Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Ще водим диалог за правителство с всички без ДПС – това диктува националният интерес в момента

Управлявахме с ГЕРБ, защото това бе единственият възможен модел, не сме им фенове, казва Христиан Митев от „Българските патриоти“
Ключови думи: НФСБ, Българските патриоти

Христиан Митев е на 41 г., юрист. Водач е на листата на коалиция „Българските патриоти“ в Бургас за парламентарните избори на 11 юли. Има опит като депутат от региона в 43-ото и 44-ото Народно събрание, бил е зам.-председател на парламентарната Комисия по правни въпроси. Юридическо острие на НФСБ и председател на Националната контролна комисия на партията.

- Г-н Митев, за първи път Валери Симеонов не е водач на НФСБ в листата за Бургас, а това сега сте Вие. Как се чувствате в тази роля?

- Разбира се, аз приемам тази номинация като отговорност и ще дам всичко, което зависи от мен, за добър резултат на коалицията „Българските патриоти – ВМРО, Воля и НФСБ“.

- След като има решение лидерите на трите партии да не участват като кандидат-депутати, липсва ли Валери Симеонов в тази кампания?

- Няма как да кажем, че лидерът на „Националния фронт за спасение на България“ не липсва. Той има свой кръг от избиратели, собствена харизма и съответно няма как да не усетим липсата му. Все пак това, че лидерите не участват, не означава, че не могат да се включват в определени прояви. Така че, ние имаме неговата подкрепа, той беше на откриването на кампанията, включва се и в други мероприятия. В това отношение смятам, че кампанията върви в положителна посока.

- Какви са спецификите на тази предизборна кампания? Има ли промени в нагласите на избирателите?

- Това, което установявам при срещите си с гражданите, е, че хората до голяма степен са отегчени от политиката като цяло - не само по отношение на една или друга политическа сила, а по отношение на всички. Нещо повече, тези свръхскоростни, бих казал, избори след парламентарните избори на 4 април на практика водят до това, че имаме кампания с послания, които до голяма степен се повтарят, и до участници, които са едни и същи. И в това отношение може би до известна степен избирателят е отегчен от кампанията, която се води до момента, не е особено активен.

- Основна политическа линия през последните месеци е борбата с корупцията, „изчегъртване“ на вредни практики в управлението, реформа в прокуратурата, във ВСС. Тези теми занимават ли „Българските патриоти“ и какви са Вашите идеи в тази посока?

- Разбира се, че ни занимават. Ние смятаме, че трябва да бъде направен цялостен преглед на антикорупционното законодателство и по специално на Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. Смятаме, че този закон не трябва да се бори с „корупцията“ на шофьори, на хигиенистки и на служители, на практика, от ниските нива, работещи в държавната и общинската администрация. Той следва да е фокусиран върху в т. нар. високи етажи на властта. И в този смисъл трябва да бъдат направени и съответните промени. Освен това, според мен се налага да се променят и изискванията за образование и стаж на членовете на Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество. В момента, едва ли не, хореограф би могъл да се кандидатира и да стане член на Комисията с така заложените в закона критерии. Трябва да има изисквания за съответна специалност - примерно да си завършил „Право“, икономически или счетоводни специалности, за да може да заемеш съответната позиция.

По отношение на правосъдието – тъй като засягате и тази тема, смятам, че е крайно време да се върне доверието на гражданите, което е в една от най-ниските си точки. Тук не визирам само прокуратурата, тъй като често се говори само за нея, а визирам и съда, визирам и следствието. Гражданите като цяло, за съжаление, нямат доверие в правораздавателната система. За нас това трябва да стане с въвеждане на мерки за бързо и справедливо правораздаване. Като пример ще дам – преглед и намаляване, където е възможно, на съдебните такси, така че да имаме достъп до правосъдие. За да имаме изобщо доверие в правосъдието, трябва да имаме достъп до него. Когато не можете да подадете жалба или иск, защото таксата е прекомерно висока съобразно вашите доходи, ние стигаме до отказ от правосъдие. И оттам нататък няма как да говорим нито за бързина, нито за справедливост в правораздаването.

- Промяна на хората, които управляват тази съдебна система, трябва ли да има? Партиите на протеста са категорични, че Иван Гешев не бива да е главен прокурор. Какво е Вашето отношение?

- За мен смяната на Иван Гешев с, примерно, Иван Петров или Димитър Иванов няма да реши проблемите. Ако говорим за кардинална реформа, тя трябва да включва по-скоро промяна на правомощията. Ако ще минаваме към реформа „стани, да седна“ - т.е. да махнем едните, за да сложим другите, а системата и начинът на работа да се запазят същите, - това практически не е промяна, а, както често чуваме напоследък, е подмяна на едни хора с други. За мен трябва да се сменят системата и моделът и тогава вече да вървим и към персонални промени. В противен случай на мястото на Иван Гешев утре ще имате някакво друго лице, но проблемите ще останат същите. Ако говорим специално по отношение на главния прокурор, предполагам, че тук се визира надзорът за законност, методическият надзор. В случая ще трябва да се правят промени в Конституцията, защото без такива няма как съответно и да очаквате някакъв различен начин, някакво различно действие от страна на главния прокурор, както и да се казва той.

