Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Кой ще плати за спасяването ти, планинарю?

Ключови думи: Псс, планинско спасяване, флагман

37 планински спасители проведоха близо 15-часова акция и откриха жив млад мъж, изчезнал на Витоша. Пореден подвиг на хората от Планинска спасителна служба (ПСС) след поредния загубил се в планината.

И този път е било особено тежко - над половин денонощие, при минус 15 градуса, силен вятър и лоша видимост. Успяват, тъй като човекът се е обадил на близките си и така - с помощта на локализация от мобилния оператор, спасителите се ориентират по-точно за местоположението му.

Мъжът е със сериозни измръзвания и в най-добрия случай ще му трябват месеци възстановяване, но е жив. И то единствено благодарение на планинските спасители.

Всяка зима - а и лято, има поне няколко такива случая. Масово пострадалите са или доста опитни планинари, или напълно неориентирани туристи, като и двете групи подценяват планината, макар и по различен начин.

Първите знаят какво ги чака, но понеже вече им се е случвало и са се справили, смятат, че могат пак, дори искат да преодолеят още по-голямо предизвикателство. Неслучайно планината е прибрала завинаги при себе си немалка част от най-опитните алпинисти - такъв е характерът ѝ - измамно те допуска до себе си, омагьосва те, пристрастяваш се, и губиш преценка.

А тя е непокорима и непредвидима.

Може да си ходил по един и същ маршрут 20 години, да познаваш всеки камък по него, но чак на 21-та да падне мъгла и да се загубиш, абсолютно удивен как е възможно планината да е толкова дезориентираща.

Вторите пък нямат изобщо представа с какво се захващат, понеже край хижата изглежда лесно, особено на две ракии.

Едните - подобно на мъжа от Витоша, тръгват екипирани, по маршрут, който познават, но подценяват условията - липса на видимост и късно през деня, когато остават няколко часа светлина. Другите се случва да хукнат и по дънки и градски маратонки и да се загубят на 300 метра от хижата.

Масово обаче тези хора имат нещо общо - липсва им планинска застраховка, защото не очакват лично те да се загубят в планината. И съответно не е нужно да плащат 30 лева годишно.

В акцията на Витоша освен 32 спасители на ПСС и 5 доброволци - планински водачи от асоциация "Планини и хора", никой от които не получава пари за труда си в екстремни условия, са участвали и три моторни шейни, две снегоходни машини и всички пет автомобила на ПСС, чието гориво обаче няма как да е безплатно.

От спасителната служба постоянно напомнят и умоляват хората, които ходят в планините - на преходи, ски и фрийрайд, да се застраховат. Защото за тази изключително скъпа дейност - спасяване на хора в тежък, опасен и труднодостъпен терен, няма кой да плаща.

Въпросът не само в горивото, а в подготовката и квалификацията на спасителите, поддържането на постоянна готовност на екипите, техниката, защитната екипировка и съоръжения и т.н.

Планинската спасителна служба е част от Българския червен кръст, който получава субсидия от държавата, но не и в размер, който да може да обезпечи дейността на ПСС напълно.

Затова се налага спасителите да искат от спасените да си плащат, ако нямат застраховка. Не преди и по време на акцията, естествено. Данните на службата сочат, че половината от пострадалите нямат застраховка, а половината от тези, които е трябвало да си платят, не са го направили.

Спасяването на живот си има и цена, няма как - 557 лв. за нещастен случай в планината, 400 лв. - на ски писта, акции за търсене - 724 лв., акция при лавина - 955 лв. и т.н. Ценоразписът е покрит от застраховката, която е за разходи до 1000 лв.

Единствено най-скъпите случаи, когато се налага да се използва хеликоптер - на военните или правителствен, тъй като България продължава да няма медицински, са отвъд покритието на полицата - 3000 лв. на час.

Така че, когато и ако някога България все пак се сдобие с медицински хеликоптер за спешна помощ, въпросът с това кой ще плаща за оцеляването на загубените в планината, ще стане още по-сериозен.

Защото не е особено редно за това да плаща държавата, т.е. всички ние от данъците си. Неслучайно и огромната част от над 500-те планински спасители са доброволци, а заплащане получават само 46 души, които поддържат спасителните постове и осигуряват информация за условията в планините.

