паника. Това, което задължително трябва да се направи, е кърлежът да се извади възможно най-рано и да се наблюдава тялото за развитие на симптомите. Инкубационният период, в който може да се развие клиничната картина е дълъг – от 3 до 30 дни.

Най-често след около седмица-две се появява най-характерният признак за болестта – кожен обрив зад колянната ямка, зад ушите, окосмената част на главата или около нея, около пъпа. Тялото трябва да се огледа максимално добре. Обривът, който е с кръгла или овална форма, не създава в началото никакъв проблем. Много рядко се появява усещане за парене и сърбеж. Възможно е на мястото на ухапване от кърлеж да се появят един или два ярко червени кръга, които стават по-светли и отново потъмняват, т. нар. „биволско око“. Необходимо е максимално бързо да се потърси лекарска помощ.

При тежките форми на болестта се засягат нервната система, сърцето, ставите. Възможно е засягане на лицевия нерв с изкривяване на лицето, както и менингиална симптоматика, придружена с главоболие. Голям проблем е когато е налице стрелкаща болка в кръста и крайниците. При лечение на Лаймската болест се прилагат определени групи антибиотици продължително във времето.

Д-р Баймакова препоръчва в този период да се избягва посещението на тревни площи и места с храсталаци. При всяка разходка сред природата да оглеждаме тялото и дрехите си. Да проверяваме редовно домашните си любимци и да ги обезпаразитяваме.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Внимание, кърлежи: Вижте съветите на здравните власти Ето как да използвате репелент Рекет пред КАТ: Дай пари или ти съсипвам колата Който откаже да плати - си пати жестоко 
Ако в жк. "Меден рудник" ви е скъпо, отидете в Лондон - средният наем е над 3000 евро Повишение се отчита и в други градове Защо някои домакини не мият суровото месо преди готвене Всъщност измиването може само да увеличи риска от разпръскването на бактериите в месните сокове по други храни, прибори и повърхности в кухнята
Фермерите искат да се създаде гаранционен фонд при щети в земеделието Те призовават служебния кабинет за навременна помощ и съдействие Тръпката е в Шампионска Лига: 4 отбора, 3 двубоя до края и 1 голям фаворит
Жена пострада на паркинг, удари я кола на заден ход Пострадалата е с фрактура на прешлен, без опасност за живота Роден фермер проговори за огромна далавера с млякото у нас Не може млякото да ми го изкупуват на 80-90 ст., а млечните продукти да са с такива надути цени по магазините
Иван Звездев приготвя морски ястия за бургазлии на Летния Никулден На площад „Тройката“ Звездев ще направи рибена чорба по специална рецепта АПИ е осъдена за 200 хил. лв. заради смърт при потопа в с. Бисер Мъжът загива, защото мост, рухнал при бедствието, не е обезопасен, приема съдът
Младите даскали бягат от училищата заради агресията и бумащината КТ "Подкрепа" иска заплатата на преподавателите да е 150% от средната Българите плащат в кеш, използват все повече пари в брой Банкнотите и монетите в обращение са за над 29 млрд. лв.