Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

МОН пуска национална платформа за онлайн уроци наесен

Ключови думи: мон, платформа, онлайн уроци, ученици

Безплатна единна електронна образователна платформа ще посрещне учениците, учителите и родителите в началото на следващата учебна година. Тя ще бъде инсталирана върху облачната среда на Министерството на образованието и науката (МОН), а достъпът до нея ще бъде с електронните профили в edu.mon. Това е следваща стъпка от започналата дигитализация на образованието в България и предхожда въвеждането на персонализирано обучение. Платформата ще се състои от пет отделни модула, обединени в обща рамка.

Учениците ще ползват "дигитална раница". Потребителският интерфейс за работа ще бъде еднакъв за всички, независимо от използваната от училището платформа за дистанционно обучение.

Самото съдържание ще бъде филтрирано и поднесено на учениците съобразно тяхната учебна програма. Модулът ще предоставя също достъп до хранилище с персонализирано дигитално учебно съдържание, определено от преподавателя и насочено към конкретния ученик. Така той ще получава на едно място цялата информация, необходима за неговото обучение, вместо да я търси на различни места в интернет.

Новата платформа дава възможност на учителите сами да създават дигитално учебно съдържание – уроци, упражнения, тестове. За изработването им те ще имат възможност да ползват огромен обем от налични електронни ресурси – текстове, изображения, интерактивни презентации, 3D модели, видео и аудио клипове, виртуална и добавена реалност. Освен че ще могат да подготвят съвременни интересни уроци за своите ученици, в специален модул учителите ще могат да предлагат уроците си за национално ползване. Те ще бъдат оценявани от двама експерти - университетски преподавател и специалист по предмета.

Одобрените уроци ще станат достъпни за всички останали учители, а авторите им ще получават заплащане. За това е предвиден бюджет от над 1,2 млн. лв. Целта е да бъде създадена „банка“ с качествени интерактивни уроци, упражнения и тестове, разработени от учители, която да покрива всички предмети и теми от общообразователната подготовка.

В отделен модул за анализ МОН ще може да следи кои електронни уроци и инструменти се използват най-често, какви са постигнатите резултати по отделните учебни предмети, групирани по региони, възрастови групи, типове училища и редица други критерии. Обработката на тези данни ще подпомага управленските решения за подобряване на обучението и повишаване на резултатите.

Платформата ще е полезна и за родителите, на които също ще бъде осигурен достъп. Те ще получават конкретна информация какво учат децата им, как се справят по отделните предмети, какви са оценките им и седмичната им програма.

Паралелно с внедряването на платформата ще бъдат организирани мащабни обучения за учителите. 6200 преподаватели ще се научат да създават качествени интерактивни уроци по утвърдена методика, а други 12 000 – да работят с платформата и да използват структурираното съдържание в учебния процес.

Съвместно със Софийския университет „Климент Охридски“ ще бъде проведено обучение на 2200 учители по програмиране/кодиране, киберсигурност и защита на интелектуална собственост. През следващите три години МОН ще инвестира в единната електронна образователна платформа 24 417 000 лв. Средствата са осигурени по проект „Образование за утрешния ден“ на Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“ 2014-2020 г., съфинансирана от Европейския съюз чрез европейските структурни и инвестиционни фондове. Изпълнителят на проекта - консорциум „Дигитална раница“ ДЗЗД, беше избран чрез конкурс по Закона за обществените поръчки.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Тази риалити звезда се метна на Азис в луксозен майбах Двамата явно са били близки приятели, защото костинбродският славей въобще не се притеснява да гушка русата напаст Тя е новият шеф на новините на Нова ТВ Марта Евтимова е утвърден професионалист с над 20-годишен богат телевизионен опит
Тя пострада при ски в Банско, даваха й минимален шанс да оцелее, но... 23-годишната Оливия Корбиер получи мозъчен кръвоизлив, увреждане на белите дробове, счупен таз, нос и три фрактури на прешлена, когато падна от 5 близо в пропаст в Банско през март Може ли да я познаете, тази певица не прилича на себе си Жана Бергендорф е значително променена 
Мая Манолова в Бургас: Искаме разпускане на Комисията за защита на потребителите и наказания срещу спекулата В държава със слаби и превзети институции, като нашата, трябва да имаме коректни механизми срещу безумното вдигане на цените покрай влизането ни в еврото, категорична е тя Какво се случва днес със синът на Ламбо Днес младото момче вече е пораснал мъж, който определено има с какво да се похвали
Защо милиони деца са изложени на риск Епидемията продължава Запомнете тези 4 дати през юни, може да преобърнат живота ви Астролозите казват, че през тези пет дни не бива да рискуваме, защото планетите ще са в дисхармония
Кметът на Царево предаде ключовете на нов специализиран автомобил за противопожарната служба Дарението бе направено преди месец от местната общност на Барлебен Еврокомисията сътрудничи на българските власти при подготовката по въвеждане на еврото, каза Йорданка Чобанова, ръководител на Представителството на ЕК в София
Той е едва на 33 години, а вече е един от най-младите професори в България Работи по различни проекти на Русенския университет, включително и международни Почина българският Брад Пит Последните му проекти включваха участия във видеоклипове на Галена, Азис и Лидия, а наскоро като лекар в сериала "Съни Бийч" по bTV