Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Коронавирус и ваксинация: Кога се прави тест за антитела?

Ключови думи: коронавирус, ваксини, тест, антитела

След ваксинация или прекаран Ковид-19 мнозина искат да знаят дали вече са неуязвими за вируса. В това отношение яснота могат да внесат тестовете за антитела. DW информира какво трябва да знаете за тях.

След прекарана инфекция с коронавирус организмът изгражда имунна защита. Но колко голяма е тя и може ли наистина да ни предпази от повторно заразяване? Този въпрос интересува не само преболедувалите Ковид-19, но и ваксинираните, които се питат след колко време и до каква степен са защитени. Търсейки отговора, хората често прибягват до тестовете за изследване на наличните антитела. Но до каква степен може да им се вярва?

Колко вида са тестовете за антитела и по какво се различават?

Към момента се предлагат два вида тестове за определяне на антителата срещу SARS-CoV-2. Единият показва само дали те въобще са налични, докато другият изследва и тяхната ефективност.

Скоро ли ще отпадне изискването за носене на маска на закрито?

Първият тест може да установи дали инфекцията вече е прекарана или не, той може принципно да се направи и в домашни условия, предава днес.бг. Вторият вид - за наличието на антитела с неутрализиращ капацитет, се прави в лаборатория. При него в кръвния серум на пациента се вкарват части от коронавируса, за да се установи колко "добре" биват отблъснати. Макар и двата теста да не гарантират 100-процентова сигурност, може да се каже, че "положителният тест за антитела с неутрализиращ капацитет почти винаги означава, че човек е защитен", обяснява Томас Лоренц от Синдиката на германските лабораторни лекари. Според него особена полза от първия вид тестове няма. "Не виждам защо трябва да се правят такива тестове, освен ако някой не иска да установи дали вече е прекарал заразата."
Имунологът професор Карстен Вацл отбелязва, че тестовете за антитела с неутрализиращ капацитет са по-прецизни, но и обикновените дават отговор за степента на защита. Причината е, че съществува връзка между нивото на антитела и нивото на антитела с неутрализиращ капацитет. На този етап очабе е трудно да се каже какво ниво на антитела е необходимо, за да е сигурен човек, че е напълно защитен. "При други вируси можем да определим това, но за коронавируса още е рано", казва професор Вацл.

Какви видове антитела има?

Интерес представляват основно три вида антитела. Първите два - т.нар. IgA и IgM антитела се появяват в резултат от първоначалната реакция на организма срещу вируса. Те се образуват бързо, но нивото им в кръвта спада за относително кратко време след инфекцията в сравнение с тези от третата група: така наречените IgG антитела. Те се образуват от "клетките на паметта", някои от които могат да останат в тялото дълго време. Те си "спомнят", че вирусът Sars-CoV-2 е враг. "Всеки, който има "клетки на паметта", може бързо да произведе много нови антитела, ако е необходимо", обяснява професор Вацл.

Кога има смисъл от тест за антитела?

Тялото започва да произвежда IgG антитела едва няколко дни след инфекцията. Следователно, тестът, който проверява за този тип антитела, не бива да се прави преди да са изминали поне две седмици от заразата.

Ако обаче тестът проверява наличието на IgM антитела, е напълно възможно той да бъде отрицателен няколко седмици след инфекцията. Но тестовете за IgA и IgM не се правят масово, обяснява Томас Лоренц.

А ако тестът за антитела е отрицателен?

Това не е означава непременно, че защита срещу вируса не съществува. "Има хора, при които инфекцията е преминала леко и концентрацията на антитела спада бързо", обяснява професорът по вирусология Маркус Панинг от университетската клиника във Фрайбург. Въпреки това и те може да са защитени от повторно заболяване.

Причината е, че освен различните видове антитела, организмът има и друг способ за защита - т.нар. Т-клетки. За разлика от антителата, те не атакуват вируса, за да предотвратят заразяването на клетките, но пък унищожават заразените с вируса клетки и така играят важна роля за имунния отговор. Който иска, може да се тества и за наличието на Т-клетки - лабораториите предлагат и тази възможност.

1
Коментара по темата
1.
любопитен
16.05.2021 21:04:21
а ГЕРБавите с какъв тест да се тестват да разберем колко са ГЕРБави
  Добави Коментар
Безплатно обучение по самозащита в ж.к."Меден рудник" Тренировките ще води Радостина Николова – инструктор към Централен полицейски карате и джу-джицу клуб, II дан по Полицейска лична защита Бъдещи специалисти по здравен мениджмънт успешно защитиха своите дипломни проекти в Бургаския държавен университет Това е поредният поток от млади специалисти, които финализираха своето обучение
300 бойци от 25 държави идват в Бургас за Световната купа по кудо Страната ни за първи път е домакин на състезание от такъв висок ранг, като морският град е избран заради добрите условия, които предлага за организирането и провеждането на турнира Тур дьо Франс - мощна бизнес платформа и част от френската култура
Защо в Европа е толкова горещо На места е над 50 градуса Засилват сигурността в Приморско и Китен с 22-ма допълнително командировани полицаи Това стана ясно по време на среща на Иван Гайков – кмет на Община Приморско с гл. инспектор Владимир Колев - началник на РУ Приморско
Вече правя тиквичките само по тази рецепта, една тава никога не стига Приготвят се за минути и се изяждат моментално Спазвайте тези правила и няма да ви набият на плажа  Добрите обноски и уважението към другите са ключови елементи за приятното и комфортно прекарване на времето
ЕП на крачка да премахне „македонска идентичност и език” от доклада за Северна Македония Новината обяви евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев Дори и не сте предполагали защо някои хора държат тоалетна хартия в хладилника си Може да ви се стори странно, но тоалетната хартия или кухненските кърпи могат да абсорбират неприятните миризми от храната в хладилника
Хванаха я с любовник Австриецът ѝ хакна телефона, пусна им снимките в мрежата Почина обичана българска лекарка Ще я помним винаги като всеотдаен лекар, професионалист и човек, мотиватор на младото поколение лекари, с част от които работеше по време на пандемията и беше за тях „пътеводител" в света на инфекциозните болести