Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

София дава 12,8 млн. лв. за продължението на третия лъч на метрото

Ключови думи: новини, флагман, софия, метро, лъч на метрото

С огромно мнозинство Столичният общински съвет гласува бюджетът на София да отпусне 12,8 милиона лева за старта на разширението на третия лъч на софийското метро в две посоки – с три метростанции от ж.к. „Хаджи Димитър“ до ж.к „Левски“ и с шест станции през отклонение при Военна академия към ж.к. „Гео Милев“, ж.к „Слатина“, към зала „Арена Армеец“ и „Цариградско шосе“ при Окръжна болница. Решението предвижда строителството на първия участък да започне през първото полугодие на 2022 г. , а на втория – около шест месеца по-късно. Строителните работи по тях следва да приключат съответно през 2025 г. и 2026 г., се казва още в документа.

Със същото гласуването СОС възложи на кмета на София Йорданка Фандъкова да стартира преговори с Европейската инвестиционна банка за осигуряване на средства за съфинансиране на дела на Столична община за изпълнението на проекта.  

В поясненията към гласуваното решение се казва, че след реализацията на двата участъка годишно ще се превозват над 26 млн. пътници и ще се намали броят на автомобилите по улиците на града с около 13 200 дневно. Също така ще се увеличи над 2 пъти скоростта на пътуванията с масовия градски транспорт в участъците, ще се намали значително трафикът и замърсяването на въздуха и др.  

Както вече стана дума, участъкът от ”Хаджи Димитър” до ж.к.”Левски” е с дължина 3 км и 3 метростанции. Той преминава покрай ж.к. „Хаджи Димитър“, производствена зона „Хаджи Димитър“, ж.к. „Сухата река“, кв. „Левски“ и ж.к. „Левски“. Общият брой на живеещите и работещите в горепосочените части на града е около 90 хил. души. Предвидено е строителството на метростанциите да се извършва по така наречения полуоткрит (Топ даун) метод - две от тях, и по открит метод - метростанцията в ж.к. “Левски“. След обществена поръчка през 2020 г. за строители на трите станции и трасето между тях бяха избрани компаниите Трейс", "Джи Пи груп" и "Монолит София", а цената бе 220 млн. лв. без ДДС.

Вторият участък от ул. "Шипка" до бул. „Цариградско шосе” ще е с дължина 6 км. и по него се предвижда да се построят 6 метростанции. Трасето преминава през кв. „Гео Милев“, ж.к. „Слатина“, ж.к. „Хр.Смирненски“, след което завива към зала „Арена Армеец“, към „София Тех Парк“ и към „Цариградско шосе“ при Окръжна болница. В този участък живеят или работят над 160 хил.души с тенденция към нарастване. Ежедневно по „Цариградско шосе“ влизат в града над 45 хил. автомобила, пише в доклада за старта на строителството. Предвижда се трасето изцяло да преминава подземно, като 5 от метростанциите ще се изградят по т.н. полуоткрит метод и една по открит способ.

Последната метростанция от участъка е разположена на най-голямата входно-изходна артерия на София - бул. „Цариградско шосе“, се казва още в доклада. „Освен да обслужва плътнозастроените територии с жилищни, административни и търговски сгради, станцията има и важно буферно значение за навлизащите в града автомобили. Поради тази причина над съоръженията за смяна на посоката на движение на влаковете след станцията по проекта е предвиден подземен буферен паркинг“, пише още в него.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
21 крави изгоряха в големия пожар в Сакар B бopбaтa cъc cтиxиятa yчacтвaxa 30 пpoтивoпoжapни eĸипa, двa xeлиĸoптepa, тeжĸa тexниĸa, вoeнни, гopcĸи cлyжитeли, дoбpoвoлнитe фopмиpoвaния нa Toпoлoвгpaд и Cвилeнгpaд Созопол става център на бойните спортове: Галавечер за титлата WBC и открито събитие с бойците В навечерието на галавечерта – на 8 август (петък) – ще приключи откритото събитие за фенове и медии в популярния ресторант Elvis Kitchen в Община Созопол
Нов проект ще дигитализира красотата на природата в Айтос с помощта на дронове Айтос с план да разкрие туристическия си потенциал Затвориха офиса на "Промяната" в София, изнасят мебелите Символичен финал на една политическа илюзия, родена с лозунги за морал и прозрачност, но приключваща със схеми, арести и корупционни обвинения
Голяма верига бензиностанции напускат българския пазар Повече подробности за сделката ще бъдат дадени едва когато има повече яснота, уточняват от дружеството. НИС управлява мрежа от 22 бензиностанции в България, които оперират у нас под марката "Газпром“ Eлектрозахранването в община Раковски е трайно възстановено Министър Станков инспектира на място работата на екипите от ЕСО ЕАД по отстраняване на аварията
Тази неделя в Поморие посрещаме Нептун и свитата му Специалното събитие се организира от Община Поморие и НЧ „Просвета 1888“ и е посветено на най-малките жители и гости на града Благо Джизъса пак е влюбен, новата му е известна брюнетка Мария-Луиза е огън парче
Срещни спорта по южното Черноморие - в букмейкърски пунктове в Бургас и Несебър Можеш да се потопиш в света на спорта на живо в букмейкърските пунктове на efbet  С Веселин Денков бяхме пред развод, арестът му отново ни сплоти, разказа Ивайла Бакалова Преди това ние вървяхме към раздяла, бяхме се отдалечили един от друг, споделя миската
Бяхме приятели, но между нас нямаше нищо, твърди Евгени Минчев От беднячка до милионерка с 940 млн. британски лири в сметката В интервюто за "Сънди таймс", което е един от редките й разговори с медии, тя казва, че не би пожелала и на най-злия си враг да изпита чувството да си беден и да живееш на месечните социални помощи