Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Всяка втора жена работи за 25% по-малко от средната заплата

Ключови думи: жени, работа, флагман, заплати на жените

Близо 50 на сто или всяка втора жена в България работи в отрасли със заплащане в рамките от 900 до 1250 лева, което е с 25 процента по-ниско от средното за страната.

Това съобщи зам.-директорът на Института за социални изследвания към КНСБ Виолета Иванова. По думите й заетостта на мъжете доминира в две от трите най-високо платени икономически дейности, а различията в заплащането се запазват на високи нива, пише вестник Монитор.

Повече от половината от жените в България работят в нископлатените отрасли - за това алармира президентът на КНСБ Пламен Димитров по време на дискусионен форум "Равнопоставеност на половете на работното място в условията на COVID-19 пандемия", организиран съвместно с фондация „Фридрих Еберт“.

Обратно, заетостта на жените преобладава в две от трите най-ниско платени икономически дейности, при това с по-ниска работна заплата от тази на мъжете - "Хотелиерство и ресторантьорство", "Култура, спорт и развлечение". Там, където доминира женската заетост като "Хотелиерство и ресторантьорство", отново заплатата на жените е по-ниска от тази на мъжете - с 246 лева.

В отрасъл "Професионална дейност и научни изследвания" с 634 лева е по-ниска работната заплата на жените от тази на мъжете, а наетите в този отрасъл жени са около 60 процента 

Според Виолета Иванова неефективното търсене на решения по тези проблеми води до феминизиране на бедността и загуба за икономиката, както от увеличение на разходите на социалните фондове, така и от пропуснати ползи от неефективното използване на трудовия потенциал. Интересна е разликата в заплащането на половете (GPG) - в началото на кариерата разликата е 6.6%, на по-късна възраст - над 35 г. - 17.6%. Разликата между заплащане в активна трудова дейност води до разлика и в пенсиите - в ЕС за жените са с 30% по-ниски пенсиите от тези на мъжете

За България разликата е близо 129 лв. или 23.7%.

Жените имат 20% по-нисък шанс за работа в сферата на високите технологии, а това означава още разтваряне на ножицата при новите професии, които ще се наложат на пазара на труда.

Разликата в заплащането води и до разлика в пенсиите и обезщетенията. В пенсиите разликата средно за ЕС е около 30 процента, а в България е около 23,7 на сто, като пенсията на жените през 2020 година е по-ниска с близо 129 лева от тази на мъжете, каза Виолета Иванова. През годините тази разлика се задълбочава, отчетоха от КНСБ.

Според Виолета Иванова това води до изпадане в риск от бедност и социално изключване - 53 процента от жените пенсионери живеят в риск от бедност и социално изключване.

От синдиката отчетоха още, че младежката безработица е нараснала рязко в края на 2021 г. З6 000 млади хора са останали без работа, с което коефициентът е достигнал 10%, а при младите жени - той е двойно увеличен

Така по време на пандемията от COVID-19 най-силно засегнати по отношение на работните си места са били младите жени.

Предложенията на КНСБ за решаване на отчетените проблеми са в няколко посоки. Те искат да се въведе отпуск по семейни причини, както и две неща за премахване на дискриминационната практика - синдикатите да се включат като фактор в борбата за правата на работниците и да се въведат клаузи в директива да не се допускат до обществени поръчки фирми с разлика в заплата повече от 5% между половете.

Жак Папаро, директор за България на фондация "Фридрих Еберт", бе категоричен, че в условията на пандемия жените намаляват работното време и доходите си. 38% от жените получават помощи, а при мъжете - 72%.

Двойно се увеличава делът на безработица през втората половина на 2021 г. - 36%.

Неравенството между жените и мъжете съществува в много области, но една от тях, която най-много се обсъжда, е разликата в доходите. Един от начините за измерване на този дисбаланс е изчисляване на разликата между средното брутно почасово заплащане на жените, изразено като процент от това заплащане при мъжете. Показателят се изчислява в предприятия с 10 или повече служители.

През 2020 г. средното брутно почасово заплащане при жените в ЕС е било средно 13 процента под това на мъжете. В разстояние на осем години - между 2012 и 2020 година, разликата в заплащането между половете е намаляла от 16,4 до 13 процента, сочат данни на Евростат.

Най-голяма разлика се наблюдава в Латвия (22,3 на сто), Естония (21,1 на сто), Австрия (18,9 на сто) и Германия (18,3 на сто). България е близо до средното равнище в ЕС с 12,7 на сто.

На другата страна на таблицата, с най-малка разлика в доходите между половете, са Люксембург (0,7 на сто), Румъния (2,4 на сто), Словения (3,1 на сто), и Италия (4,2 на сто).

3
Коментара по темата
3.
Също и всеки втори мъж
08.03.2022 14:30:36
Средната заплата се формира като се събере заплатата, която получават 80% от българите с тази, която взимат само 5% и се раздели на две.
2.
Мдаммм
08.03.2022 11:51:57
Кой в България има втора жена хахахахах
1.
Терзи Чорбаджи
08.03.2022 11:49:28
Търся шивачки за минимална на 4 часов работен ден! Украинките дали ще се навият да бачкат за по-ниска надница? Питах и за китайци преди, ама не искали. Те да не искат да им давам по 600 лева? Хиляди чакат за техните места, ама искат да им дават по 800-1000лв. За какво да давам, като мога и с по-ниски заплати да мина? КНСБ апелираше да се върнели бесарабските българи и да се заселят трайно у нас. Подкрепям! Не само те, нека се върнат всички българи от чужбина. Тогава ще ми работят с по 2 висши за 500 лева. То сега реалната безработица е над 20%, камо ли ако ми се върнат 2 милиона от чужбина. Обичам ги родните синдикати! Но няма да позволя във фирмата ми да има снидикалисти хахахахаахаха Бизнеса си е бизнес!
  Добави Коментар
Пазете се! Тези 12 неща в къщата неусетно разрушават психиката ни Незабавно се отървете от тях Откакто научих рецептата за тази сладоледена торта с бишкоти, друг десерт през лятото не правя! (ВИДЕО) Разхлаждаща свежест, уникален вкус
4 качества на хората, които умеят да избягват провалите Всеки човек в този живот има външни опори: сродна душа, любящи роднини, работа, някакво хоби Как да защитим парите и данните си, ако ни откраднат телефона Експерти дават пет съвета как да се предпазим от злоупотреба, дори и след като телефонът ни е бил откраднат
Габровска с номинация „Порнозвезда на годината“ Розовата актриса иска да превземе и Лас Вегас Чистачки лъскат апартамента за 500 лева Богаташи глезят съпругата с домашна помощница
Вежди Рашидов вае Ламбо за 100 000 лева! Столична община не дава паметникът да е пред Народния театър Кой е бил най-големият страх на Мария Бакалова преди пробива в Холивуд Бургазлийката разказва за пътя си към голямата сцена
Варненци пропищяха от змии От Общината търсят решение на проблема Има надежда! Лекарство на Pfizer срещу вид рак на белия дроб показва добри резултати След 5 години при повече от половината пациенти, лекувани с лорлатиниб, ракът не е прогресирал
Тези три зодии ще са галениците на съдбата в началото на юни Във всеки един аспект ще им потръгне и нещата ще им се получават безпроблемно, казват астролозитe Алчност по съседски: Семейства плащат по 1000 евро за ферибот от Атина до Родос Нашенци масово канселират екскурзии заради надутите цени на морския превоз