Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Нивото на опасните емисии в атмосферата достигна рекорд през 2020 г.

Ключови думи: пандемия, емисии, климат, 2020

Въпреки пандемията и ограничените активности през 2020 година нивото на опасните парникови газове - въглероден диоксид и метан, в атмосферата достигна исторически рекорд, сочи проучване на NOAA Research. Данните показват, че през миналата година опасните емисии в атмосферата са достигнали 412,5 частици на милион (ppm), или с 50% над нивата от началото на индустриалната революция.

Спрямо 2019 година ръстът е в размер на 2,6 ppm и това е петото по големина увеличение след данните за 1987 година, 1998 година, 2015 година и 2016 година, пише investor.bg.

Пандемията е ограничила рекордния ръст на въглеродните емисии през 2020 година, показва и доклад на Международната агенция за енергетика (МАЕ). За съжаление, експертите прогнозират, че скоро спестеното ще бъде наваксано. Очакванията са, че въглеродните емисии ще се повишат с 4,8% през 2021 година на фона на икономически растеж и увеличено търсене на изкопаеми горива - основно за петрол.

Все пак очакваният ръст, дори за петролната индустрия, няма да е толкова рязък и продължаващите ограничения пред транспорта няма да позволят увеличаването на емисиите над нивото отпреди кризата. Но новото отваряне и пълното възстановяване на транспортните връзки ще доведат до повишение на емисиите с 1,5% над пика от 2019 година.

По отношение на въглищата от МАЕ предупреждават, че възстановяването на търсенето ще увеличи въглеродните емисии от този сектор с 0,4% над нивата от 2019 година до 14,8 гигатона въглероден диоксид, или втори пик след рекорда от 2014 година. Увеличеното потребление на въглища се дължи основно на Азия.

Водещ в това отношение в региона е Китай. Още през 2020 година страната беше една от малкото, които отчетоха ръст, макар и минимален, на емисиите въглероден диоксид, след като бързо успя да се справи с кризата, причинена от коронавируса. Между 2019 и 2021 година производството на енергия от въглища в Китай се увеличава със 7%, отчита МАЕ.

Друг фактор за увеличените емисии е възстановяването на индийската икономика.

Въглеродните емисии на САЩ също ще растат, прогнозират още от агенцията. Те обаче ще останат с 5% под нивото от 2019 година и с 21% под нивото от 2015 година.

Едно от изключенията в глобален мащаб е Европейският съюз (ЕС). Данните показват, че през тази година общността ще възстанови едва 1/3 от спестеното през 2020 година. Очакванията са, че страните ще отчетат слабо повишение на емисиите от изгарянето на въглища и природен газ, а делът на произведената от въглища електроенергия ще продължава да намалява.

1
Коментара по темата
1.
Така, така...
20.04.2021 20:32:27
Затова ние сме принудени да дишаме въглеродния двуокис! За да "спасяваме" планетата, да е чистичка за "собствениците" и! Да се пържите в ада дано, убийци!
  Добави Коментар
Продават на загуба Бившата двойка иска да се отърве от имение Спират им парите? Скандал със Семен Новиков и Кирил Милов
Притеснителна информация за Варна Наркотици отведоха трима в арестите Извънредно: Крум Зарков се оттегля като секретар на президента Причината е идеята за референдум за еврото
Див екшън в Перник Четирима младежи са задържани Голям проблем с водата в... Село Полковник Серафимово
Гръмна бомба за него Ще води "белия балет" От АПИ с важна информация за движението по "Тракия" Ето какво съобщават
Има нова работа Стана журналистка Почина известен режисьор Холивуд скърби
Най-опасно лицемерните зодии са… Те могат да заблудят всекиго и да изглеждат като хрисими ангелчета Нарече я "специална", но я сложи в план Д, а тя шокиращо му показа среден пръст (ВИДЕО) Росица избухна в Тик-Ток