Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Деница Николова заслужава подкрепата на Бургас, ето какво тя даде, за да се развие регионът

За общините, бизнеса и неправителствения сектор името й е символ за висока експертиза при управление на еврофондовете в МРРБ
Ключови думи: деница николова, бургас, интервю, избори 2021, политика, развитие, бъдеще, герб

-Г-жо Николова,  за журналистическия екип на Флагман.БГ е чест да ни гостувате в редакцията, защото сме наясно колко свършихте за България през последните години в качеството Ви на най-компетентния човек, на когото са поверени за управление милиарди левове от европейските фондове.  Малко известен факт е, че новият облик на Бургас се дължи в много голяма степен на Вас. Като начало на този разговор бихме искали да знаем с какво се занимавахте преди да Ви поверят най-отговорната част в министерството на регионалното развитие и благоустройството? 

Коя е Деница Николова, която от десетилетие променя облика на Бургас

-Зад моя професионален опит стоят 25 години, в които наистина съм полагала неимоверни усилия за развитието не само на себе си като личност,  но и на потенциала в областта, в която съм работила. Работя в областта на еврофондовете и най-вече по отношение на развитие на инфраструктурата, но в предходен етап, над 10 години, имам трудов стаж и опит в частната сфера, свързан с търговия и международни отношения. Представлях една от най-големите български фармацевтични фирми в чужбина. Имам достатъчно професионален опит, който винаги ми е помагал в работата, в която съм насочила своите усилия в последните 15 години. Може би това е и причината една скучна на пръв поглед работа, свързана с администрация, бюрокрация и различни типове чиновнически дейности,  да бъде облечена в много динамика.

-Кога и кой ви откри за политиката, да си зам.министър в едно от най-тежките, но и най-работещо министерство, трябва наистина да имаш качества?

-Всъщност всичко се случи бързо и случайно. Работех за Министерството на финансите – в „Контролна среда на европейските средства”, в  етапа,  в който отчитахме тези средства към Европейската комисия. Това беше в годините 2006-2009 г. След това, при смяната на правителствата и идването на първото правителство на ГЕРБ, кандидатствах в конкурс за главен директор в дирекцията, която се занимаваше с регионалната програма и европейските средства към България. Участвах в конкурса по стандартен принцип и при високи критерии. Имах възможността и щастието да работя в първото правителство на ГЕРБ с много силни личности. Бях и при управлението на г-н  Росен Плевнелиев, и при г-жа Лиляна Павлова. По време на служебни правителства също съм встъпвала в тази дейност. Бих добавила, че съм се срещала  с изключително ерудирани и авторитетни хора, които са ми помагали да надграждам и себе си, но и да работим във важната посока – развитието на България.

-От около десетина  години произнасянето на Вашето име в общините, бизнеса, неправителствения сектор,  означаваше поток от финансови средства, идващи от еврофондове. Струва ми се, че бяхте най-значимата фигура в сянка, в правителството. За колко милиарда лева ставаше въпрос през последните четири години?

-Само по линията на програмния период  2014-2020 г. разпределихме в Регионалното министерство ресурс от над 4 млрд. лв. Министерството се занимава не само с голямата оперативна програма „Регионално развитие“, но и с 12 по-малки програми, свързани с трансгранично и транснационално сътрудничество. Това са така наречените проекти, които се осъществяват между държави, а не само в посока национално ниво на развитие. Общо 12-те програми плюс ОПРР  са с ресурс над 4 млрд. лв., които в немалка степен вече са в процес на приключване от гледна точка на изпълнени проекти и реализирани идеи, които са променили облика на България. 

Училище, благоустроено по проект от мерките за енергийна ефективност 

-Мисля, че в Бургаска област от тези 13 програми влязоха десетки милиони левове. Бихте ли посочили знакови обекти, за реализацията на които кметовете трябва да благодарят. 

- Всеки бургазлия вижда как за последните 10 години се промени градът. В последния период изпълнявахме ремонта на Културен дом „НХК“ и продължаваме развитие на проектите на Аква Калиде и  на Ченгене скеле. Това са знакови проекти,  надграждат осъществената градска среда като Морската градина, Морското казино, които в предходен етап осъществихме като основа, за да можем да продължим развитието на града. Разбира се, това важи и цялостно за област Бургас, защото ние осъществяваме нашите инвестиции в целия регион. В областта също сме развили немалко проекти. Например край с. Дебелт бе изграден археологически  музей, пазещ тракийското наследство.  Отделно от това се работи по  програмата за енергийна ефективност на сградите – санирането също е елемент на финансиране от МРРБ. Нашите усилия оттук нататък обаче са в много по-различна посока откъм планове за развитие. 

