Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пандемията ни показа кои са излишните работни места

Ключови думи: Пандемия, излищни работни места, новини, Флагман, коронавирус

Излишните работни места, написа покойният антрополог Дейвид Гребър, са “форма на платена заетост, която е толкова безсмислена, ненужна или вредна, че дори служителят не може да оправдае съществуването ѝ”. Корпоративни адвокати, пиарите и администраторите са пример за такава заетост. От друга страна боклукчиите и здравните работници имат обществено полезна работа - без тях светът би изпаднал в безпорядък, пише вестник Труд.

Пандемията разкри разделението между излишните и полезните работни места, като издигна “насъщните работници”. Въпреки мрака на ранния локдаун, имаше известна утеха да се видят адвокатите по сливания и поглъщания, поставени на мястото им (много стъпала под аранжорите в супермаркетите).

Изследване, публикувано това лято, разнищва излишните работни места и сочи, че чувството за безполезност на работниците може да не е “пряк индикатор за социалната стойност на тази заетост”. По-скоро то е “симптом на лошо управление и токсична корпоративна култура”. В неподходяща среда насъщните работници също могат да възприемат заетостта си като излишна.

Работниците са по-склонни да смятат, че работата им е безполезна, ако имат “управител, който упражнява микромениджмънт, особено ако го прави некомпетентно”, казва Брендън Бърчъл, професор по социални науки в Кеймбриджкия университет и автор на изследването. Автономията може да намали вероятността да погледнете на работата си като излишна.

Пандемията подчерта автономията - или липсата на такава. Много от нашите свободи - да се срещаме с приятели и семейство, да пътуваме и дори да се прегръщаме - бяха ограничени. И все пак за много бели якички се оказа освобождаващо да работят по-гъвкаво.

Тъй като офисите се отварят отново, дебатът около квалифицираната работа обикновено изправя работното място срещу дома. Но бих се обзаложила, че за много служители това всъщност е битка за автономия. “Ако разчоплите защо хората искат гъвкавост, ще откриете, че те искат контрол върху това колко, къде и кога да работят”, посочва Ема Стюърт, директор по развитието на Timewise, консултантска компания за гъвкава работа.

“Хората ще се върнат неохотно към йерархичната реалност”, казва Скай Робъртсън, главен оперативен директор в Escape the City, компания, която помага на хората да намерят алтернативи на корпоративната работа. Не съм прекален оптимист, споделя Джейкъбс. Дистанционната работа едва ли бе освобождаваща за тези, които се микроменажират от разстояние, включително чрез контрол върху клавиатурата. А пък работниците на първа линия нямаха голяма гъвкавост.

Но има добри причини да се даде на хората по-голям контрол върху техния трудов живот. Проучванията показват, че това може да намали стреса, риска от сърдечни заболявания и да подобри производителността. Може дори да ограничи апетита на жадните за власт. Едно проучване показа, че “хората искат власт, не за да бъдат господари на другите, а да управляват собствената си област, да контролират собствената си съдба”.

Съществува тенденция тези на върха на организациите да забравят какво е било отдолу, почти умишлена слепота за предимството на автономията. Старши адвокат може да реши да даде пример, като влиза всеки ден в офиса. Но той може и да не се вясва, за да решава лични въпроси без последствия - право, което често не се предоставя на младшите колеги.

Тази пропаст в автономията беше подчертана от проучване, проведено от Gartner, глобална изследователска компания, относно отношението към гъвкавостта. “72% от изпълнителните кадри са съгласни, че могат да договорят гъвкав ангажимент с мениджъра, докато само половината от служителите смятат, че имат същата привилегия.”

Дори работниците на смени могат да имат по-голям контрол върху времето си. Предлагането на предпочитани работни часове и предварителното уведомление за графика дава на служителите по-голяма способност за планиране. Пандемията показа стойността на автономията. Да се надяваме, че тя ще бъде приложена в работата.

2
Коментара по темата
2.
Мдаааа
13.09.2021 10:48:08
БСП-ту има два избора:да подкрепи Радев(4-то място на парламентарните избори) или да не подкрепи Радев като излъчи кандидат (5-то място след ДПС)!
1.
Диана
13.09.2021 10:36:40
Поправете си правописните грешки!
Срамота!
Пише се: излишните, а не излиЩните.
  Добави Коментар
Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика
Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана За нищо на света не съхранявайте този продукт в хладилник Някои продукти изискват специфични условия за съхранение, за да се запазят в най-доброто си състояние, както по отношение на вкус, така и по отношение на безопасност
Тошко Йорданов: В ИТН няма разнобой, отдавна сме посочили, че сме за еврото Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите Всеки клиент на тази голяма БГ банка да чете, за да не загуби много пари Потребителите получават в електронните си пощи мейл, в който се алармират клиентите на банката, че трябва да "актуализират" документа си за самоличност
Тиктака бомба: Учени засякоха времето до пълното изчезване на живота на Земята Всъщност, колкото и да не ни се мисли за това, рано или късно всичко на Земята ще приключи 60 лева за килограм череши у нас, дори във Франция са по-евтини Трагична година за овошките, не само в района на Кюстендил, но и в страната
Мръсна игра за книжки: Как спират новия контрол над шофьорските курсове Приложение трябва да ги следи, но е пълно с дефекти, заяви шефът на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев Галена плаща 11 бона за училището на големия си син! Фолкпевицата е първият потвърден член в състава на журито в предстоящия сезон на „България търси талант“
Ердоган: Турция е готова да бъде домакин на преговори между Русия и Украйна Предложението за преки преговори между Русия и Украйна на 15 май в Истанбул направи рано в неделя руският президент Владимир Путин Без риск за здравето: Точното количество алкохол на ден Стандартната порция се изчислява по конкретен начин и е различна за мъжете и жените