Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Бившият апелативен прокурор на Бургас осъди Прокуратурата за 65 000 лв.

Емил Христов е легенда в съдебната система на Бургас, той бе възстановен като прокурор в Апелативна прокуратура, но така и не си върна ръководната длъжност
Ключови думи: емил христов, бивш апелативен прокурор, бургас, осъди прокуратурата, 65000 лв.

Бившият апелативен прокурор на Бургас Емил Христов осъди прокуратурата да му плати обезщетение от 65 000 лева за неимуществени вреди от воденото срещу него близо 3 години разследване, пише Lex.bg.

Миналата година Христов заведе срещу прокуратурата иск за 70 000 лева в окръжния съд в Бургас по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) и той му присъди обезщетение от 65 000 лева. Държавното обвинение обжалва решението, но наскоро апелативният съд го потвърди изцяло (решението виж тук).

Емил Христов беше разследван за престъпление по служба от 2013 г. до 2015 г. Случаят стана известен покрай скандала с изтеклите разговори между Христов, тогавашните членове на Висшия съдебен съвет (ВСС) Камен Ситнилски и Румен Боев, прокурор Иван Ванчев и шефката на Хасковския окръжен съд Миглена Тянкова.

Впоследствие на едно от заседанията на ВСС тогавашният главен прокурор Сотир Цацаров поиска Христов да бъде отстранен заради разследване срещу него, което обаче е от 2012 г., а деянията от още по-рано.

Според малкото огласени тогава данни то е за това, че Христов е влязъл в нерегламентирани контакти с бившия кмет на Несебър Николай Трифонов и е придобил недвижим имот в местността „Кокалу“ в града. Магистратът превишил властта си и през юни 2011 г. отвел наблюдаващия прокурор Иванка Козарова от преписка, която била водена срещу бившия кмет и засягала времето, в което управлявал Несебър.

В материалите имало данни и за други магистрати в Бургас, които били отделени в друго производство за това, че помагали на хора от криминалния контингент да не бъдат разследвани, като въздействали на свои колеги, за да не изпълнят задълженията си. След това двете разследвания били обединени.

След като Христов беше отстранен от длъжност заради това разследване, тричленен състав на Върховния административен съд (ВАС) с докладчик Александър Еленков отмени решението, като подчерта, че когато срещу магистрат се води дело, без да е формално привлечен като обвиняем, той няма никакви възможности за защита, тъй като разследването може да продължи години. След това петчленен състав на ВАС отмени това решение и Христов беше окончателно отстранен от длъжност.

Едва през април 2015 г. прокуратурата е прекратила разследването с мотив, че деянието не е извършено или не съставлява престъпление. Според постановлението разследващите не са установили връзка между действията на Христов и евентуално длъжностно престъпление. Информацията за евентуални корупционни практики на Христов и други магистрати в Бургас пък била от постъпили справки от ГДБОП и ДАНС, но разследването не установило нищо нередно.

Емил Христов пише в жалбата си до съда в Бургас, че в продължение на 22 месеца е бил отстранен от длъжност, разследването срещу него е било публично огласено, което било тежък удар върху имиджа и репутацията му на уважаван магистрат с ръководен пост в прокуратурата.

Отделно Христов е бил подслушван и следен в продължение на една година. През 2015 г. Националното бюро за контрол на специалните разузнавателни средства констатира, че бившият апелативен прокурор на Бургас е бил следен незаконно, тъй като разрешенията за прилагане на СРС са били издадени от председателя на Софийския окръжен съд, въпреки че престъпленията, за които е разследван, са били подсъдни на градския съд. Освен това специалните разузнавателни средства са били прилагани над допустимия 6-месечен срок.

От справките става ясно, че по искане на ГДБОП, председателят на окръжния съд в София е разрешил Христов да бъде следен за 60 дни от 18 април 2011 г., като през юни срокът е удължен с още 120 дни. През юни следващата година аналогично искане е направено от прокуратурата и то отново е уважено първо за 60 дни, а след това за още 120. В резултат на това десетки разговори и срещи на Христов са били документирани, а още първата инстанция по иска му пише, че „неправомерната експлоатация на СРС спрямо ищеца е израз на фрапантно посегателство върху неприкосновеността на личния му живот, гарантирана от чл. 32 от Конституцията“.

Апелативните съдии също отбелязват, че Христов е магистрат от 1983 г. – първоначално следовател и ръководител на следствието в Бургас, след това, окръжен и апелативен прокурор на града, като и сега работи в апелативната прокуратура в града. По делото са дали показания съпругата на Христов и зам.-окръжният прокурор на Бургас Ангел Георгиев, които разказват колко тежко е приел воденото дело.

Георгиев казва, че Христов се капсулирал, отказвал да разговаря с него, защото знаел, че го подслушват и не искал да му навреди.

Съдът отбелязва, че за иска по ЗОДОВ няма значение, че делото срещу Христов е било прекратено без да му бъде повдигнато обвинение, но отбелязва, че периодът от близо 3 години, в които е било висящо, е дълъг.

„Дори и да не е било повдигнато обвинение и да не е наложена мярка за неотклонение, отстраняването на ищеца от длъжност, продължило близо две години, до приключване на досъдебното производство, е изключително съществено ограничение, поставящо ищеца в невъзможност да работи и да осигурява средства за издръжка на семейството си“, пишат апелативните съдии. В исковата си молба Христов изрично е посочил, че това отстраняване му е попречило да се кандидатира и за втори мандат като апелативен прокурор на Бургас. Втората инстанция също отбелязва незаконно приложените СРС, довели до омерзение у Христов.

