Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо ОПЕК не сваля цените на петрола?

Ключови думи: опек, флагман, петрол

Водещите страни износителки на петрол се срещат днес на фона на призивите от цял свят за понижаване на цените на суровината. Членовете на групата ОПЕК+, която включва и Русия, обаче не бързат да помагат.

Какво е ОПЕК+?

ОПЕК+ е група от 23 държави износителки на петрол, които се срещат всеки месец във Виена, за да решат какви количества петрол да предоставят на световния пазар.

В основата на тази група са 13-те страни членки на ОПЕК (Организация на страните износителки на петрол), които са основно държави от Близкия изток и Африка. Тя е сформирана през 1960 г. като картел с цел да се фиксират световните доставки на петрол и цената на суровината.

В днешно време страните от ОПЕК произвеждат около 30% от суровия петрол в света, което се равнява приблизително на 28 млн. барела на ден. Най-големият производител в ОПЕК е Саудитска Арабия, която добива над 10 млн. барела петрол на ден.

През 2016 г., когато цените на петрола бяха особено ниски, ОПЕК се обедини с 10 държави извън организацията за създаването на ОПЕК+.

Сред тях е и Русия, която също произвежда по над 10 млн. барела петрол на ден.

Заедно тези държави добиват около 40% от всичкия суров петрол в света.

"ОПЕК+ приспособява предлагането и търсенето, за да балансира пазара," казва пред BBC Кейт Дуриан от Energy Institute. "Те поддържат цените високи, като намаляват предлагането, когато търсенето на петрол скочи."

ОПЕК+ може също така да намалява цените на суровината, като пуска повече петрол на пазара, а това е нещото, което основни вносители, като САЩ и Великобритания, искат да направи.

Как цените на петрола станаха толкова високи?

През пролетта на 2020 г., когато COVID-19 се разпространяваше по света, а страните бяха поставяни под локдаун, цената на петрола се срина заради липсата на купувачи.

"Производители плащаха, за да се освободят от петрола, защото не разполагаха с достатъчно място за съхранението му," казва Дуриан.

След това членовете на ОПЕК+ се споразумяха да намалят производството с 10 млн. барела на ден, за да повишат отново цените.

През юни 2021 г., когато търсенето на суров петрол започна да се възстановява, ОПЕК+ започна постепенно да увеличава предлагането, доставяйки допълнителни 400 000 барела на ден на световните пазари. В момента ОПЕК+ доставя около 2.5 млн. барела петрол на ден по-малко, в сравнение с пролетта на 2020 г.

Когато обаче Русия нахлу в Украйна, цената на суровия петрол скочи до доста над 100 долара за барел. Това доведе до значително повишение на цените на горивата.

"Когато ОПЕК+ намали предлагането с 10 млн. барела на ден през май 2020 г., това понижение беше прекалено голямо," казва Дейвид Файф, старши икономист в Argus Media.

"Сега те увеличават предлагането с бавни темпове, като не вземат под внимание ефектите от войната между Русия и Украйна."

Купувачи на петрол се опасяват, че ЕС ще последва САЩ и ще наложи ембарго върху вноса на петрол от Русия, казва Файфа. В поредния си санкционен пакет Европейската комисия вчера, всъщност, предложи пълна забрана на внос на руски петрол в ЕС до края на годината. Европа в момента внася над 2.5 млн. барела суров петрол на ден от Русия.

"Опасността от ембарго над руския петрол изплаши пазарите, защото може да доведе до сериозно свиване на предлагането", казва той.

Защо ОПЕК+ не иска да увеличи производството?

Президентът на САЩ нееднократно апелира към Саудитска Арабия да увеличи добива на петрол, но засега без резултат.

Британският премиер Борис Джонсън също помоли Саудитска Арабия и Обединените арабски емирства да увеличат производството. На него също му бе отказано.

"Саудитска Арабия и ОАЕ имат свободен производствен капацитет, но те отказват да увеличат производството," казва Кейт Дуриан. Те не искат да бъдат командвани от Запада.

"Те твърдят, че разликата между търсенето и предлагането се стеснява и че днешните високи цени просто отразяват паниката от страна на купувачите на петрол."

