Съдия: Никой няма да чака депутатите да събират конституционно мнозинство за реформи
Обществото не може да стои и да чака събирането на конституционно мнозинство в парламента. Считам, че е възможно и с промени в законодателството да се предприемат такива стъпки, които да направят правосъдието много по-ефективно. Това каза в „Тази сутрин“ по бТВ съдия Николай Ангелов от Българската асоциация по европейско право.
Той съобщи, че 14 процедури за неприлагане на европейското законодателство са открити срещу България.
„Не бих казал, че страната ни е изолиран случай в страните от ЕС. Спрямо много други държави се откриват наказателни процедури и това е един от способите на съюза да мотивира държавите членки да са по експедитивни в транспонирането на европейското законодателство в своето национално право, за да може да се постигне върховенството на закона“, изтъкна Ангелов.
„Много са примерите, които показват, че обикновеният човек може да се възползва от разпоредбите на правото на ЕС. В резултат на активният диалог между националните съдилища и съдът на Евросъюза се възприеха редица запитвания, които доведоха до решения на магистратите в Люксембург, а оттам и до конкретна промяна в законите ни“, добави той.
„Това се случи например със Закона за здравното осигуряване и лечението на тежки заболявания извън страната, както и с Кодекса за социално осигуряване и режима на пенсиониране на лицата, които продължават да работят по трудови договори“, уточни съдията.
„От близо 20 години съм в съдебната система. Работил съм само като съдия. През много съдебни реформи е минал професионалният ми път“, сподели Ангелов.
„Тази съдебна реформа се прави, за да може да се наложи концепцията за върховенство на закона, която е основополагаща за развитието на ЕС“, добави той.
„Има нещо, което е много важно в доктрината на европейските правораздавателни институции. Те казват, че правосъдието не просто трябва да се осъществява, а е нужно да се вижда това. При нас липсва такова виждане през погледа на обществото“, каза още съдията.