Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Здравният министър: Надбягваме се с вируса, а АстраЗенека ни мотае

Имаме готовност да изпратим самолет за ваксини, каза министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов
Ключови думи: Костадин Ангелов, Ангел Кунчев, Венцислав Мутафчийски, ваксини

През последните три дни имаме тенденция за увеличаване на случаите на новите заразени с COVID-19. Паралелно с това имам повече ваксинирани. През последното денонощие те са над 20 000. Ние се надбягваме с вируса и ще видим кой ще финишира първи. Това каза на брифинг на Националния оперативен щаб министърът на здравеопазването проф. Костадин Ангелов.

Изключително неприятно сме изненадани от поредната неспазена договорка от фирмата, която трябваше да достави оксфордската ваксина, добави той.

„АстраЗенека“ няма да изпълни ангажимента си за доставка на 142 437 дози до края на февруари. През последните дни водим изключително сериозни разговори на различни нива с фирмата доставчик“, заяви министърът. 

Вчера с изненада научихме, че на 1 март България евентуално ще получи 52  800 дози, а не очакваните 142 437 ваксини, уточни той.

„В рамките на два дни очакваме реакция и вземане на решение от бордове, европейски директори, които да вземат решение камионът за България да тръгне. Това е липса на оперативност“, коментира професорът. 

„Намираме се в световна криза. Трябва да се вземат незабавно решения. Съобщихме на фирмата, че имаме готовност да изпратим самолет. Той стои и чака. Два дни чакахме ясни и точни отговори, но такива не получихме. На медиите бе изпратено писмо, в което се казва, че производството на ваксини било процес с висока техническа сложност", добави той.

„Нямаме нужда от учтивост от страна на АстраЗенека, а от ваксини. Ако в техният корпоративен свят това е допустимо, на полето на медицината, на което воюваме има само черно и бяло. Хората са или здрави, или болни. Те са или живи, или умрели“, подчерта Ангелов. 

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев пък каза, че България запазва 22-ро място по заболеваемост в ЕС и пето на Балканския полуостров. По смъртност пък сме 14-ти. Продължава и тенденцията за преминаване на областите към т.нар. червена зона по заболеваемост. 

„Червените области у нас вече са 19, оранжевите - 7, а жълтите - 2. Заболеваемостта е най-висока в Кюстендил – 446 на 100 000 и най-ниска в Търговище - 25 на 100 000 население“, заяви доц. Кунчев. 

Добрата новина е, че въпреки нарастването на заболеваемостта, смъртността задържа постоянно ниво.

На 7-дневна база нещата не са така оптимистично, каза пък председателят на Националния оперативен щаб проф. Венцислав Мутафчийски.

„Средната заболеваемост е 216 на 100 000 население. Последните три дни има признаци за рязко нарастването на случаите. С 26% е увеличението в сравнение с миналия четвъртък, а с 57% на базата на две седмици преди това“, уточни той.

“Смъртността дори бележи спад със седем процента и в момента е 7,1 на 100 000 души. Преди две седмици бе 8,5 на 100 000 население“, заяви професорът. 

Костадин Ангелов пък съобщи, че временно ще бъдат преустановени „зелените коридори“, докато не дойдат още дози ваксина.

„По данни на фирмата камионът тръгва в петък, очакваме го да дойде в събота. Ако тези 52 000 дози дойдат в събота, те ще бъдат преразпределени, независимо кога пристигнат. Днес дойдоха 12 000 дози на „Модерна“. Чакаме през март и ваксини на „Пфайзер“, добави той.

На въпроса дали няма ресторантите да бъдат отворени и след седмица отново затворени, министърът отговори, че следял всяко число и се преценявало дали има нарастваща заболеваемост, която не може да бъде контролирана. 

Бедете спокойни, няма нужда страхът да ни ръководи при вземането на решенията, добави той.

15
Коментара по темата
15.
кастинг
25.02.2021 21:16:39
Предоставям ви най-важната информация от справка, за наличните 4-и вида ваксини с/у Ковид 19, достатъчна за всеки да си избере подходящата.

