Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Полски кмет сложи униформа, за да помага на бежанците

Ключови думи: украински бежанци, новини, флагман, бургас, полски кмет

Хиляди продължават да бягат от войната. Бежанците от Украйна вече надхвърлиха два милиона и половина. Ситуацията в Полша става все по-сериозна.

В неделя руски ракети бяха изстреляни към град близо до границата. Преди 18 дни Войшич Бакун, кметът на  полския град Пшемишъл , сменя официалния костюм, за да облече цивилна униформа.

„Тук съм всеки ден. През последните … скоро ще станат 3 седмици. От тогава да съм  бил два пъти до офиса ми. Тук ми носят всички документи, така че сега работя оттук. Координираме всички автобуси, доброволци, храната, която пристига. Трябва да бъда тук постоянно”, казва Войшич Бакун пред Нова тв.

Пшемишъл е средноголям град. С 60 хиляди население. И  най-старинният след Краков. Намира се на 13 километра от границата с Украйна.  Така от началото на руско-украинската война се превръща в една от входните точки за украинците , бягащи от войната.

„Имахме два часа за реакция. Всичко започна на 24 февруари. И организирахме всичко за два часа. Всеки ден надграждаме процеса, откриваме грешки и се опитваме да ги поправим. В първите  дни пристигаха между 3 и 4 хиляди души на ден. Сега имаме по 20-30 хиляди, а преди седмица 50 хиляди. Разбирате, че трябва да променяме много неща. И мисля, че владеем ситуацията за сега”, посочва Бакун.

И допълва: „Нашата работа е да организираме придвижването на бежанците до следващата им спирка. Защото …нека си представим 20 хиляди души на ден. Няма как да останат. Другите  градове вече се организират условията за по-дългосрочен престой на бежанците”.

За справяме с кризисни ситуации градовете в Полша разполагат с отделен бюджет. До момента местната власт в Пшемишъл е похарчила около 150 хиляди евро. „Ако трябва да съм честен много организации от Европа ни помагат. Изпращат стоки, храна. Включително пари. 12 000 доброволци работят тук, безплатно. Цялата организация за нас не струва много, защото помощта отвън е голяма”.

1
Коментара по темата
1.
Айде достатъчно
14.03.2022 15:54:21
сълзи и сополи! Знаем и мнението и наблюденията и на поляците по въпроса.
  Добави Коментар
Израел задържа 20 кораба със 175 активисти от флотилията за Газа На борда на плавателните съдове има хуманитарна помощ Шок! Лято 2026 ще е брутално - аквапарк "Нептун" отваря на 20 юни и стартира най-горещия сезон досега Хиляди гости от България и чужбина отново ще се стекат към едно от най-култовите летни места, където слънцето, водата и доброто настроение се срещат на едно място
Несебър има нов шампион по ментална аритметика  За Божидар Хасърджиев титлата е втора, а конкуренцията е била сред 220 деца от цялата страна по време на турнира AMACup в Русе  Шофьор с кола без номера катастрофира и избяга  Инцидентът стана на пътя Стара Загора - Казанлък, близо до "италианския мост"
Айтен Сабри, ДПС: Ще подкрепяме всяка политика, която е в интерес на българските граждани Призовавам всички политически сили да работим заедно в името на българските граждани, които със своя вот ни изпратиха тук, изтъкна Сабри WINBET ще бъде официален спонсор на „Grande Partenza“ на Giro d’Italia 2026 в България WINBET ще играе централна роля в тридневния български маршрут, който ще разкрие красотите и културното наследство на България
Надежда Йорданова: Ще бъдем опозиция Тя подчерта, че партията ще подкрепя всяка мярка, която модернизира държавата, запазва европейската й посока и повишава благосъстоянието на гражданите По примера на Бургас: Общините Царево и Приморско подкрепят кръводарители с туристически ваучери Безвъзмездното кръводаряване ще бъде стимулирано с посещение на туристически обекти
Преди плащах по 600 лв. заплата на шофьор, а днес и за 1000 евро трудно се намира служител, оплаква се този бизнесмен България заема челни позиции в негативната статистика на ЕС по отношение на инфлацията при храните Да възродим корените на доброто, каза президентът Илияна Йотова С купения вот се справиха българските граждани, които гласуваха масово, каза държавният глава 
Извънредно! Полиция блокира ромско гето В рамките на операцията се извършват обиски на адреси, проверки за издирвани лица, както и контрол за притежание на наркотици, незаконни оръжия и предмети с неясен произход 20 % спад на потреблението на горива отчитат бензиностанциите Според Венцислав Пенгезов, който е собственик на бензиностанция, е временно явление задържането на цените