Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Проучване: Преболедували Испанския грип през 1918 г. запазили антителата си в следващите 90 години

Инфлуенцата в началото на миналия век отнела в рамките на година и половина животите на между 17 и 100 млн. човека – засегнала е основно млади, под 5-годишни, между 20 и 40-годишни и над 65-годишни
Ключови думи: испански грип, изследване, 90-100 годишни, антитела, траен имунитет, преболедуване

Колко време се запазват антителата в организма на човек след преболедуване на определно заболяване, причинено от вирус? За отговора на този въпрос ще се върнем през 2008 г., когато Националния институт по здравеопазване в САЩ е провел проучване за Испанския грип от 1918 г. То е било ориентирано към изследването на кръвта на възрастни хора, преболедували страшната грипна епидемия, а резултатите са поразителни.

Те са публикувани в списания „Нейчър“ на 17 август. Ученит, които са провели проучването са били от различни институции – Университетът Вандербилд, Синайското училище по медицина, Медицинския и стоматоложки университет в Ню Джърси, Центърът за заразни и паразитни болести (CDC), и Изследователския институт „Скрипс“.

Проведения своеобразен експеримент е получил вдъхновението си от необичаен източник – епизод от стар медицински телевизионен сериал, в който цял град е защитил себе си по време на инфлуенцата от 1918 г. като използвал кръвта на един единствен възрастен преболедувал. Тъкмо този сюжет е провокирал д-р Ерик Алтшулер – професор по медицина и рехабилитация, да поиска от Министерството на здравеопазването грант, за да изследва хора над 90-годишна възраст, оцелели след пандемията, за това дали все още имат антитела. Екипът от специалисти след това е събрал проби от 32-ма пациенти на възраст между 91 и 101 г., а целите са били както следва:

32-мата участници в експеримента са били на възраст между 2 и 12 години през 1918 г., като много от тях си спомняли тежкоболните си роднини по това време. Това означава, че те са имали директен контакт с болни и съответно са се срещали с вируса. Ето ги и резултатите:

100% от участвалите в експеримента са имали серум-неутрализираща активност срещу „Испанския грип“. 94% пък са демонстрирали серологична реактивност към хемаглутинина от 1918 г. 

„Резултатите са изненадващи. Б-клетките са чакали поне 60, ако не и 90 години вирусът да се появи отново, за да могат да се активизират. Това е невероятно, защото демонстрира нагледно колко дълго „помни“ имунната система“, каза д-р Джеймс Кроу – един от учените, провели експеримента от 2008 г.

От Б-клетките на трима от пациентите, групата от изследователи е успяла да генерира пет моноклонални антитела, които не само силно неутрализирали патогена от 1918 г., но и реагирал на протеини, свързани със свинския грип от 1930 г. Те обаче не реагирали към по-нови щамове (не варианти) на инфлуенцата.

В последната част от изследването учените заразили мишки с реконструирания вирус на Испанския грип от 1918 г. На следващия ден те инжектирали моноклоналните антитела у гризачите в различни дози. Тези от тях, които получили най-малката доза и тези, които били инжетирани с „плацебо“ (физиологичен разтвор), умрели. Докато тези, които получили най-високите дози оцелели. „Тези открития могат да послужат за откриване на потенциална терапия срещу други, подобни на грипа от 1918 г. вируси“, пишат учените, провели експеримента през 2008 г.

И тук прекъсва статията от 2008 г., когато тя за първи път е публикувана в списание Nature. Следва изказване на д-р Антъни Фаучи – водещият „епидемиолог“ в САЩ срещу коронавируса, който още тогава казва: „Имунитетът (след преболедуване) трае няколко десетилетия. Това проучване е „майката на имунологията“, казва той пред Associated Press.

Ще припомним и изказванията на проф. Тодор Кантарджиев, който обясни, че ваксинираните с две дози срещу коронавируса придобиват траен имунитет с продължителност не по-малко от няколко десетилетия – същият, който придобиват и сравнително леко преболедувалите вируса. А дали науката през 2008 г. е била същата тази, която сега трябва да следваме? Този въпрос оставяме отворен. 

