Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Как да противодействаме на Омикрон

Ключови думи: омикрон, флагман, проф, аргирова

Четвъртата COVID вълна едва започна бавно да отминава, а вече се тревожим за скорошното идване на пета вълна, предвид новопоявилата се новата мутация на COVID вируса Омикрон.

Проф. Радка Аргирова, председател на Българското Дружество по Медицинска Вирусология и член на Експертния Съвет по Вирусология при Министерството на Здравеопазването, коментира новия развой на COVID пандемията и какви са полезните ходове за отделния индивид и за цялото общество в новата ситуация.

Проф. Аргирова пледира да запазим спокойствие и да изчакаме няколко седмици до изясняване на конкретните факти и специфики на новия щам, за да се избегнат неоснователни спекулации и всяване на паника.

Конкретни, сигурни до момента са няколко факта – Омикрон има над 50 мутации, като повече от тях са съсредоточени в „шипчестия протеин“, който осъществява навлизането  на вируса в човешките клетки, т.е. заразяването. Част от мутациите са вече известни на учените от Алфа и Делта вариантите на вируса и за тях има яснота за симптоматиката, която провокират.

Новият щам се разпространява около 3 пъти по-бързо от предишни варианти, например Делта, конкретно сред  млади хора и  неваксинирани, защото вирусът търси уязвими гостоприемници, в които да се размножава. Експертът вирусолог подчерта, че заради мутациите в S-гена, кодиращ шипчестия протеин на вируса, са възможни реинфекции дори на вече ваксинирани хора. Затова е важно е да се тестват всички пристигащи /особено от Южна Африка, но не само/, дори преболедували и ваксинирани, да се правят PCR тестове и секвениране на положителните проби, за да се проследи движението на Омикрон и момента на влизането му в България.

Предположение на проф. Аргирова е, че ваксинираните хора ще имат добра защита при среща с новия вариант Омикрон, защото част от мутациите му са характерни за по-„старите“ Алфа и Делта варианти. Предстои да се проучи и ефективността на наличните лекарства за COVID при новия щам – част от тях ще са напълно работещи, а за друга част от тях ефектът им ще се изследва допълнително. Работи се активно и по няколко нови типа лекарства -и такива, които ще се прилагат при първи симптоми, за да се предотврати развитие на заболяването, а и такива които ще са адресирани към хора, които не образуват антитела при ваксинация /или ги образуват много по-бавно от останалите/. Това са хора с трансплантирани органи, пациенти на кортикостероидна терапия, както и здрави хора, които не реагират с антитела при ваксинация, около 3% от населението.

Имаме и качествено нов факт в световната COVID ситуация – вече са на финала клиничните изпитания с  нови формули лекарства – за лечение в домашни условия, с висок процент ефикасност за предотвратяване на тежко протичане и хоспитализация, и медикаменти за профилактика на контактни лица и общото население, изложено на риск.

Междувременно, преди новите лекарства да са одобрени от Агенциите по лекарствата по света и България, и преди тези медикаменти да са налични и достъпни за всички, проф. Аргирова препоръчва няколко хода за предпазване. На първо място -  да се ваксинираме масово, за да предотвратим възможна поява на нова, „българска“ мутация на вируса. Второ – да се постави трета бустерна доза при някои групи от населението – на възрастни над 60 години, хора при които първата ваксинация е поставена в началото на годината (преди 8-10 месеца), на лица при които концентрацията на антитела е под 150 BAU/ml, лесно проследимо с кръвен тест. А при децата, освен дистанция, хигиена и дезинфекция да се използват и бариерни защитни средства, като спрея ВируПротект.

Според проф. Аргирова, ВируПротект е подходящ  за възрастни и особено за деца, за чиято имунизация сме по-резервирани, макар тя вече да е възможна и за ранната възраст от 5 до 11 години. ВируПротект е спрей, който се прилага в устната кухина/в гърлото, защото точно в тази зона вирусите са концентрирани при заразяването и оттам слизат към долните дялове на дихателната система. Една от активните съставки на медицинското изделие  ВируПротект - трипсинът – ензим добит от риба треска, атакува белтъчната обвивка на вируса и я разрушава. С така увредена белтъчна мантия, вирусът не може да навлезе в клетката и да осъществи заразяването. Препоръчително е ВируПротект  да се използва преди или след рисков контакт или посещение на затворено пространство с повече хора.