Други страни от ОПЕК+ срещат трудности при увеличаването на собствения си добив на петрол.

"Производителки, като Нигерия и Ангола, не достигат производствените си квоти общо с около 1 млн. барела на ден през последната година," казва Дейвид Файф.

"Инвестициите изостанаха по време на пандемията, а петролните инсталации в някои случаи не са добре поддържани. Сега те, всъщност, откриват, че не могат да осъществят пълно увеличение на производството."

Каква е позицията на Русия?

ОПЕК+ трябва да се съобразява и с желанието на Русия, тъй като тя е един от двата най-големи партньора в този съюз.

"Руснаците са доволни от цените на тези нива," казва Карол Накле, главен изпълнителен директор на Crystol Energy. "Те не могат да спечелят нищо от понижаването на цените“.

"ОПЕК иска да запази добри отношения с Русия, така че най-вероятно ще продължат със споразумението, което сключиха през миналата година. Това означава увеличаване на предлагането на суров петрол много постепенно от сега до септември."

Източник: Профит.бг

7
Коментара по темата
7.
И защо да го правят ?
06.05.2022 13:52:15
Петрола е бил 147 ЩД за барел и тогава бензина беше 2.80....сега е 110 а бензина е над 3 лв....та как става тая работа...
6.
Отговор
06.05.2022 00:43:55
Защото правят същата или по-голяма печалба с по-малко разходи.По същата логика мога да попитам,защо американците не увеличават добива като искат да свалят цените?
5.
XX
05.05.2022 23:43:45
Защото светът вече не тоя, който про'стаците си го представят.
4.
ОПЕК
05.05.2022 21:53:44
Защото свършва не е ли ясно.
3.
хм
05.05.2022 21:30:29
Какво разбрах от статията, че Русия не е член на ОПЕК, а само партньор, и че 23 държави на съвета на организацията са подкрепили Русия.
2.
Българин
05.05.2022 21:25:54
Американците си пазят гърба от Китай, но като приключи войната в Украйна, някой ще трябва да плати сметката и това няма да американския гражданин а руския. Но режимът на Саудитска Арабия, го чака арабска пролет.
1.
_nib_
05.05.2022 20:35:34
Щото им омръзна да играят по свирката на мръсния американец.
  Добави Коментар
Защо Кирил Маричков влезе в болница Любимецът на българските рокаджии вече е минал през всички необходими прегледи и е установено, че състоянието му не е чак толкова страшно Тя щеше да е царица на българите, но загуби съпруга си и днес се врече във вярност на арабски благородник Овдовялата хашемитска принцеса е сключила тайно брак с първия братовчед на йорданския крал Абдула II - принц Гази бин Мохамед
"Хелс Китчън" е по-интересен отвсякога, ясни са финалистите Един от участниците ще спечели пръстен с диамант Израел се класира за финала на "Евровизия" на фона на масови пропалестински протести Над 5000 души протестираха по улиците на Малмьо, за да се обявят против участието на  Еден Голан
Тази участничка от "Ергенът" призна за проблеми в главата Тя бе напъдена от интригантското шоу Защо Алек се гнусеше да целува тази участничка от "Ергенът" "Алек мразеше да я целува, дори личеше, че го е гнус", коментират в нета
Брутална катастрофа край български град, поне 4-ма са тежко пострадали Блъснали са се бус и тир Страшен екшън в центъра на София, ври от полиция Три патрулки са заклещили автомобил, като искат да арестуват шофьора, но той не излиза от возилото си
Премиера в Бургас! Не пропускайте театралния хит на сезона с режисьор Асен Блатечки! "Пиесата, която се обърка" е невероятен спектакъл  Областният управител на Бургас проф. Мария Нейкова се срещна с генералния консул на Турция Областният управител и генералният консул се обединиха около инициативи за социализирането и образованието на деца от семейства в затруднено положение
Италиански клуб покани футболен талант от Бургас, кадър на Спортното училище Иван Анастасов е ученик в 9- ти клас в СУ "Юрий Гагарин", където негов индивидуален треньор е Георги Терзиев Защо "Кауфланд", "Билла" и "Фантастико" потърсиха защита от този човек Искат вето върху промените в Закона за добавената стойност