А какво остава с данъци да се поемат скъпи издирвания на загубили се в планината - повечето хора не биха били съгласни да финансират поведение, което смятат за безотговорно, и за щети, които някой сам си причинява.

Защото това е любимият спорт на доста от нас - да съдим пострадалия при подобни случаи. Обикновено той е идиот, който сам си е виновен, подценил величествената планина, и ганьовец, убеден, че "на мен няма да ми се случи". И егоистично въвлякъл още сума народ в опасно и изтощително издирване.

Не е нужно всеки път да се хвърлят камъни. Всеки греши. Но поне би могъл да си плаща за грешките. И да покаже малко уважение към планината и спасителите.

5
Коментара по темата
5.
Вася ефенди бордера
26.12.2021 09:53:47
В мойта Странджа редовно се губят и издирваме афгански,сирийски,африкански туристи алпинисти,и ги хващаме,те винаги носят смартфони да ги откриваме по-лесно и джобни по 3-4 евро хилки,да си платят спасителната операция,който няма хилки го лекуваме 3-4 дена в бордер санаториума и отслабнал,олекнал обратно у дома и всички сме доволни.
4.
Никола
25.12.2021 19:46:45
И на мен ми се случи да ми помагат планинските спасители на Черни връх през лятото поради здравословен проблем . Бяха изключително любезни и направиха всичко за да се прибера без проблеми в къщи, за което им благодаря ! Аз обаче си платих всичките разходи в централния им офис . Според мен така е редно .
3.
Планинарят няма да плаща нищо!
25.12.2021 10:10:57
Преди 5 години лицето Сертов самоизчезна, и после жена му го намери. Не беше пожален ресурс да бъде търсен -цялата държава го търсеше, а гражданите се тревожиха за него.Хеликоптери облитаха планини, гори-без да се прави сметка за разходите, цялата граница с Гърция ,всичко в радиус от 100 км около София беше претърсено от хора.

Сертов и до ден днешен не е платил за издирването си, нито е предявен иск срещу него за разноските. Следователно и планинарят няма да плаща нищо! Щом Сертов беше издирван безплатно, Това ще важи и за планинарят!
2.
Как кой?
24.12.2021 15:23:00
Кьоравия наблюдател ще си плати, че като се "раздрънкат" монтираните ключове ще има да си представя прожектираните монтажи.
Да не се загуби някое дете, че застраховките за екстремните спортове в туризма не обхващат лица до 14-годишна възраст.
1.
любопитен
24.12.2021 14:50:41
Авторчето, направи сега една сметка, колко плаща
държавата ни, сиреч от данъците ни за ония 240 хрантутника в парламата.....
  Добави Коментар
Как Капките се превърнаха в най-успешния тв формат в България 11000 души изгледаха на живо финала на шоуто за имитации, милиони бяха пред малките екрани  Свиреп крадец се завърна тайно в България под чужда самоличност Според думите на запознати, Иван Турчина се укрива от органите на реда във Варна, в къща в квартал „Виница“, предоставена му за ползване от морския престъпен авторитет Николай Тошев – Чирпанския
Български университет затваря утре в знак на протест Служителите искат увеличение на заплатите Президентът на РСМ се възхити от българската опера Силяновска предизвика скандал с това, че отказва да нарича страната с международно признатото ѝ име, а използва само Македония, на което България и Гърция реагираха остро
Къде отлетяха Цветанка Ризова и любимия й Двамата бяха засечени с куфарите на Терминал 2 Шопската салата поевтинява, поскъпват млечните продукти Индексът на тържищните цени (ИТЦ), който отразява движението на цените на хранителните стоки на едро у нас, през седмицата се повиши с 1,25 на сто
От Русе до Истанбул: Вижте българката, която е сред най-популярните актриси в Турция (ВИДЕО) „След 9 сериала и един игрален филм – може да се каже, че имам хубава кариера”, признава Гюлсим Али Теорията на Юнг: Защо сънуваме кошмари, бивши и секс Какво ни подсказват нашите сънища 
Земетресение е регистрирано край София Магнитудът е 2.7 по скалата на Рихтер Никога не правете това с краставиците Този зеленчук е любим на мнозина и често присъства на трапезата ни
Какво ви радва според зодията Вижте подробно Продадоха салфетка за 880 000 евро На нея Лионел Меси подписал, че преминава към Барселона