„Степента и характерът на преживените от въззиваемия ищец душевни болки и страдания сочат на по-значителни от обичайните, като се има предвид продължителния период на разследване и приложените всеобхватни по вид СРС, отстраняване от ръководна работа, в който период е препятствано кариерното му развитие с поставяне в невъзможност да се кандидатира за втори мандат на ръководна длъжност, както и с лишаването му от средства за издръжка. Двете престъпни деяния, за които е разследван са свързани със заеманата висока длъжност и то в правозащитен орган. С оглед на това, наказателното преследване срещу въззиваемия е довело до непоправими поражения на градените с години успешна професионална кариера и професионален авторитет на уважаван, отличен и ползващ се с добро име магистрат на ръководен пост в прокуратурата“, пише в заключение съдът, но решението му не е окончателно и прокуратурата може да го обжалва пред ВКС.

17
Коментара по темата
17.
хер Флик
26.03.2021 16:05:22
до 16
Гъзолизец, жив и здрав да си още много години...
16.
Бате Емо, господ здраве да ти дава!
26.03.2021 15:54:38
Да си жив и здрав още много години!
Голям човек и професионалист, ерудиран, възпитан и интелигентен.
Всеки който го плюе, първо да погледне себе си и да знае, че не струва и частица от това, което е бате Емо!
15.
Запознат
26.03.2021 15:20:04
Оооо тази фигура беше легендарна през мутренските години, няма силов бос който да е оцелял без да има добри познанства с господин прокурора хахахах
14.
Аз ли не разбрах?
26.03.2021 10:30:50
Няма оправия България!Финансова проверка на придобито имущество,на цялото сем.да има!!! Ако няма да има,ЗАЩО???Той не беше ли близък със един следовател от Несебър,Горд Собственик на хотел в Сл.Бряг.
13.
От мдаа
26.03.2021 09:08:38
Мазал.
12.
*********
26.03.2021 09:06:57
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
11.
*********
26.03.2021 08:20:26
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше вулгарни, нецензурни или обидни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
10.
Ох,Ох,Ох...
26.03.2021 07:24:35
И си ме съдяяят, и си хаааарча паричките...
9.
Али
26.03.2021 07:06:20
Мушморок с очилца!
8.
Св. Нафърфорий
26.03.2021 06:43:29
Емил Христов изобщо не е пословичен с контактите си с всевъзможни "клиенти" .
Цацаратурата го погна за нещо, което не е престъпление и за да удари Ситнилски чрез него. Естествено, че не успя. А този излезе в бяло и силно репресиран.
И върха на сладоледа - Ангел Георгиев за свидетел - честен човек, уважаван от колегите си, изключителен професионалист, който никога никого не изнудва. Мдааа...
7.
Съдия
26.03.2021 06:42:10
КАЖЕТЕ ИМЕТО НА ПРОКУРОРА КОЙТО Е ВОДИЛ РАЗСЛЕДВАНЕТО И Е ТОРМОЗИЛ ЧОВЕКА.
СРАМ И ПОЗОР.
СЪСИПАЛИ СТЕ ЖИВОТА НА ЧОВЕКА.
КОЛКО ПРИТЕСНЕНИЕ Е ПРЕЖИВЯЛ ЗАРАДИ ВАС.
СЕГА НА ЦЕЛИЯ ПРОКУРОРСКИ ЕКИП ДА СЕ ПОТЪРСИ СМЕТКА.
ИСКАМЕ ИМЕНАТА, КОГАТО ГИ ВИДИМ ПО УЛИЦИТЕ НА БУРГАС ДА ГИ СОЧИМ С ПРЪСТ И ПЛЮЕМ В ЛИЦЕТО.
6.
Дядо Йоцо
26.03.2021 06:38:59
Боже, Боже колко мъка има по този свят Боже.....???
Ще се разплача....!!!


Ама от смях, чак са просълзих.
5.
Мими
26.03.2021 05:48:04
Емил Христов и Благой Потеров са пример за честни и неподкупни магистрати !
4.
бургазлия
26.03.2021 05:16:24
Данни за престъпление се намират тогава,когато трябва да бъдат намерени.Всички познаман христов,така че не го искарвайте вода ненапита.Той и прокурор ангелов–със светещите ръце са "най-честните и почтенни"прокурори.Не ги пипайте,ще се изцапате.
3.
Комикси
25.03.2021 23:20:18
Той е много принципен и справедлив.Постановленията му говорят ясно и красноречиво за професионализма му ,и липсата на близост с крими контигента.
2.
До №1
25.03.2021 23:14:07
Не дело а такова обезщетение
1.
890
25.03.2021 22:33:24
Май прокурор може да спечели само такова дело.
  Добави Коментар
Торнадо в близост до Родопите На много места се съобщава и за градушка, с големина на лешник МВнР: Българите в Грузия да избягват големи събирания При нужда да се обръщат към българското представителство в Тбилиси
Оперирали Цецо Елвиса заради трудова злополука с жена Тръгва на мащабно турне из България България е на последно място по продължителност на живота в ЕС В Европа е 81,5 г., а у нас - 75,8 
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица