Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Имунитет след COVID-19: Не само антителата са важни

Ключови думи: имунитет, антитела, ковид, коронавирус

„Имаш ли антитела след преболедуване от Kовид и след ваксината? Колко са? Следиш ли ги дали спадат?“ Това са най-често задаваните въпроси в днешно време. И доста лаически. Защото организмът е съвършен, той не се хаби да произвежда нещо, което не му е нужно в момента. Затова и количеството на антителата спада, когато не се срещаме със съответния вредител. Което не означава, че нямаме имунитет срещу него.

Макар и съвсем малко на брой, те „дремят“ и при нужда започва отново тяхното производство. Висок титър на антитела се поддържа само при хора, лекари например, които ежедневно се срещат с вирусите и бактериите. Затова не ходете по лабораториите да си изследвате постоянно антителата, нормално е да намаляват. Още повече, че те не са единственият щит на имунната система. За здравето отговаря и клетъчният имунитет.

Имунният отговор се осъществява по два начина – чрез хуморален и клетъчно-медииран имунитет. Хуморалният имунитет е този, който се осъществява от антителата в кръвта и другите телесни течности. Произвеждат се от В-лимфоцитите и са специфични за различните антигени (чужди белтъци, намиращи се по повърхността на микроорганизмите). При среща с микроорганизма имунната система го изучава, след което изработва тези специфични само за него антитела. Покрит с антитела, микроорганизмът се „дезактивира“ или става по-лесна мишена за други механизми на имунитета, като това спомага поглъщането и унищожаването му от макрофагите. След като са си свършили работата, антителата намаляват, но не изчезват напълно. При повторна среща отново се активират.

При някои инфекции се развива траен имунитет и веднъж преболедувал човек не се заразява втори път. Такава инфекция е варицелата например. При други имунитетът е нетраен, няколко месеца, след което заразяването е възможно отново. Пример е друга шарка – скарлатината. Трябва да мине доста време, за да се разбере какъв имунитет има при Ковид.

Клетъчният имунитет е насочен върху унищожаването на вътреклетъчните микроорганизми, които не са достъпни за антителата. Тази роля се осъществява от Т- лимфоцитите, които са два вида – Т-хелпери и Т-килъри (цитотоксично-потискащи лимфоцити). Както показва името им, последните разпознават клетките, инфектирани с вирус, и ги убиват.

Т-хелперните клетки имат по-различна роля. Те взаимодействат с клетките, които са погълнали микроорганизма, раздробили са го и са изкарали на повърхността на мембраната си негови фрагменти, свързани със специфични белтъци. Т-хелперите разпознават именно тези белтъци, свързани с фрагментите на патогена. Те помагат на клетките да унищожат вредните микроорганизми, като подават активирищи сигнали за окончателно вътреклетъчно унищожаване на патогена. Допълнително взаимодействат и с В-лимфоцитите, като ги стимулират да произвеждат антитела. Затова и името им е такова – помощници. Клетъчният имунитет има отношение и към имунната памет. Изследвания сочат, че преболедували от Ковид, които нямат антитела, имат имунитет.

Проблемът е, че клетъчният имунитет не може да се изследва масово, методът е скъп и се извършва в специализирани лаборатории. Изследването се прави само с научна цел. За разлика от тестовете за антитела, които са достъпни. Но недостатъчни за изясняване на имунния статус.

Автор: Д-р Павлина Андреева, Edna.bg

2
Коментара по темата
2.
Хан Курбан
10.03.2021 09:17:26
Хорат изучават имунология няколко години. Ние вчера чихме за “титър”, обаче станахме големи разбирачи и даже започваме да се бъркаме в работата на професионалистите и да им даваме съвети и оценки. Статията хвърля бегла свтлина върху нашето НЕЗНАНИЕ.
1.
Най-накрая
10.03.2021 09:11:57
се появи някой и да обясни достъпно що е то имунитет и как действа. Е, не всеки ще разбере някои от термините, но като цяло статията е полезна.
  Добави Коментар
Всички си мислят, че съм взела този турски бюрек от пекарна, а рецептата е толкова елементарна, че я правя всяка събота Имам рецептата от изселничка Зрители негодуват - „Бригада Нов дом“ ремонтира жилище на хора с пари Трима души в това семейство работят, а Бригадата им направи ремонт без пари, недоволстват фенове на формата
Това са най-уравновесените зодии В компанията им винаги ще се чувствате комфортно, казват астролозите  Зуека прибира 50 000 лв. хонорар за финала на "Капките" След тригодишна пауза актьорът се завръща на сцената – за една вечер и срещу солидна сума
Задържаха македонец и българин за опита за убийство на Димитър Стоянов-Митко Русия и сина му Престъплението беше извършено на 1 септември 2024 г. Грабвайте велосипедите, Greenburg+ ви канят на велотур на 18 май Целта на събитието е да насърчи използването на велосипеда като устойчив, екологичен и здравословен начин на придвижване
Мария Елена прави най-вкусните и здравословни кюфтета от тиквички С тази диета отслабнах с 10 кг за един месец, споделя тя Съдбовните години в живота на всяка зодия, след тях никой никога не е същият Важните години в живота на човек могат да бъдат изпълнени както с добри и приятни събития, така и с трудни и разрушителни, казват астролозите
Безсмъртният полк премина по центъра на Бургас по случай Деня на победата Днес се навършват точно 80 години от краха на Нацистка Германия Приключвала с публичните демонстрации на... Никога повече не искам да говоря публично за мъжа в живота ми, отсече Светлана
Каза тежки думи Косара не е на себе си от ревност Дарява космическа сума "Хората ще казват много неща за мен, когато умра, но аз съм решен "той умря богат" да не е едно от тях", написа Бил Гейтс