Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как саудитската петролна политика унищожи Съветския съюз

Ключови думи: новини, флагман, бургас, СССР, Саудитска арабия

Цената на добива на суров петрол винаги е била ниска (и все още е) за страните членки на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК), Саудитска Арабия, Ирак и Иран са само някои от тях. Следователно някои страни членки на ОПЕК винаги са били в състояние да намалят или повишат цените на своите петролни продукти на световните пазари, за да повлияят на световната икономика. Саудитска Арабия, безспорният производител на суров петрол, вече направи това веднъж, което в крайна сметка доведе до разпадането на Съветския съюз, пише вестник Труд.

Кризата от 1973 г.

На 17 октомври 1973 г. цялата Организация на арабските страни износителки на петрол (OAPEC), подкрепена от Египет и Сирия, спира да продава петрол на страни, които подкрепят Израел във войната срещу Египет и Сирия. Въпросните държави са Канада, Япония, Холандия, Обединеното кралство и САЩ. Ембаргото се състой в постепенни месечни съкращения на производството на петрол, така че до декември 1973 г. общото производство на страните членки на OAPEC е само 1/4 от това от септември 1973 г.

През 1973 г. производството на петрол в САЩ представлява само 16,5% от световното производство на петрол и Щатите са един от основните вносители на черното злато. Въпреки че САЩ и други държави, повлияни от решенията на ОАПЕК, са сериозни клиенти, ниските разходи за добив за страните от ОАПЕК позволяват да се запази платежния баланс, дори без да продава на САЩ, Великобритания и др. Решението на OAPEC от 1973 г. потапя света в глобална рецесия и икономическа криза. До края на ембаргото от 1974 г. цената на петрола се повишава от 3 щатски долара за барел до 12 щатски долара за барел, а в САЩ цената е дори по-висока.

Саудитските шейхове просперират и бързо печелят огромно богатство. Тази ситуация удовлетворява СССР, който увеличава производството на нефт и природен газ и бързо се превръща в един от водещите производители на тези суровини, които тогава представляват повече от половината от общия държавен доход. Междувременно в САЩ броят на безработните се удвоява, а БВП спада с 6%. Но САЩ се готвят да отговорят, опитвайки се да убедят Саудитска Арабия да действа в интерес на САЩ.

Как САЩ спечели Студената война

Кризата от 1973 г. има дълготрайни последици. Японските автомобили, които са два пъти по-малки потребители от американските, стават пазарни лидери, докато САЩ, заедно с други западни страни, търсят нови петролни находища и начини за подобряване на добива на петрол. Междувременно СССР продължава да печели големи печалби от продажбата на своя петрол.

През 1979 г. Ислямската революция в Иран довежда до значително спиране на производството в страната. Тази ситуация предизвиква по-нататъшен ръст на цените на петрола на световния пазар. Ирано-иракската война, която започва през септември 1980 г., само изостря ситуацията.

Но в началото на 80-те години на миналия век съвместните усилия на Съединените щати и други страни от „първия свят“ дават резултат. А именно, цените на петрола започват да падат поради увеличеното производство, т.е. насищането на пазара. През 1981 г. правителството на САЩ се отказва от федералното регулиране на цените на петрола и петролните продукти, като същевременно намалява данъците, което води до постоянен спад на цените.

При такива условия всички страни, включително СССР, започват да работят върху алтернативни източници на енергия, включително ядрена. Настъпва ядрената катастрофа в Чернобил през 1986 г. и все още не е напълно ясно дали аварията се дължи на решение на съветската администрация да увеличи номиналната мощност на ядрения реактор или на друга причина. Но бедствието оставя непоправи последици върху икономиката на СССР, репутацията му в света и енергийната индустрия.

Малко след това, през 1986 г., Уилям Кейси, тогавашният директор на ЦРУ, посещава Саудитска Арабия. Според съветника на Роналд Рейгън по националната сигурност Ричард Алън, Кейси е в преговори със саудитския крал Фахд за по-нататъшното развитие. През последните шест години саудитското правителство ограничава цените на петрола, като бавно увеличава производството на суров петрол; но след завръщането на Кейси през септември 1986 г., Саудитска Арабия започва драстично да увеличава производството на суров петрол, въпреки че цените все още са ниски по това време!