- Смятате,  че в региона има още какво да се дострои, разшири, възстанови. Хората виждат този разцвет на градската среда, но местната администрация тук се стреми  да акцентира върху образованието и преодоляването на демографската катастрофа.

- На територията на Област Бургас е много важно да повишим стандарта на живот, за да може тези ваши надежди да станат факт. Нужно е да привлечем инвестиции от гледна точка на бизнес среда и сектори в икономиката, които да имат по-сериозна добавена стойност, за да допринасят за увеличаване на заплатите. Това може да се случи, когато развием и индустриалните зони и е акцент на програмата на ГЕРБ в следващия мандат на управление, ако имаме възможност да съставим такъв, разбира се. Трябва да продължим да развиваме свързаността между населените места. Например пътят до Малко Търново, до Айтос – освен четирилентов достъп да има и велоалея. Това ще допринесе  за покачване качеството на живот, но и ще се развие туризмът. Да дадем възможност на инвестициите да се разпределят равномерно на територията на областта, а не да се концентрират само в Бургас.
И тук ще отоворя конкретно на въпроса ви - важно е да говорим и за социалните политики, където  основната част от акценти на правителството е да помогнем на младите хора да се завърнат в България. А това може да стане само, ако им предложим атрактивни условия. В нашата програма сме заложили мерки, които са свързани със стимулиране на работодателите да наемат млади хора, които току-що са завършили чуждите университети и имащи желание да се завърнат тук на добри условия. Например идеята е да подпомогнем работодателите с осигуровки, а от друга страна да се гарантира добро възнаграждение за тези млади хора, които да могат да покажат своя опит от това, което са научили в чуждите университети и училища.

Откриване на спортна зала, построена  със евросредства по трансграничното сътрудничество с Македония 

- Общинската администрация на Бургас, по-точно кметът ни Димитър Николов   направи чудеса за осигуряване на перфектния сграден фонд за образование, вкл. и оборудването. Медицинският ни факултет подготвя вече две учебни години лекари, а не само специалисти с бакалавърска степен. Какво още може да се направи в областта на образованието и здравеопазването?

- Успоредно с инфраструктурата развиваме и здравните  и социалните услуги. За здравните услуги сме предвидили изграждането на университетска детска болница – изключително важна инвестиция и неслучайно Медицинският университет има филиал тук. Успоредно с изграждането на болницата е нужно да имаме осигурени и кадри, специалисти, има  специфични изисквания към персонала.  Всичко това са инвестиции, които са тясно обвързани с европейското финансиране. В немалка степен те са осигурени и чрез бъдещите програми, за да може максимално бързо да се осъществят  проектите. 

- За да е Бургас толкова напред в класациите за един от развитите  градове в Европа, значение има и морето ни, но замърсяването му започва да буди тревога сред местнте хора. Имате ли наблюдения на този процес и прогнозите налагат ли задействане на програми за почистването му? 

- Бургаска област е много близо до Турция, имаме работеща  важна програма – трансграничната. Нейният акцент до голяма степен е популяризирането на туризма в България, както и опазването на околната среда. В момента осъществяваме много важен проект, свързан с намаляването на замърсяването на Черно море, който се изпълнява именно с партньори от университет в Турция,  дава възможност да обменим не само опит в почистването на Черноморието, но и да изградим специфични лаборатории, които да изследват микропласмасите във водния басейн и да търсим възможноти за ответна реакция.  Много са акцентите, които можем да изтъкнем по линия на Бургас. Морското пространство е с неоползотворен потенциал. Това също е тема, която е заложена в приоритетите за бъдещото развитие на територията. 

Какво още е свършено в нашия регион с решаваща роля на зам.министъра на регионалното развитие и благоустройството, дали хората оценяват по достойнството подобрената градска среда, транспортната схема, туристическата атракция о.Св.Анастасия, новите възможности за комуникации, санирането на сградите и защо няма дебат между участниците в тези избори, очаквайте във втора част от разговора ни 
 

Торнадо в близост до Родопите На много места се съобщава и за градушка, с големина на лешник МВнР: Българите в Грузия да избягват големи събирания При нужда да се обръщат към българското представителство в Тбилиси
Оперирали Цецо Елвиса заради трудова злополука с жена Тръгва на мащабно турне из България България е на последно място по продължителност на живота в ЕС В Европа е 81,5 г., а у нас - 75,8 
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица