Държавата готви за продажба терени на „Рибни ресурси“ ЕООД, Созопол?
Ключови думи:
Рибни ресурси ЕООД, Созопол, рибно пристанище, Министерски съвет, Варна, Балчик, държавна собственост
Днес на редовно заседание Министерският съвет одобри преминаването на имоти във Варна и Балчик от публична държавна в частна държавна собственост, съобщават от правителствения пресцентър. Това на практика означава, че тези имоти могат да бъдат разпродавани. Това са шлиц стена на Канал 1 във варненския кв. Аспарухово и терен на ул. „Приморска” в Балчик. Терените са апортирани в търговското дружество „Рибни ресурси“ ЕООД, гр. Созопол. На ул. „Приморска“ в Балчик се намират множество хотели, които поради крайжрежното разположение на улицата са предпочитано място за туристите. В същото време в проекта за нов товарен терминал във Варна се включва и въпросния Канал 1, което отваря пред бъдещите собственици по-големи възможности от обикновено рибно пристанище.
Решението е обявено като част от на държавната политика за развитие на сектор „Рибарство” в България. Според нея то ще доведе до „насърчаване изграждането на стабилна и конкурентоспособна риболовна индустрия в дългосрочен план, запазване и увеличаване на заетостта в сектор „Рибарство” и повишаване на приходите от рибарство и аквакултури и съпътстващите ги дейности“, се казва още в съобщението. Най-вероятно гореспоменатата риболовна индустрия ще бъде от частен характер, което само по себе си подсказва до колко ще бъде стабилна. Съответно проходите от развиване на рибарска дейност няма да влизат в държавната хазна по никакъв начин, дори от наем на подобни терени, поради възможността частниците директно да ги закупуват.
Правителствената сводка продължава с уточнението, че „апортирането на недвижимите имоти в капитала на „Рибни ресурси“ ЕООД е необходимо за изграждането и регистрирането на модерни рибарски пристанища на територията на районите Варна и Балчик като едни от най-важните места за приставане на рибарски кораби и за създаване на подходящи условия за разтоварване и съхранение на улова, осъществяване на контрол и окачествяване, места за провеждане на търгове за първа продажба, изграждане на подходящи санитарни зони и др.“ В същото време всички проучвания през последните години доказват неизменната тенденция, че Югоизточният регион е водещ в България и в областта на риболова. Основните центрове са Бургас, Созопол и Несебър, а не Варна или Балчик.
Запознати от бранша смятат, че бъдещите инвеститори на тези терени вече са определени и е въпрос на време да получат апетитните имоти.
Добави Коментар