Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Съчетават ли се добре модерните билдинги от 21 век със старите сгради в центъра на Бургас

Контрастът е очевиден и демонстрира както разликата в мащаба, външния вид и функционалността, така и промяната в мисленето през последните 100 години
Ключови думи: бургас, нова сграда, бул. демокрация, стара сграда, съчетание

Съчетава ли се добре новото строителство със старото в Бургас и одобрявате ли този архитектурен подход? Този въпрос си задават мнозина, след като на бул. „Демокрация“ наскоро бе построена нова сграда, която е буквално залепена до една от старите къщи, в близост до бул. „Алеко Богориди“.

Във фейсбук коментарите за сградата вече валят: "Бургас-градът с изчезваща архитектурна история!", "страшна грозотия","Супер е! По-добре здрава и модерна сграда, отколкото съборетина застрашаваща здравето на хората".

Видно е, че мненията са полюсни. Много хора тъгуват по изчезващата красота на старите сгради, а други предпочитат съвременния подход и новото стоителство. Сблъсъкът между старото и новото не е само в Бургас. 

Контрастът е очевиден и демонстрира както разликата в мащаба, външния вид и функционалността, така и промяната в мисленето през последните 100 години – от еднофамилни къщи към многоетажни постройки за десетки семейства. 

Ако се абстрахираме от огромната дисхармония между двете залепени постройки, новата сграда всъщност изглежда доста добре. Тя бе построена в рамките на около година на мястото на друга стара сграда, чиито собственици са взели решението да продадат парцела и да се възползват от бума на строителството в последните години. Локацията е перфектна. Интересното съчетание между ново и старо се е получило, доста странно и все още е трудно да се възприеме от пръв поглед. 

Много често собственици на залепени един до друг имоти не успяват да се разберат за потенциално ново строителство – единият иска да продава, другият - не. В такива случаи се приема компромисен вариант, при който само половината от парцела се разпределя за строежа на нова сграда, докато другата част остава в стария си вид. Именно такъв вероятно е и настоящият случай. Това обаче съвсем не означава, че тази практика е характерна само за България.

В цял свят има безброй примери за подобни строежи, някои от които изработени по изключително красиви проекти, които съчетават умело в себе си различните епохи. Ето някои от тях:

Църква Свети Франсиск (Сантпедор, Испания)
Съюз на румънските архитекти (Букурещ, Румъния)
Кралски музей на Онтарио (Торонто)

Снимки: Аrchitectural Digest

Спа с 53-години по-голям мъж и сподели, че... "Когато бяхме само аз и той, нещата бяха много по-нормални, отколкото хората предполагат", казва Холи Мадисън за връзката й с Хю Хефнър Осъществяват спешен ход Милов и Новиков свикват извънреден брифинг
Забърка се в скандал Напи се жестоко, може би заради изпадането 86-годишен милионер е обвинен в изнасилване на 4 жени Проблеми за Смоуки Робинсън
Бивш държавен секретар на САЩ в бургаска компания на "Стамфорд Бридж" Кирил Евтимов и Кери с интересен диалог Брат й реализира за крайното 7:6 между Интер и Барса, а тя е... Киара е звезда в Инстаграм
Каза големи думи след драмата в Шампионска лига Ямал вижда бъдещето си в Барса, сигурен е, че ще ликува с тима в ШЛ един ден Градушка изпочупи стъкла на коли в... Село в Асеновградска област побеля
Тръмп с коментар за ескалацията на напрежение между Индия и Пакистан От САЩ искат конфликтът да спре Сблъсък между тийнейджърски банди в София Те най-вероятно са част от така наречените "локали"
Ключов момент в "Ергенът" Един от мъжете ще говори с майките на дамите, които го вълнуват МВнР отговори на Путин "Присъединяването на Република България към Организацията на Северноатлантическия договор (НАТО) е суверенно решение"