Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Войната в Украйна поставя под въпрос европейската мисия до Марс

Ключови думи: украйна, марс

Бъдещето на европейската програма за изследване на Марс на стойност 1.3 милиарда евро е под заплаха след руската инвазия в Украйна, пише списаниe Nature.

Европейската космическа агенция заяви, че изстрелването на нейния роувър тази година е „много малко вероятно“.

Планът за изпращане на роувър до Марс е втората част от съвместната мисия ExoMars между ЕКА и руската космическа агенция Роскосмос. Тя трябваше да излети с руска ракета от космодрума Байконур в Казахстан през септември тази година.

След среща на държавите-членки на ЕКА, организацията заяви на 28 февруари, че икономическите санкции, наложени от западните държави на Русия, както и по-широкият контекст на войната, правят малко вероятен старта на мисията през 2022 г.

Европейската космическа агенция ще анализира възможните опции за бъдещето на проекта.

ExoMars има за цел да изпрати първия марсиански роувър на Русия и Европа, оборудван с двуметрова сонда, предназначена да открива всякакви признаци на органичен живот, заровен дълбоко под повърхността на Червената планита. Това е третият път, в който мисията се отлага.

Първоначалните планове бяха за изстрелване още през 2018 г., а всяко ново забавяне води след себе си и нарастващи разходи.

В изявлението си, обявяващо вероятното забавяне, ЕКА заяви, че съжалява за „човешките жертви и трагичните последици от войната в Украйна“.

Ако мисията бъде продължена, може да се наложи адаптиране за полет с друга ракета. Ако обаче възникнат трудности, проектът може да бъде отменен и изцяло. А според учените, цитирани от Nature, това би било сериозен удар за изследователската програма на Европейската космическа агенция.

„Ако не бъде изстрелян тази година, роувърът няма да бъде пуснат никога“, казва Лев Зелени, научен съветник и бивш президент на Института за космически изследвания на Руската академия на науките в Москва. Зелени казва, че разбира мотивите на агенцията, но смята, че това е грешно решение.

„Огромните усилия на учени, инженери, техници от много европейски страни, дори да не са руснаци, ще бъдат пропилени", смята той.

За ЕКА би било трудно да премахне изцяло Русия от проекта. Въпреки че на теория Европа е направила роувъра, а Русия е произвела модула за спускане и платформата за кацане, няма ясна граница между отговорностите на двата екипа, казва един от участниците в проекта Хорхе Ваго.

„ExoMars 2022 е безпрецедентно сложен по отношение на интерфейсите. Адаптирането на кораба за използване на устройство за кацане на НАСА ще отнеме повече от две години“, коментира пред Nature Олег Кораблев, от руския Институт за космически изследвания.

Източник: Профит.бг

Европейската космическа агенция и Роскосмос вече си сътрудничат по проекта Trace Gas Orbiter - първата част от мисията, която достигна до орбитата на Марс през 2016 г. TGO е проектиран да изучава атмосферата на Марс, но също така да действа и като релейна станция за бъдещия марсоход. Засега от ЕКА не са прогнозирали какво въздействие ще има ситуацията върху операциите на TGO.

Войната в Украйна и санкциите срещу Русия вече засегнаха и други съвместни космически проекти. На 26 февруари Роскосмос изтегли персонала си от основния космодрум на ЕКА Куру във Френска Гвиана, като на практика преустанови изстрелванията на руски ракети Союз.

Европейската агенция използва тези ракети за изстрелвания със среден размер, включително спътници, в своята навигационна система Галилео. Агенцията заяви, че ще прецени дали предстоящите полезни товари могат да бъдат изстреляни с други ракети, които се очаква да летят за първи път по-късно тази година.

Санкциите могат да засегнат и предстоящите мисии на Роскосмос до Луната. ЕКА планираше да предостави камера за кацане на Luna 25, която трябва да бъде изстреляна през юли, както и навигационна система, бормашина за сондажи и минилаборатория за модула Luna 27, предназначен да изучава състава на почвата близо до южния полюс на Луната.

Засега от агенцията отказват да коментират бъдещето на тези проекти.

На фона на вълната от санкции срещу Москва, наложени от западните държави, може да се очаква засилване на партньорството между Китай и Русия в сферата на космическите изследвания, пише още Nature. 

Двете страни планират да си сътрудничат в редица бъдещи проекти, включително в изграждането на обитаема база на Луната, която е част от петгодишния космически план на Китай.

1
Коментара по темата
1.
Хан Крум
03.03.2022 19:32:06
Да, мисията им пропада но не заради спецоперацията на Русия, а щото няма да ползват вече руските машинарийки.
Не можеш да сечеш клонът, на който седиш уважаеми, да руснакът е търпелив, но каже ли слез от коня и слизаш веднага. Вие може и да не се кефите на санкциите си, но руснакът им се кефи - от 2008ма чакаше тоз миг на забавление
  Добави Коментар
Земетресение в САЩ В Тенеси Мъж изхвърли 20 000 евро по погрешка, а след това... Самарянин намери сумата и сигнализира на полицията
Индия обвини Пакистан От Ню Делхи твърдят, че Исламабад не спазва примирието Медведев с гръмки думи Ето какво твърди
Нова драма в Испания: 160 000 души бяха предупредени да не напускат домовете си Спрени са влакове, блокирани са пътища и са отменени събития Земетресение с магнитуд 5,5 по Рихтер удари... Крайбрежието на Еквадор
Направи световен рекорд Жоро Вратарчето сякаш не остарява, той е най-възрастният действащ футболист Малко след обявеното примирие: Експлозии в индийски град Напрегната ситуация
Макрон, Мерц, Стармър и Туск посетиха Киев Те искат 30-дневно спиране на огъня между Украйна и Русия Пакистан и Индия потвърдиха примирието Огънят спира веднага
Германия затегна граничния контрол Засилени са проверките по границите с Люксембург и Белгия Джеки Чан: Никога няма да спра да правя сам каскадите си 71-годишният aктьор все още не мисли за пенсиониране