Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Проф.Анастас Герджиков връчи почетен знак с огърлица на академик Васил Гюзелев

Ключови думи: Васил Гюзелев, Анастас Герджиков, Софийския университет Св. Климент Охридски, почетен знак, историята на несебър

Ректорът проф.Анастас Герджиков на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ връчи най-високото отличие на академик Васил Гюзелев – почетен знак с огърлица. Поводът бе 80-годишнината на забележителния академик, чиято дейност не се измерва само с хилядите страници изписана история.

Особен принос Гюзелев има в изследването на Несебърската кратка хроника от ХV в. Това е единствената запазена средновековна  хроника за български град, чийто оригинал се съхранява във Ватиканската апостолическа библиотека.

Със своите изследвания за средновековния Несебър Васил Гюзелев завинаги вписа своето име сред историците на града. Така наравно с Маргарит Константинидес, Александър Рашенов, Иван Гълъбов, Иван Венедиков, Велизир Велков, Божана Чимбулева, Димитър Съсълов, Любка Огненова и др. той заема своето място с плеядата учени проучватели (археолози, архитекти, историци, реставратори), които направиха от курорта Несебър център на средновековната история и култура на Европа.

Гражданството на Несебър тачи академик Гюзелев и като председател на Организационния комитет на симпозиума „Bulgaria Pontika Medii Aevi”, учреден на 23.05.1979 г. в Несебър.В Международния симпозиум до 25 май участват медиависти от: Белгия, България, ГДР, Гърция, Италия, Румъния, САЩ, СССР, Франция, ФРГ, Холандия и Чехословакия.

Именно Васил Гюзелев бе човека, който организира в продължение на повече от четвърт век симпозиумите Bulgaria Pontica Medii Aevi (1981–2008) – Черноморска България  през Средновековието, а Несебър се превърна в международен център за научните изследвания на тази тема. Благодарение на академика в Несебър дойдоха най-именитите световни византолози и проучватели на черноморската средновековна история като Мишел Балар, Никос Икономидес, Джео Пистарино, Петер Шрайнер, Енрико Басо, Лаура Балетто, Сергей Карпов, Светлана Близнюк и много други. Техните изследвания поставиха Несебър на подобаващото му място в бурната и същевременно културно богатата история на черноморските градове и крепости през Средновековието.

Друг специален принос Гюзелев има и към издаването на книгата „Икони от Несебър” през 2003 г. Гражданите на Несебър и региона се присъединяват към празника на големия български историк – удостоен и за Почетен гражданин на град Несебър на 7 февруари  2003.

Също през 2003 г. академик Гюзелев получи Хердеровата награда във Виена за професионализъм в областта на хуманитаристиката и изкуствата. Още повече стойностни за него са и достойните награди на българските градове – почетен гражданин на Монтана-1981 г., Минерални бани-1987, Никопол-1999 г., Димитровград-2004 г.

На академик Гюзелев през 2017 г. бе присъдена Международната Евтимиева награда, която връчи ректорът на Великотърновският университет проф. Христо Бонджолов. Академикикът е безспорен научен авторитет в световната византология и има голям принос за българската медиевистика.

Да си припомним  още веднъж думите на академика: „Несебър е най-скъпоценният бисер в короната на Византийската империя и Българското царство”. А доц. Николов * пише за него, че той е неуморен изследовател на средновековния Несебър: "Историята на Месемврия (дн. Несебър) е забележителен пример за ролята на един средновековен град в историята и културата на Балканския полуостров. Тя обаче едва ли би била така добре позната без десетките книги и статии посветени на миналото на града, написани от Васил Гюзелев.

*Д-р Георги Николов Николов е доцент в катедра История на България, Исторически факултет, СУ „Св. Климент Охридски“

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Младите даскали бягат от училищата заради агресията и бумащината КТ "Подкрепа" иска заплатата на преподавателите да е 150% от средната Българите плащат в кеш, използват все повече пари в брой Банкнотите и монетите в обращение са за над 29 млрд. лв.
Задържаха 12 партиди лимони със завишени нива на пестициди на границата Ежедневно в страната ни влизат стотици камиони, които внасят храни от трети страни Фънки призна за страшна болест Хилда Казасян направо изтръпна по време на шоуто от думите му
Извадиха 15 кърлежа от тялото на дете след игра в парка Обработвани ли са тревните площи в София Слави Трифонов се изправи на крака, напът е да пребори множествената склероза Шоуменът се подложил на експериментална терапия, която давала учудващо добри резултати
Гърция отчете 16,5% ръст на постъпленията от туризъм Пристигналите в Гърция туристи през 2023 г. възлизат на 30,08 млн. души спрямо 29,875 млн. през 2022 г. Козунак от Александрийско тесто! Уникален е! Приготвянето става бързо и лесно, а вкусът е повече от уникален – всички го харесват
110 лева - цената великденската трапеза за 4-членно семейство Това показват наблюдения на Института за социални, синдикални изследвания и обучение Банките спечелиха 818 млн. лв. за три месеца Заемите надминаха 100 млрд. лв.
КЗП-Бургас ще проверява агнешко, яйца и козунаци в търговските обекти преди Великден С особено внимание ще се следят стоките с етикети за биопроизход Тази новина чакахме от синоптиците: Идете на Южното Черноморие, само там няма да вали! Причината за усилване на валежите е, че България се намира под южната периферия на антициклон, позициониран над Украйна и Молдова