- Вие имате ли предложения за промяна на Конституцията?

- Нека да видим първо какви предложения ще се оформят по отношение на промяна на Конституцията, специално в главата „Съдебна власт“. Това, между другото, е най-променяната глава от началото на действие на българската Конституция. Би трябвало да се подходи внимателно към този въпрос, за да не направим поредната промяна, която след това да не се окаже действаща. Спомняте си, че през 2015 г. такава ревизия в тази част на основния закон беше направена. И тогава се смяташе, че това ще подобри съдебната система, но виждаме по-късно, че то очевидно не е достатъчно. Така че, трябва да се подхожда внимателно към такива промени. Нека първо да се направи анализ на дейността досега, да се посочи точно какви са проблемите и тогава да бъдат правени корекции. Може би следва да се мисли за промяна на въпросния методически надзор, който се упражнява от главния прокурор. Това е може би една от точките, за които следва да се проведе дискусия и обществен дебат. И съм сигурен, че всяка една такава промяна е добре да минава през такива дебати. Вие видяхте какво се случи с прословутия „Модел 4“ за прекрояване на съдебната карта – как всъщност се обединиха иначе непримирими помежду си политически партии, магистрати, адвокатурата, а и представители на общините. Тази съдебна карта бе съставена от няколко члена на ВСС – тя, за съжаление, водеше до отказ от правосъдие за част от нашите съграждани. Така че, добре е да се ползват тези обществени форуми, да се правят такива широки обществени обсъждания, преди да се пристъпва към едно или друго действие. В противен случай никога няма да сме удовлетворени от резултатите на подобни реформи.

- Доскоро „Българските патриоти“ бяхте партньори на ГЕРБ в управлението. Готови ли сте да промените вижданията си и да се включите в тази тенденция на политическа изолация на тази партия?

- Ние бяхме партньори на ГЕРБ в 44-ото Народно събрание, тъй като при тогавашната конструкция това бе единственият възможен модел за управление и за осигуряване на стабилност в държавата. А и това беше начин да изпълним ангажиментите, които бяхме поели към избирателите. Не сме обвързани, нито пък имаме някакъв съюз с ГЕРБ, нито пък сме им някакви фенове. Така че, в новото Народно събрание наша основна задача ще е да постигнем диалог с всички български партии. Тук изключвам етническата ДПС – с тях ние преговори и разговори няма как да водим, те са основен наш политически противник. Но с всички останали ще водим диалог и ще работим за съставяне на стабилно правителство на България, тъй като това в момента диктува националният интерес. Знаете, че нашият девиз е „България над всичко“, и ще се постараем с наше участие и с активни действия да направим така, че следващият парламент да не бъде, както беше предходният, безплоден, а да излъчи правителство, което да е стабилно и да управлява в интерес на гражданите.

- Т.е. партиите на протеста за вас не са някаква червена линия, която не бихте преминали?

- С всички сме готови да водим диалог, разбира се, на базата на политики. Ние ще изложим нашите виждания в различните сектори и се надявам, че на практика можем да намерим допирни точки с участниците в следващото Народно събрание, независимо как се квалифицират те. Пак казвам, в никакъв случай няма да водим преговори и разговори с ДПС. Това е нашата червена линия, която няма да прекрачим.

 

6 неща, които показват, че ще сме успешни в живота Любопитните хора задават въпроси, защото който пита, получава и отговори 5 сигурни признака, че той все още не е забравил бившата си Ако той постоянно проверява профилите на бившата си в социалните мрежи, харесва публикациите ѝ или дори ги коментира, това е ясен показател
Тези зодии са най-големите флиртаджии на зодиака Ето кои са те  Българите бедни, но не щат под наем - 85% живеят в собствено жилище 85% имат свой апартамент, в Европа процентът е под 70
Задържаха мъж, пребил жена си Боят е предшестван от скандал Барикадиралият се бивш полицай в Пловдив се е предал
7 храни, които не трябва да ядете преди лягане Хапването на някои определени храни може да възпрепятства добрия сън Извадиха далака на жената от катастрофата с НСО, кракът ѝ е смазан 58-годишната Красимира е медикаментозно приспана
Намериха кокаин, трева и патрони в дома на Дъмпела Дъмпела бе задържан за намушкването в сърцето с нож ММА боеца Благой Иванов-Багата Роберт Фицо е бил опериран за втори път По-рано днес полицията претърси дома на заподозрения за атаката срещу словашкия премиер
Путин заяви, че Русия няма да превзема Харков Руските въоръжени сили постигат напредък всеки ден  Река в Италия преля и предизвика мащабно наводнение Екстремното време удари особено силно северните италиански области Венето и Ломбардия