Проф. Аргирова препоръчва прилагането на ВируПротект при деца най-вече преди и след посещение на градина, училище, занималня, пътуване в градски транспорт и детски събирания. Основната полза от пръскането на бариерния спрей в гърлото, е вероятността за предпазване от вирусни инфекции и от други вируси – тези на настинки, грип, та до COVID инфекцията.

ВируПротект може да подейства изключително ефикасно и когато е приложен при първи симптоми на вирусна инфекция. В тези случай ВируПротект спомага да се съкрати периода на боледуване с 3-4 дни, и да се облекчaт симптомите. Проф. Аргирова препоръчва бариерния спрей ВируПротект и като профилактика, и като допълнение към терапията при вирусна инфекция. Не на последно място, спреят е с висок профил на безопасност и мек, приятен вкус, което улеснява прилагането му при деца.

В допълнение, проф. Аргирова препоръчва и строг контрол на вече предприетите мерки – дистанция, дезинфекция и маски на закрито. С упражняване на контрол и с реално спазване на епидемиологичните мерки имаме шанс да омекотим предстоящия удар от новия вариант Омикрон.
Източник: Дарик

1
Коментара по темата
1.
Майка ви смачкана
17.12.2021 16:47:40
"както и здрави хора, които не реагират с антитела при ваксинация, около 3% от населението" - ТЕЗИ са резистентност на РНК вируси и съвсем пък нямат нужда от никакви ваксини за такив вируси!!!
  Добави Коментар
Животът на Фицо вече е извън опасност Състоянието му се стабилизира след нанесените му огнестрелни рани преди дни Ако ще сменяте книжката задължително прочетете тази новина Поради надграждане на електронните системи временно са затруднени част от процедурите - ускорена и бърза услуга - за издаване и замяна на свидетелство за управление на моторно превозно средство
Мъртво пиян катастрофира с голфа си Полицаите се хванаха за главите  Търсех си любовта в Ергенът, но не е намерих, призна Алек Майка ми винаги е имала мнение за всяко едно нещо, което се случва около мен, обяви той 
Вече има пет жалби срещу епархийския избор за сливенски митрополит Трима от тях са от Малкотърновската духовна околия и двама - от Бургаска духовна околия Двама загинаха при сблъсък на круизен кораб с лодка в Дунав За инцидента е съобщено късно снощи, след като на пътя, 55 километра северно от Будапеща, е открит мъж с рана на главата
Утре шофьорите да се движат с повишено внимание между 60-ти и 62-ри км на АМ „Тракия“ в посока Бургас Трафикът поетапно ще е само в изпреварващата лента за частични ремонти на настилката Стана ясно на кого е скъпият джип от катастрофата с два трупа в Пловдив От прокуратурата проверяват как мощният джип, чиято стойност се оценява на над 100 000 лева, се е озовал в ръцете на неопитния младеж, който притежавал свидетелство за управление на МПС едва от 3 години
Още един инцидент с кораб в Черно море Вчера службите в Румъния не коментираха причината за инцидента и не разпространиха информация за вероятен сблъсък Плажът в рибарското селище Ченгене скеле вече е по-чисто и приветливо място За това се погрижиха младежите от МГЕРБ заедно с кандидатите Галя Василева, Андрей Рунчев, Мартин Богданов, Стефана Караджова, Георги Вдовичин, Панайот Панайотов и Ивелин Ефендиев
Въпреки провала си, тя няма да се откаже от телевизията Още, когато приела да стане водещ на „Вечерното шоу”, младата дама била наясно, това не е нейното предаване С морков и тояга започва нова мобилизация в Украйна Предвижда се и стимули за военнослужещите като парични премии или пари за покупка на жилище или автомобил, които според някои политически наблюдатели Украйна не може да си позволи