Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Срив на раждаемостта и зелена инфлация - как ще изглежда 2022 г.?

Ключови думи: инфлация, 2022, спад на раждаемост, прогноза

В продължение на повече две години пандемията пренарежда света в който живеем – тя не промени абсолютно всичко, но със сигурност ускори много тенденции като спада на населението и дигиталната революция. Ето как ще изглежда 2022 година през погледа на Рушир Шарма, публикуван в сайта на Financial Times. 

Срив на раждаемостта

Двойките имаха предостатъчно възможности, но изглежда няма желание да родят деца в един блокиран свят. Намаляването на раждаемостта понижава световния икономически растеж и допълнително се забави по време на пандемията, включително и с особена сила в Китай. В дългосрочен план тази тенденция допълнително ще свие трудовата сила по света. Населението в трудоспособна възраст вече намалява в 51 държави, а през 2000-та година, техният брой е бил 17. 

Връх в Китай

Забавян от срива в раждаемостта, нарастващия дълг и намесата на правителството в множество сектори, Китай отчете 25% от световния растеж на брутния вътрешен продукт. Преди пандемията това число беше 30%. Все по-резкият завой на Китай от търговия към разчитане само на собственото си производство разхлабва връзките на страната с останалите икономики. Потчи 100%-ова преди 5 години, сега връзката между растежа на БВП в Китай и други развиващи се икономики почти не се усеща. Китай вероятно вече е достигнал своята връхна точка като двигател на растежа.

Дълговият капан

Глобалният дълг нараства непрекъснато от 40 години, но подхранван от правителствените разходи по време на пандемията, този темп значително се увеличи. В средата на 90-те години нито една държава по света нямаше съотношение между дълга и икономиката от над 300%. Сега, тези държави са 25, като сред тях са САЩ и Китай. Парите, които централните банки печатат продължават да раздуват капиталовите пазари и да задълбочават капана на дълга. И е очевидно, че обществата, които са пристрастени към дълга, трудно ще го намалят поради опасенията от фалити и прехвърляне на проблемите на други пазари. 

Този път няма да е като през 70-те

По-малко работници, повече правителствени разходи и нарастващ обществен дълг сочат към по-голяма инфлация, но вероятно не чак двуцифррена, както през 70-те години на 20-ти век, както се опасяват някои коментатори. Правителствените разходи би трябвало да намалеят през 2022 и технологичните промени да ограничават ръста на цените. По-големият риск са цените на активите. Капиталовите пазари достигнаха 4 пъти по-голям размер от световната икономика, а когато пазарите изпаднат в криза, след тях често следва дефлация. 

Зелената инфлация

Всеизвестно е, че борбата срещу глобалното затопляне повишава търсенето на еколкогични метали, като мед и алуминий; по-малко хора знаят, че зелените политики намаляват запасите от всякакви суровини. Инвестициите в мини и петролни кладенци рязко намаляха през последните 5 години. Резултатът е „зелена инфлация“ в цените на суровините, които отчетоха най-голямото си годишно поскъпване от 1973 година.

Парадоксът на производителността

Надеждите, че бързото разпространение на цифровите услуги по време на пандемията ще прекрати дългогодишния спад в растежа на глобалната производителност. Скокът през 2020 година се ограничи само до САЩ и намаля в края на 2021 г. Събраните до сега данни сочат, че служителите, които работят от домовете си прекарват повече време в работа, но създават по-малко. Това е парадоксът на производителността въпреки нарастващите технологични промени.

Локализация на данни

Вирусът удари свят, който все повече гледаше навътре и потоците на всякакви неща като търговия, пари и хора намаляваха, но не и данните. Трафикът в интернет през 2022 година вероятно ще надвиши общия трафик до 2016 година. За да не позволят на интернет да се развие отвъд техния контрол, властите блокират преноса на данни през държавните граници. Най-големите ограничения се налагат в страни като Китай, Саудитска Арабия и Индия. 

Малките балони издишат

Някои хора наричат настоящето епоха на „всякакви балони“, някои активи действително показват такива признаци – цените им се увеличават двойно в рамките на 12 месеца, а търговските обеми граничат с лудостта. Тези „малки балони“ обхващат криптовалутите, чистата енергия, технологичните компании без печалба и SPAC-компаниите. През миналата година всички те отчетоха поевтиняване от над 35% спрямо върховата си стойност, а това е граница отвъд която балоните се възстановяват трудно. Тук има и нещо положително: след подобни технологични балони като тези остават няколко оцелели компании с потенциал да станат гиганти.

