Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как се живее в Русия след въвеждането на санкциите

Ключови думи: как се живее в Русия, Русия, санкции, Москва, животът в Русия

*Коментар на Игор Байков, ИТ специалист от Москва, превод в-к "Сега".

Няма как да говоря за чувствата на хората, защото сега човек може да получи до 15 години затвор, ако критикува ''специалната операция'', наричайки я война, ако разпространява ''фалшиви новини'', подкрепя санкциите или призовава към протест. Трябва да се внимава. Не може да се протестира, защото всеки, който го направи, бива задържан веднага, дори случайни хора. Спомнете си какво се случи на протестите на площад ''Болотная'', когато Немцов беше убит, или в Беларус. Тези правителствата са добри в потушаването на протести.

Полицията за борба с безредиците вече е навсякъде. Те не само контролират телевизионните канали и сайтовете, но и всички медии. Социалните мрежи са глобявани, ако не съдействат. Facebook и Google бяха глобени за това, че ''не премахват фалшиви новини''. Правителството ограничи скоростта и след това ги спря. Случвало се е и преди. В момента и Twitter има наложена глоба. Използването на VPN помага. 

Активите на централната банка са замразени, рублата падна с почти 50%, трябваше да затворят фондовите борси, да замразят акции, притежавани от чуждестранни инвеститори, за да не могат да теглят пари и т.н. Борсата вероятно ще отвори в понеделник, ще видим какво ще се случи. Централната банка въведе комисионна от 12% за закупуване на валута. Първоначално беше 30%. Банките разшириха спредовете за търсене на оферти безумно много, често до 2,2x. Хората се редят на дълги опашки пред банкоматите, защото искат да изтеглят долари.

На втория ден след обявяването на санкциите се появиха ботове в Telegram, показващи къде има банкомати, които пускат долари. Опашки се образуваха и в три часа сутринта. 

Магазините и фирмите замразяват дейността си. Някои затварят не заради санкции, а заради нестабилност - така по договор е по-евтино да се преизчисли всичко, да се преподпишат договори, да се сменят логистиката и цените. Опашки се извиват пред магазините, които обявиха, че затварят. Стоките започнаха рязко да поскъпват или съвсем да изчезват.

Нов закон ви задължава да обмените в рубли 80% от доларите и еврото, които сте получили като заплата от 1 януари досега. В момента от банка можете да изтеглите само 10 000 долара за срок от 6 месеца. Всичко над тази сума се преобразува в рубли по лош обменен курс. Не можете да пътувате с повече от 10 хил. евро в брой. Не можете да прехвърляте долари и евро към вашите собствени чуждестранни банкови сметки. Не може да се изпращат повече от 5 хил. долара на месец на роднини в чужбина. Това ще продължи до септември, ако нищо не се промени.

Обявиха, че ще бъдат похарчени 8,5 милиарда долара за изкупуване на акции на руски компании. Повече държавни компании. Колко хубаво. Сега пък обявиха, че компаниите могат да изкуват акции обратно (това беше строго регулирано преди). Говори се за национализиране на компании, които спират всякаква дейност в Русия. Може би това са просто приказки, за да ги накарат да се върнат, но изглежда страшно. Ако се случи - няма да имаме никакви инвестиции и никой няма да иска да прави бизнес с нас в продължение на много години.

Swift не е такъв проблем: имаме SPFS, който обработва всички транзакции в нашата страна. Забраната на Visa/MasterCard обаче е проблем - не можем да плащаме за международни услуги или да използваме банкови карти, издадени в Русия, в чужбина. Имаме собствен процесор за плащане, клонинг на Visa/MC - Mir, което иронично се превежда като "мир". Със сигурност работи само в Русия, така че ще използваме китайския UnionPay, за да извършваме транзакции между държави и да използваме карти в чужбина. Само няколко банки работят с UnionPay карти, което естествено предизвиква високи такси и дълги опашки.

