Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Вече не са нужни хладилници: (почти) нищо не се разваля

С каква точно съставка са пълни тези вечно свежи хранителни стоки, която ги държи насила пресни, е неясно
Ключови думи: новини, флагман, бургас, хипермаркети, качество на стоките в хипермаркетите, храни в хипермаркетите

Почти всички хранителни хипермаркети в България, а те, без „Фантастико“, са все чужбински, имат качени по интернет страниците си анкети за удовлетвореността на своите потребители. Някои дори възнаграждават клиентите, попълнили тези анкети, с различни награди.

Основният въпрос, който ще срещнете там, е „Доволни ли сте от свежестта на продуктите ни“.

И естествено, едва ли има клиент, който да не е доволен. Продуктите по всички хипермаркети са така свежи, че самата дума „свежест“ се е превърнала във фикс идея за тези чуждоземски вериги.

Ще я срещнете навред из техните сайтове, по стените им в социалните мрежи, но и редовно повтаряна в неспирните скъпоплатени телевизионни реклами, с които големите хипермаркети пълнят праймтайма. А в праймтайма (20:00 – 22:30 ч.) цената на 30-секундна реклама е между 10 000 и 15 000 лева – всеки може да си направи справка в страниците на основните национални телевизии. Ето ги например в бТВ (ВИЖТЕ ТУК)

Понеже тези реклами се излъчват всеки ден, а повечето от тях са и по 30 секунди, излиза, че само за месец всяка една верига хранителен хипермаркет е готова да хвърли между 300 000 и половин милион лева, за да ни повтаря, като кречетало, думата „свежест“, та дано ни се втълпи като първичен рефлекс.

Но това не е всичко. С годините свежестта дотолкова се е превърнала в основно занимание в работата на въпросните вериги с различните производители и доставчици, че, изглежда, е станала много по-важна съставна част в производствения процес на различните продукти от техните основни съставки.

Киселото мляко може да прилича на кремче, но затова пък е изключително свежо. Телешкият салам е възможно да не е и помирисвал телешко месо, а да е натъпкан със соя и други менделееви добавки, но свежестта му е гарантирана.

Домати, израснали в Нидерландия и пътували неясно колко дълго до България, а сетне и разпределяни между различните логистични бази на хипермаркетите, което също отнема време, преди в крайна сметка да стигнат до магазините, може накрая да не помнят кога точно са били брани, ама винаги са толкова свежи и пресни, сякаш са откъснати преди малко.

И така нататък, и така нататък. Свежест, още свежест, много свежест.

Първото нещо, което пада при растежа на ягодите, е техният цвят. Такъв е биологичният закон. При тези ягоди, произведени в Гърция и продавани в голяма чуждестранна верига, цветът очевидно ще остане и след изяждането им. Защото най-вероятно са расли с бясна скорост по законите на „Монсанто“. Все пак, в тяхна защита трябва да отбележим, че в редакцията на Флагман.бг се опитахме да ги заговорим. Помолихме ги да ни дадат разумно обяснение на това, което виждаме. Но те не казват, мълчат. Засега.

Свежестта обаче се оказва не просто главна примамка за клиента, но е и основен проблем на почти всичко, което се продава по хипермаркетите. Експеримент, който авторът на тези редове направи в последните две години, установи, че продуктите си остават все така свежи седмици и месеци след закупуването им и след изтичането на техния срок на годност.

През лятото на 2019 година се развали моят хладилник. Първата ми спонтанна реакция бе да си купя веднага нов. Точно тогава обаче ми се наложи да отсъствам за 20 дни и отложих покупката за след това. В стария, неработещ, превърнал се вече просто в шкаф хладилник останаха кисели млека, колбас, кашкавал, два пакета масло, отворено бурканче майонеза и опаковка маргарин.

При лятна температура, без никакво охлаждане, след 20 дни ги заварих в същия свеж вид, в който ги оставих. Киселите млека не бяха мръднали – нито вкиснали, нито мухлясали, нито вкусовите им качества се бяха променили. Същото беше положението и с останалите продукти.

Това видео е заснето през далечната 2011 година. Тогава все още е имало български кисели млека, включващи и задължителните за такъв продукт съставки. Манията на хипермаркетите всичко да е винаги свежо днес е приравнила качеството на млеката – те не се развалят седмици след срока им на годност.

