Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Местят трафика в Черно море по-далеч от брега заради „Вера Су“, държавата може да продаде кораба на търг

"Има работна група, която трябва да изработи новите т.нар. фарватери или новите водни пътища на България, които трябва да бъдат отдалечени от брега. В момента са много близко."
Ключови думи: Христо Алексиев, правителство

Корабите вече ще се движат по-далеч от българския бряг. Държавата работи по преместване на фарватера, по който минават плавателните съдове, по-навътре в морето.

Причина за инициативата е инцидентът с кораба „Вера Су“, който заседна през септември. След спасителната акция българската държава чака да й бъдат възстановени разходите. Ако това не се случи, се готви търг за продажбата на товарния съд при цена около 3 млн. лв. Това стана ясно на брифинг на транспортния министър Христо Алексиев в Министерския съвет.

"В момента корабът "Вера Су" е поставен на сух док и ще бъде напълно възстановен, за да може да бъде плавателен. От друга страна, държавата в момента е задържала този кораб. Той е нейна собственост. И ако разходите, които тя е направила, не бъдат покрити от застрахователите, корабът на открит търг ще бъде продаден, за да могат тези разходи да бъдат възстановени", заяви г-н Алексиев. От миналата седмица течал съответен 14-дневен срок.  

Държавата смята да поръча и нов "уникален" спасителен кораб, който да бъде финансиран с европейски средства. Той можел да се ползва и за практическо обучение на студенти, както и за изследователски мисии. 

След въпрос на "Флагман" колко ще струва корабът, Христо Алексиев уточни: "Ние говорим за един по-голям спасителен кораб - около 45 м, и един по-малък - около 30 м. Говорим за два кораба. Бюджетът възлиза на около 12 млн. евро. Тези пари са заложени в новата оперативна програма "Транспортна свързаност". Вече са заложени. Това беше моя инициатива. Беше направено задание, бяха направени разчети...".

"От друга гледна точка, в момента работи и има работна група, която трябва да изработи новите т.нар. фарватери или новите водни пътища на България, които трябва да бъдат отдалечени от брега (в момента са много близко), за да не се повтарят такива инциденти отново", обяви Христо Алексиев. 

На въпрос на "Флагман" - с колко ще се измести фарватерът, министърът отговори: "В момента работната група действа, те трябва да преценят, нека това го оставим на експертите. Има направени сериозни проучвания. Стъпваме на тях, за да видим на какво разстояние е възможно да бъде преместен фарватерът - колкото се може по-далеч, естествено, това е по-добре."

 

1
Коментара по темата
1.
Странно
01.12.2021 18:36:35
За 12 милиона евра може да се купи едно добро РК.
Как ще купят два кораба, не знам.
  Добави Коментар
Подпалиха дипломатически автомобили на българското посолство в Скопие Неизвестен извършител е подпалил служебните коли, които са били паркирани в централната част на македонската столица 21-годишната Мария загина при бънджи скок от мост, забравиха да й сложат въже Тя е паднала от около 40 метра (131 фута) височина
Европейската комисия предупреждава: Пазете се от онлайн измами и фалшиви отзиви Потребителите трябва да внимават за подвеждащи оферти и съмнителни сайтове при пазаруване в интернет Международният футболен турнир за купата "Созопол-Царево 2026" започна с елитни младежки отбори Кметът Марин Киров откри престижното състезание, което събира млади спортни таланти от четири държави
Аз ще бъда най-отпред: Пеевски разсея слуховете за оттегляне и проведе чистка в ДПС Напук на разпада в регионалните структури, лидерът бетонира властта си и пенсионира Йордан Цонев и Хамид Хамид от тясното партийно ръководство Община Несебър разширява образователната инфраструктура и подкрепя модерни иновации в професионалното обучение ПГТ „Иван Вазов“ в Слънчев бряг събра водещи експерти от Южна България за обмен на успешни бинарни практики
Ипотечните лихви у нас се покачват до 3,5% след решението на ЕЦБ Прогнозираното увеличение от 0,5 до 1 процентен пункт слага край на ерата на свръхевтиното жилищно кредитиране в България 16 ковчега за 10 дни: Черната статистика по пътищата, която МВР не може да скрие с пиар акции Институтът за пътна безопасност с брутална диагноза за властта – сегашният модел е напълно изчерпан и опасен
Дизелът падна до 1.59 евро за литър Котировките на петрола паднаха до 80 долара за барел след новината за примирие в Близкия изток Най-дългото лятно събитие идва в Бургас: Boom Summer Fest събира над 400 артисти и инфлуенсъри Музика, театър, кино, дигитална култура и първият подкаст на открито събират хиляди в най-дългото лятно събитие от 14 до 23 август
Фестивалът Етносфера продължава с Ден на ромската култура Днес фестивалът принадлежи на ромската култура - жива, пламенна и неудържима България посрещна водещите германски туроператори и туристически компании на форума „Изживей България“ (Erlebe Bulgarien) Срещата очертава перспективите пред летен сезон 2026, разширяването на партньорството с германския туристически бизнес и възможностите за увеличаване на туристопотока извън активните летни месеци