Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да спим наистина добре

Ключови думи: здрав сън, спане, качествен сън, почивка, съвети

Казват, че от сън спомени няма, но останем ли без сън, с умиление си спомняме за нощите, в които сладко-сладко сме заспивали.

Здравословният, качествен сън е от изключителна важност за цялото ни благосъстояние. Без сън губим фокус, изпадаме в мрачно настроение, енергията ни спада, метаболизмът се забавя.

В случаи на хронично безсъние изтощението на ума и тялото стават наистина сериозни и това може сериозно да навреди на качеството на живот.

Добрият сън не е въпрос на късмет, а на т.нар хигиена на съня - прости за следване съвети, които могат значително да подобрят бързината, с която заспивате и спокойствието, с което прекарвате нощта - без събуждания на всеки кръгъл час, пише edn.bg.

Ето какво включва хигиената на съня:

Правилната температура

По-добре се спи в хладна стая. Ако ви е некомфортно да се подготвяте за сън при 18 градуса, затоплете стаята, докато слагате пижамата и махате грима, но намалете отоплението миг преди да се мушнете под завивките. Така през нощта ще имате хубава атмосфера, в която ще спите по-добре.

Естествени материи

Модерният текстил, от който се правят чаршафите и завивките, е лек и ефектен, но понякога запотява. Това пречи на тялото да се охлажда, започвате да се потите и се събуждате по средата на нощта без изглед да заспите отново спокойно.

Избирайте завивки от естествени материи или с висок процент памук и спете с удобна, мека пижама.

Без екрани

Това всъщност трябва да бъде заповед номер 1 в списъка с правилни навици за сън. Най-големият враг на плавното заспиване са екраните - на телефона, на телевизора или на лаптопа.

Да, знаем, че най-сладко се заспива докато гледате филм, но това не е здравословно заспиване. Скоро след като сте затворили очи, мозъкът ви отново изпраща сигнал за ставане, объркан от светлината на екрана. Така изпадате в едно полусънено състояние, от което не можете нито да се разсъните изцяло, нито пък да заспите дълбоко.

Много по-добре е да се настроите на вълна “заспиване” с тиха музика или няколко страници от любима книга - не електронна, а класическа, на хартиен носител.

Така ще дадете ясен сигнал на мозъка, че е време да забави активността си и да се отдаде на заслужена почивка.

7 часа правят разликата

Не си мислете, че спите достатъчно, като си лягате към полунощ. Здравословният сън започва някъде към 22:00 часа и продължава поне 7 часа.

Ако ви се доспива по-рано, няма нищо осъдително в това, по-добре е да се вслушате в ритъма на тялото си и да му се подчините, вместо да се опитвате да се разсъните, за да не си “лягате с кокошките”.

Релаксиращи техники

Нищо от по-горните съвети няма да помогне, ако в главата ви все още жужат мислите и притесненията от деня. Оставете си 30 минути преди часа за заспиване за спокойното отпускане или медитация.

 

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Направи гръмко изказване за Русия От Кремъл отдавна искат мир, твърди Лукашенко Новият папа е голям фен на... Лъв Четиринадесети е привърженик на италианския Рома
Много се харесват Памела Андерсън и Лиъм Нийсън - това ли е новата звездна двойка? Преследва я маниак Мъж тормози Анистън
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Задава ли се потоп в областите Бургас и Ямбол  BG-ALERT с предупреждение за опасност Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани
Голям проблем с водата в... Село Полковник Серафимово Гръмна бомба за него Ще води "белия балет"