 

Това ме предизвика да продължа опитите, като разширявам асортимента. При киселите млека се оказа, че всички маркови производства предлагат някаква субстанция, която не вкисва и не мухлясва с месеци, независимо каква точно е цената на обявения за кисело мляко продукт. И независимо дали на капачката е поставен заветният знак „БДС“ или не.

Единствените две млека, които надуха капачки около седмица след покупката им, държани на стайна температура, бяха „Клевър“ и „Аро“, които средностатистическият посетител на двете вериги реално не купува, защото смята за нискокачествени.

Когато са ги боядисвали, за да може да удовлетворят претенциите на наивния потребител, който вярва, че мандарините трябва да са непременно оранжеви, това мандаринче, закупено от голям хипермаркет в Бургас, някак си се е скатало и е останало наполовина небоядисано. В тяхна защита трябва все пак да се отбележи, че понякога, но всъщност изключително рядко, пред цитрусовите плодове в същия този магазин има поставена табела, че са третирани с химикали, разбирай – канцерогенни бои.

Удивително, но и пресните млека се оказаха дълготрайно свежи. Отворен пакет, държан на стайна температура, съдържаше след седмица същата приятна на вкус субстанция, без следа от дъх на развалено или вкиснато.

С мляко от бадем на шумно рекламиран чужд производител, което струва доста скъпо, експериментът ми продължи един месец – на 30 ден отвореният пакет съдържаше течност със същия свеж вкус, като в деня на отварянето.

Този леберкез по баварска рецепта, бе закупен от известна чужда верига
​​​​ден преди срока му на годност – 24 септември. Престоял на стайна температура до днес, 26.09, той е все така свеж, сякаш е приготвен току-що

Все така не се разваляха кашкавали, салами, луканки, шунки. Салатите снежанка също се оказаха упорито свежи дни наред, без да са помирисвали хладилник. Руските салати – и те.

Последното ми откритие бe със сурово месо от хипермаркет, специализирал се да продава основно свои марки стоки. То престоя на лятна стайна температура четири дни след покупката му. В крайна сметка си остана все така свежо. А след термичната му обработка, все така на стайна температура, свежестта се запази още четири дни.

С каква точно съставка са пълни тези вечно свежи хранителни стоки, която ги държи насила пресни, е (не)ясно. Също толкова (не)ясно е дали консумацията на тези вечно свежи стоки не скъсява всекидневно разстоянието между клиента и онкологичните отделения на болниците.

Как кисело мляко, на опаковката на което пише „БДС“, може да издържа при стайна температура седмици наред без да се развали?

Дали пък, престояли на топло дълго време, продуктите, закупени от хипермаркетите, не стават по-полезни, ако (не)ясната съставка в даден момент започне да губи от силата си, включително онази, която е способна да прати клиента право в онкологията?

И ако едва ли има кой да отговори на тези въпроси в днешното консуматорско време, в което парите могат да купят не само скъпоплатения праймтайм в телевизиите, но и послушанието на контролните органи. То поне едно е сигурно – човек може да си спести от сметката за ток, ако рядко си включва хладилника. Той вече е почти напълно излишен.