Източник: investor.bg

5
Коментара по темата
5.
да
04.01.2022 17:01:21
Пълна и тотална анексация на българия в полза на РУСИЯ и Владимир Путин. Това е решението. В Русия да сте чували такива неща да стават? Никога няма и да чуете и не защото медиите са държавни и насаждат само розова пропаганда ами защото хората са със съвсем друго мислене 1000+години напред. А в либерастия само за закони и за права се говори. Кви "пиротехничеки средства" ве? Та в Русия децата си играят със пистолетите на бащите им и нищо им няма. В Путинова Русия децата пият водка и нищо им няма, дори напротив. Това е повод за гордост. Те седнали да уревават една умряла баба. Тотална анексация. Никви мечти и блянове за "бъдеще","права" и пр. Пълен контрол. Само това ще ни оправи. Който обича Русия ще е с мен и ще ме лайкне. Хора събудете се и нека да анексираме страната ни за по-добро бъдеще на Русия и нейния народ. Останалите ще ги сложим в графата врагове на народа и ще ги преследваме до дупка.
4.
3
04.01.2022 15:24:56
И като се сетя че хора като 3 имат право на глас, лошо ми е...
3.
До 2
04.01.2022 15:14:24
Ти у вас не си си ошетал, света си тръгнал да оправяш.
До 1
Съвсем не става въпрос за "изчерпващ инвентар", ако беше така щеше да става плавно, а не с по 50-100% на тримесечие.
Истината е че поради корона локдауните и световната политика имаше стопиране на пазара на енергия и сега той мъчи да възтанови загубите си, не помниш ли минусовите цени на барел преди година?
Колкото до солари, трябва да има изчисление на база възвръщаемост на инвестицията. Но и като гледам картата на България имаме достатъчно такива за нашето население, единственото ми обяснение е че има недостиг, защото изнасяме. Но, да ако имаш собствен цех на собствена земя и голям харч на енергия е добре да имаш слънчеви панели на покрива.
2.
Дернев
04.01.2022 14:51:18
"Все по-резкият завой на Китай от търговия към разчитане само на собственото си производство " Това е което Европа трябва да направи. Но много бързо трябва да изградим Европа за европейците и следтова Евразия със страните от ОНД първо и Индия и Япония.
1.
Много паплач
04.01.2022 14:45:28
Уроди, нека да ви светна. Кризата с цените на тока идва от скок в цената на природния газ който се дължи на изчерпващ инвентар. Колкото и тавани да слагате на цените, колкото и забрани да слагате, бизнеса ще си вдигне цените иначе ще фалира.

Какъв е изхода от тази криза ли? Ми замислете се, щом газа свършва кое е нещото което не свършва?

Възобновяемата енергия.

Що мислите че цяла Ервопа се юрка да стои соларни и вятърни централи а Ганьо още реве че хамериканеца му вдигал цените на всичко.
  Добави Коментар
Тя нае хотелска стая "със спираща дъха морска гледка", а завари това (СНИМКА) Пет минути до плажа - пеша ли е или с кола? Ако нямате кола, това може да промени много нещата, ето как да не паднете в капана на непочтени хотелиери Четири коли и камион се удариха на АМ „Тракия”, има пострадали Четирима души са ранени
Възрастен турчин посочи грешките, които всички правим при варенето на турско кафе В никакъв случай не изливайте напитката в студена чаша, ще съсипете вкуса й Този шарен кекс с пълнеж си е чиста десятка! Ще ви завладее и с аромат, и с вкус Едно парче никога не стига
Би Би Си: Ружа Игнатова е плащала по 200 бона на месец на Таки за охрана Христофорос Аманатидис е кръстник на дъщерята на най-известната измамничка Пиян шофьор заби колата си в чадъра на магазизин в Черноморец Дрегерът му посочил 1,89 промила алкохол в кръвта
Специалист УНГ и хирург с голяма експертиза в ринопластиката ще преглежда в Бургас Той извършва ултразвуковата Ринопластика, работейки с голяма прецизност по метода „Пиезо” Заради честите инциденти - ще седим залепени за седалките по време на полет По-често опасно друсане заради промени в климата
Този актьор най-накрая показа дъщеричката си Малката Алина е на 8 месеца и навръх 1 юни Ненчо Балабанов се престраши да покаже момиченцето Ето я програмата на първия Черноморски международен литературен фестивал в Бургас В рамките на трите дни на фестивала ще има 3 литературни четения, няколко професионални срещи, посветени на преводите, книгоиздаването и литературните контакти между страните 
Полиция заварди цяла област! Тече и звънредна акция, проверяват наред хора и автомобили На много места има контролно-пропускателни пунктове Заловиха шофьор с близо 4 промила алкохол