Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Нова теория за появата на живот на Земята

Ключови думи: учени, произход на живота, на земята, проучване, теория

Учени предлагат нова теория за появата на кислорода на Земята. Те твърдят, че това е станало след като планетата е забавила въртенето си и дните са се удължили, съобщава "Асошиейтед прес".

Как се е появил животът на Земята?

По-дългите дни са помогнали на странни бактерии да произвеждат много кислород и това е направило възможно да се появи животът на Земята.

Учените са извадили от дъното на езерото Хюрън лепкави розови бактерии и са проверили с лабораторни експерименти поведението им при различна светлина.

Колкото повече светлина получавали бактериите, толкова повече кислород произвеждали.

Една от големите научни загадки е как Земята от планета с малко кислород се е превърнала в свят с въздуха, който дишаме.

Специалисти отдавна предполагат, че в процеса са участвали цианобактерии, но не можеха да определят какво е предизвикало увеличаването на кислорода.

Учените излагат теорията си, че забавянето на въртенето на Земята, заради което денонощието постепенно се увеличило от шест часа на 24 часа, е било ключово за увеличаването на кислорода, произвеждан от цианобактериите, в сп. "Нейчър джиосайънс".

Преди около 2,4 милиарда години в земната атмосфера е имало толкова малко кислород, че не е било възможно да бъде измерен.

Вместо животни и растения, планетата ни е била обитавана от микроби, които са вдишвали въглероден двуокис и са издишвали кислород. предава vesti.bg.

Първоначално той не бил много, но само след 400 милиона години в земната атмосфера се появил една десета от кислорода, с който разполагаме сега - обяснява ръководителят на изследването Джудит Клат от института "Макс Планк". Това увеличаване на кислорода е дало възможност за еволюирането на растения и животни, като много растения са се включили в производството му.

Отговор на въпроса защо бактериите са увеличили производството на кислород дава океанографът Брайън Арбик от Мичиганския университет.

Той изучава приливните сили на Земята и как те са забавили ротацията й. От лекция на колега Арбик разбрал, че цианобактериите са започнали да произвеждат повече кислород точно когато дните са се удължили заради силите на приливната фрикция и взаимодействието с Луната.

Учените от САЩ и Германия са проверили теорията си с бактерии, които приличат на живелите преди 2,4 милиарда години.

1
Коментара по темата
1.
KOKO
03.08.2021 20:11:30
VSI4KO E SAMO PREDPOLOZENIJA. NISHTO NAU4NO DOKAZANO NJAMA,NJAMA I DA IMA.
  Добави Коментар
Незрящият Виктор Асенов пробяга 80 км на Асеновградски баири въпреки дъжда  Несломимият и водачите му започнаха състезанието още в 7.00 сутринта в събота Скандал с Макрон Някои твърдят, че се е дрогирал във влака за Киев! От Франция категорично отрекоха
Взима важно решение Васил има 2 рози, дамите пък са двойно повече Много е болна Кели от "Женени с деца" почти не излиза от къщи
Буря в "Ергенът" Мартин и Даниела с първи скандал, след като заживяха в едно имение Получи огромно признание Надал с разгромна победа в престижна класация
Прави съдбоносен избор Виктор решава за Любомира и Клаудия в утрешния епизод на реалитито Информационният здравен център Ashkan Life чества 10 години и посреща в нов офис Широкият спектър медицински услуги – от диагностика до крайния стадий на лечението и индивидуалният подход са най-важният белег за успеха
Пожар в къщата на Стармър Гъмжи от полиция около дома Проблем с тока и метрото в Лондон Преустановено е било движението по две линии на метрото
Тръмп е готов да отиде в Истанбул, чака се решение на Путин Може да има среща между 4 президенти Шокиращ инцидент в Германия, замесени са деца 14-годишно момче е прободено много тежко от 17-годишен, друг тийнейджър също е ранен