16
Коментара по темата
16.
Ха ха ха
27.09.2021 09:11:21
Едно кисело мляко вече втора година стои в хладилника...
15.
Ивайло от Несебър
27.09.2021 08:41:13
Миналата година от лятото ни остана един пакет шунка слайс на Инфантис
Тази година юни го отворих не беше мръднала 11 месеца изтекъл срок на годност
14.
До Коко
27.09.2021 01:14:01
Да, още си спомням как по времето на Тато като отидеш в месарницата:
- първо - имаше опашка
- второ - не се продаваше месо по-малко от 1 кг - кой ги знае защо
- трето - месото беше само свинско и замразено пилешко - агнешко само по празници, телешкото още по-рядко
- четвърто - нямаш право на избор какво месо да вземеш - ако иска месарят ти реже хубаво парче, ако не - много мазнина с малко месце - другото го пази за приятели под щанда.
13.
Будалата
26.09.2021 22:33:35
А тук за разлика от Германия в българските лидъли цените са завишени между 20-50% за стоки които ги има и в Германия
12.
292
26.09.2021 21:34:30
Ами когато всичката храна в тези вериги е правена в китайски завод за храна, какво чудно има. Решението е просто - да не се стъпва в магазин от голяма верига, особено ако тя е интернационална. Аз лично никога не бих си купил храна от място, в което продават и гащи.
11.
Koko
26.09.2021 20:43:01
Shte si spomnjame samo,po vremeto na ,,tato,, kak mesoto beshe meso i sireneto sirene...na vi sega ,,evropeiski,, mandzi...Samu si gi pora4ahme-shte si sarbame drobenoto i shte mal4im...
10.
Трол
26.09.2021 19:09:56
По-старо видео нямаше ли?
9.
Те го
26.09.2021 18:57:55
Евросъюза продава се само вид без вкус.
8.
Пепа
26.09.2021 18:55:53
Много ми е вкусна капачката в Кауфленда,Лидъл,Билата и Метрото мммммммммммм много вкусна храна ммммю
7.
Додо
26.09.2021 18:52:37
Ами просто НЕ купувайте,направете си градинка ,сейте си и яжте чиста храна.Аз така правя и си имаме всичко .Знаете ли колко пари си спестяваме така около 4000лева които остават у нас а не ги даваме на хипермаркетите...
6.
Това е лъжа!!
26.09.2021 18:51:05
На Флагман предлагам да почерпят служителите си с мляко на 20 дни извън хладилник!! Постоянно се разваля всичко! Глупости пълни!
5.
Хе хе
26.09.2021 18:44:53
Хубави въпроси задават в тази статия. Отговорите могат да намерят в учебниците по биотехнологии . Определено не е това , което твърдят в статията. И ако тази наука не беше толкова напред с тази популация в световен мащаб щеше да е страшен глад.
4.
Хайде посмали, манго
26.09.2021 18:36:37
Глупости! Съжалявам, че горещините свършиха. На лятна температура след 20 дни ще може спокойно да се натрови с продукти държани извън хладилника. А плодовете и зеленчуците ще му "ароматизират" дома още на третия ден. Нали веждам как дори сега, в край на септември, на сергиите за зеленчуци и плодове, всеки ден махат загнилото от тарелките и щайгите.
3.
Само cska
26.09.2021 18:34:29
Мачкай тъпите корумпирани , незнам защо ползващи това свято име Левски. Левски си е Левски......само Цска
2.
кво се случи
26.09.2021 18:34:18
Продават ми семена произведни в Италия, които са разработени и създадени в български лаборатории по сортоизпитване.
1.
dddd
26.09.2021 18:16:59
А това важи за едни продукти за други не как успяхте пък с плодове да разбирате то и от домашно и купено и на пазара ли продават оцветени много проста статия
  Добави Коментар
Берачи на горски плодове и гъби готвят протест Причината – по-голямата данъчна тежест Делян Добрев : В борда на НЕК получават по 5-6 хил. лв. на час Според него за три години управление са усвоени едва 4% от европейските средства
Рекордна сума: Часовник на пасажер от "Титаник" продаден на търг за 900 000 паунда Бижуто е носено от най-богатия пътник на кораба - Джон Джейкъб Астор Украйна готова за контраофанзива в края на 2024 г. или началото на 2025 г. Киев очаква опит за засилени атаки на Русия през лятото 
У нас все още можело да се намери качествена храна Експерт съветва: Риба поне един на седмица  Забравете за дънките! Това е новият моден хит На улицата, в магазините или в социалните мрежи: невъзможно е да ги пропуснете
Париж спира месото за спортистите на Олимпиадата, залага на веган храната През двете седмици на Игрите, ферма ще достави 13 тона картофи  Три български победи на Европейското първенство по класически шахмат С най-предно класиране два кръга преди края е Белослава Кръстева
Гришо капитулира срещу чешки тийнейджър Българският тенисист изигра неубедителен мач и отпадна рано в Мадрид Байдън уж на шега: Аз съм възрастен мъж и се кандидатирам срещу 6-годишен Протест посрещна президента на САЩ преди вечерята с кореспондентите 
Криптоизмамници подлъгаха наш бизнесмен с 500 хил. лева Измамата се разследва, като се смята, че е дело на нигерийска банда За 7 дни: Мъж купи на дъщеря си нов телевизор с намерени по плажове и паркове монети (ВИДЕО) Клипчета показват как чилиецът обикаля с металотърсача