11
Коментара по темата
11.
До 9
05.10.2021 12:38:26
ПЛАНдемия през 1918 та ехаааа,ти си бил голям капацитет
10.
До 5
05.10.2021 12:35:24
Защото не е покосявал деца от 5до 20г възраст и възрастни от 40 до 65г; поне не толкова често.Стана ли ти ясно?
9.
до 8
05.10.2021 12:25:38
Напротив! Имало я е и точно тя е започнала и тази ПЛАНдемия, чрез задължителна "ваксинация" в армията.
8.
_nib_
05.10.2021 10:40:28
Имали са по 90 години имунитет,защото е нямало пфайзер,модерна....абе нямало я е фармацевтичната мафия да ,,мисли" за здравето на хората.
7.
до 6
05.10.2021 10:23:29
"Целта на информацията в медиите не е да дообърква и без туй обърканите главити на сънародниците"

Напротив! Точно това е целта! Крайно време е всеки на поне под-пенсионна възраст да го разбере.
6.
Уффф,
05.10.2021 07:49:41
Целта на информацията в медиите не е да дообърква и без туй обърканите главити на сънародниците: СРАВНЕНИЯТА МЕЖДУ ГРИПНА И КОВИДНА ПАНДЕМИЯ СА НЕСЪСТОЯТЕЛНИ И БЕЗОТГОВОРНИ, ЗАЩОТО СТАВА ДУМА ЗА ДВЕ СЪВСЕМ РАЗЛИЧНИ ГРУПИ ВИРУСИ. Четете, преди да пишете, господа. За да не сравнявате ябълки с круши.
5.
Ашколсун! Машалла! Дилайла
05.10.2021 07:17:41
"засегнала е основно млади, под 5-годишни, между 20 и 40-годишни и над 65-годишни"

Що не написахте от 0 до 100 ?
Чудя се дали не се срамувате от неграмотността си
4.
животите
04.10.2021 21:29:58
А това нескопосано превеждане и подражаване на английския ме вбесява! Едно време "живот" си беше единствено и само в единствено число и това звучи нормално на български!
3.
Това ми напомня
04.10.2021 21:26:57
за идиотщината която видях на Туитър оня ден. 105-годишна баба била "трагично" "покосена" от Ковид!!!;-)) Наистина животът на горката женица почнал и свършил в ПЛАНдемии, но внучката и раздуваше как още щяла да си поживее с орлите ако не бил пустият му Ковид!;-)) И сума ти малоумници я подкрепяха!
2.
!:
04.10.2021 21:18:31
Без да чета друго, освен заглавието, знам кое е авторчето.....Не се спря, пусти импресии! Тоя покрай статиите наистина ще стане специализант инфекционист. Кидерова е Хорейшо, тоя ще е д-р Хаус.
1.
Ежко
04.10.2021 21:05:33
О! Чудо! Откриха топлата вода! Мангърооооов - президент!
  Добави Коментар
Изтича крайният срок за подаване на заявления за гласуване по настоящ адрес Също днес е последният ден за заявленията за вот с подвижна кутия за хора с увреждания за вота "две в едно" Треньорска сага разтърсва ЦСКА Засега треньорът Стамен Белчев продължава да се ползва с доверието на ръководните фактори в Борисовата градина
Добавете това към кафето си и мозъкът ви ще заработи като компютър, а талията ви ще започне да се топи Добавянето на черен пипер допълнително ще засили свойствата на куркумина Какво съдържат и опасни ли са вейповете Много дългосрочни ефекти засега са неизвестни
След месеци борба: Лоши новини за Кейт Мидълтън Принцесата на Уелс продължа да се лекува от рак, подлага се на химиотерапия Спипаха БГ шофьор с 40 кг пико в Румъния Наркотикът се оценява на 1,6 млн. евро
Лимузина с абитуриенти e катастрофирала Част от предната броня е паднала Правите ли тези 5 неща в леглото, сексът е страхотен Благодарение на тях ще си осигурите много приятни мигове с половинката
Сух режим в спалнята: 5 странични ефекта от липсата на секс Е, оказва се, че нашите тела и умове могат да изпитат някои странични ефекти, когато се въздържаме от сексуална активност за продължителен период от време Баба ми сподели най-старата рецепта за неустоима българска баница със сирене Толкова е вкусна, че ще искате да я правите всеки ден
4 зодии, за които юни ще е фантастичен За кои зодии месецът ще е невероятен Рецепта за вегетарианско чили с боб и царевица с правилните подправки месото изобщо няма да ви липсва