Крипто борсите също са забранени, така че сивият пазар процъфтява. Начинът да се сдобиете с пари отвън е да получите плащане в криптовалута и да го изтъргувате с някой тук. Разликата между покупката и продажбата на долари и евро е толкова голяма, че е по-добре да поемете риска да търгувате с някого, вместо да се занимавате с банки.

От мерките излиза, че има огромни проблеми с долара и еврото, така че се ограничава всичко, което източва тези валути извън страната. Следващата стъпка е насилствено конвертиране на доларите на хората по пазарния курс. Или просто да им вземат парите. Съмнявам се, че тези две мерки ще се осъществят, защото ще доведат до протести.

Малкият бизнес отново е ощетен. Случи се по време на ковид кризата, случва се и сега. Цените на доставките са 2 пъти по-високи, има проблеми с логистиката и т.н. Има и по-добри условия за кредит, но това е всичко.

Мнозина избягаха в Грузия, защото там откриват банкови сметки на руснаци, а ние имаме безвизов достъп. За да откриете банкова сметка там обаче, трябва да подпишете документ, че сте против войната и т.н. Но ако той изтече към руското правителство, няма да бъде много забавно, така че малцина подписват. Местният бизнес може да се срине, може да се стигне до хиперинфлация, безработица и т.н.

Друго страшно е, че интернет може да спре: по същество - опитват се да създадат локална схема за копиране на целия интернет. И бутон за изключването му. Местят всичко, за да използват локална IP система вместо RIPE (регионалният интернет регистър за Европа, Близкия изток и части от Централна Азия). Трансграничните кабели трябва да са собственост на местни компании. Всички доставчици на интернет услуги трябва да използват SORM: (техническата спецификация за законни интерфейси за прихващане на телекомуникационни и телефонни мрежи, работещи в Русия) и Deep Packet Inspection (метод за проверка и управление на мрежовия трафик). Това означава, че могат физически да изключват кабелите, което прави използването на VPN безполезно. Големите интернет сайтове трябва да имат сървъри в Русия и да са свързани с нашите интернет доставчици, които могат да започнат да използват нашата собствена система за издаване на IP. Така че по принцип могат дори да накарат тези уебсайтове да работят локално. Засега това са спекулации и теории. Сателитният интернет изобщо няма да помогне, защото трябва по някакъв начин да сдобиете с антена, а пък тя лесно се проследява.

2
Коментара по темата
2.
Еми
15.03.2022 16:09:56
Действайте, братушки! Отървете се от путя по един или.друг начин
1.
*********
15.03.2022 14:49:42
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
  Добави Коментар
Русия арестува висш генерал по обвинения в корупция За престъплението се предвиждат до 15 години затвор Бъдещето на ERP системите Развитието на бизнес софтуера има за цел да носи все по-висока добавена стойност за бизнеса
Каква трябва е заплатата ни? Поне 1873 лв. за сам работещ, 3372 лв. в тричленно семейство Според КНСБ 1080 лв. трябва да стане минималната догодина  Тя изпя хита на 90-те, а сега телефонът й лъсна в секс обяви
Оскверниха мемориала на Холокоста в Париж, следите водят към България Резервациите за автобуса на вандалите са направени от нашата страна Започна събарянето на старите блокове в Звездец Багери от днес са на терен и рушат стена по стена
Норвегия ограничава достъпа на руски туристи Изключения могат да бъдат направени в много редки случаи Байдън подкрепя решението за държава Палестина Условието му е да се водят преговори
Извънземен иска резервни части от американската армия За това разказва бивш служител на Военно-въздушните сили на САЩ За 2 часа в София падна дъжд, колкото за цял месец Следващата седмица отново ни очаква нестабилно време 
Сгъваме хартиените бюлетини за изборите като оригами  По-лесно е да гласуваме с машини, отколкото да намерим хлебчетата в супермаркета, възкликна водещата Мария Цънцарова Не се къпете по време на буря! Мълнията може да ви изпържи, предупреждава експерт по мълниезащита  Инж. Радослав Калчев разказа как токът от мълнията преминал от единият контакт във вилата му до другият, който бил на 12 метра от първия