Внезапното падане

За четири месеца производството на суров петрол в Саудитска Арабия нараства от 2 милиона на 10 милиона барела на ден, а цените падат от 32 долара за барел на 10 долара за барел. За икономиката на СССР, която вече е свикнала с високи доходи от собствения си петрол, това е смъртоносен удар. Само през 1986 г. СССР губи над 20 милиарда долара (около 7,5% от годишния доход на СССР) и вече е в бюджетен дефицит.

Но икономиката на Саудитска Арабия също губи значителни пари поради ниските цени. Защо го правят? Алън смята, че Кейси предлага финансови репарации на шейховете в замяна на този изход, подкрепено от факта, че през 1986 г. 80% от саудитския петрол е продаден чрез Exxon, Mobil, Texaco и Chevron - американски компании.

Съветският съюз потъва в рецесия след петролната криза от 1985-1986 г. Това е достатъчно, за да рухне крехката съветска икономика. През 1986 г. външните заеми на СССР възлизат на около 30 милиарда долара, а до 1989 г. нарастват до 50 милиарда долара. Цените на Саудитска Арабия се подобряват с течение на времето до началото на 2000-те, когато отново достигат рентабилност, но саудитското правителство не е прекалено загрижено за това, тъй като вероятно има запаси от големи независимо финансирани фондове, създадени през свръхпечелбите от 1970-те.

САЩ със сигурност печели през 1986 г., а бензиностанциите там дори раздават безплатно гориво за рекламни цели.

Петролната криза значително помага на САЩ да победят СССР в Студената война – икономическата рецесия кара Горбачов да вземе някои изключително непопулярни политически решения. Опитът за реформиране на системата (известен като "перестройка") за съжаление е неуспешен поради липса на финансови средства, а популистката реторика на Горбачов не помага много за спечелването на обеднялото население. Те искат отговорност за безразсъдните действия на правителството, които довеждат на власт големия критик на съветската система Борис Елцин. В края на 80-те години на миналия век разпадането на Съветския съюз е неизбежно.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Продадоха за близо $1 млн. салфетката от трансфера на Меси в "Барса" С нея се гарантира прехвърлянето на 13-годишния футболист  Защо Роксана се кандидатира за депутат, вижте шокиращото й обяснение Ще поискам ромите да се научат да живеят като пълноправни българи, да спазват законите, каза тя
Направете тези заровени кюфтета – царски пир за жълти стотинки Съставките може да са възможно най-прости, но резултатът да е невероятен Мъж предизвика мащабно наводнение, за да попречи на жена си да се прибере Той умишлено къса дига на река Мисисипи, за да не прекъсне половинката му купона в дома им
Голяма промяна с матурите, има изненада и с ваканциите Промените в графика ще позволят едно по-добро и ефективно провеждане на самите изпити Кървава баня на АМ "Тракия"! Кола излетя от пътя, 21-годишният шофьор е загинал Инцидентът е станал около 10 часа тази сутрин в платното в посока Бургас
Кметът на Царево участва в откриването на Лято 2024 в Несебър с президента Готови сме да посрещнем летния туристически сезон, каза Марин Киров Екоактивисти се залепиха на пистите на летището в Мюнхен Акцията на протестърите отмени 60 полета
Хилари Клинтън: България изпреварва много страни по брой на жени лидери Правата на жените са незавършеното дело на 21-ви век  Искате да сте в крак с модата? Купете си напикани дънки! Артикулът достига до цена от 811 долара, а поразителното е, че наличностите вече са изчерпани
На бас, че не сте яли по-вкусна баница! Това е най-лесната рецепта, вижте каква е тайната Става много мека и пухкава Ако ще пътувате за Румъния, непременно прочетете това Интензивен трафик по границите със северната ни съседка