НУКЛЕОИДНИ ВАКСИНИ (РНК и ДНК)

Закупената вече се прилага: BioNTech/Fosun Pharma/Pfizer (транспортиране при -75° и след това може би да се съхранява от 2 до 8 в обикновен хладилник за 2-3 дни и Moderna (транспортиране при -20° и след това може да се съхранява от 2 до 8° в обикновен хладилник за 30 дни) и (2 дози се изискват)

РНК ваксините съдържат нещо като генетичен софтуер = закодирана информация в информационна РНК (mRNA за производство на антиген на вируса на Ковид 19, която се „инструктира“ нашите клетки и те започват да произвеждат този антиген, който пък активира нашия имунен отговор (силен клетъчен имунен отговор от Т клетки, както и производството на антитела от В клетките). Поради преходния си характер, съществува нулев риск той да се интегрира със собствения ни генетичен материал. РНК може да се инжектира сама, капсулирана в наночастици (каквато е ваксината Covid на базата на mRNA на Pfizer и МoderNA).

ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ НА ТЕЗИ ВАКСИНИ

Пълен имунен отговор – включва В клетки и Т клетки. Няма живи компоненти, така че няма риск от заболяване. Относително лесни за производство
Повечето РНК ваксини изискват съхранение на ултраминусови темеператури. Може да са необходими подсилващи дози. Досега не са лицензирани за употреба при хора

ВЕКТОР- ВИРУСНИ ВАКСИНИ

Очакват се да бъдт одобрени: Johnson & Janssen Pharmaceuticals and AstraZeneca/University of Oxford, СПУТНИК V– руска (може да се съхранява от 2 до 8° в обикновен хладилник за 6 мес.)
(1-2 дози)

Базираните на вирусни- вектори ваксини, не съдържат вирусен антиген, а подобно на нуклеоидните използват собствените ни клетки, за да го произвеждат. Това става, като се използва модифициран безвреден вирус (вектора=аденовирус в случая), който навлиза в клетките ни, пренасяйки закодирана информация, която „инструктира“ клетките ни да произвеждат антигена на вируса COVID-19. Така се произвеждат големи количества антиген, които след това предизвикват имунен отговор, като ваксината имитира това, което се случва по време на естествената инфекция, което има предимството да предизвика силен клетъчен имунен отговор от Т клетки, както и производството на антитела от В клетките. Пример за вирусна векторна ваксина е ваксината rVSV-ZEBOV срещу ебола.

Има два основни типа ваксини, базирани на вирусни вектори. Нереплициращите се векторни ваксини не могат да създадат нови вирусни частици; те произвеждат само антигена на ваксината. Разработваните анти-COVID-19 ваксини нереплициращи. Реплициращите се векторни ваксини произвеждати нови вирусни частици в клетките, които след това инфектират нови клетки, които също ще произвдат ваксинния антиген.

ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ НА ВИРУСНИ ВЕКТОРНИ ВАКСИНИ

Добре установена технология

Силен имунен отговор, включващ В клетки (антитела) и Т клетки (клету=ъчен)

Предишното излагане на векторния вирус, може да намали ефективността им

Относително сложни за производство

ЦЕЛИ ВИРУСНИ ВАКСИНИ- най- изпитаната технология досега

Sinovac – инактивирана, китайска, вече се прави (само 1 доза)

Има два вида ваксини с цели вируси. Инактивираните ваксини съдържат вируси, чийто генетичен материал е повреден от топлина, химикали или радиация, така че те не могат да заразят клетките и да се размножават, но въпреки това предизвикат имунен отговор. Живите атенюирани ваксини използват отслабена форма на вируса, която заразява клетките и се размножава в тях, но не би трябвало да причинява заболяване.

И двата вида са изпитани и тествани, като са в основата на много съществуващи ваксини – включително тези срещу жълта треска и морбили (живи атенюирани ваксини), или сезонен грип и хепатит А (инактивирани ваксини). Съществуват и бактериални атенюирани ваксини, като например БЦЖ ваксината за туберкулоза.

ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ НА ИНАКТИВИРАНИ ВИРУСНИ ВАКСИНИ

Добре установена технология
Подходяща за хора с нарушена имунна система
Няма живи компоненти, така че няма риск от заболяване
Относително лесни за производство
По стабилни от живите -атенюирани
Необходими са адюванти за подсилване (и за Т клетъчния имунитет)

Може да са необходими и подсилващи дози
ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ НА ЖИВИ АТЕНЮИРАНИ ВАКСИНИ

Добре установена технология- една от най-изпитаните
Силен имунен отговор, включва В и Т клетки
Относително лесни за производство
Неподходяща за хора с подтисната имунна система
Може да отключи болест в много редки случаи
Относително чувствителна към температури, така че е необходимо внимателно съхранение

ПРОТЕИНОВИ СУБЕДИНИЦИ ВАКСИНИ
Novavax, Sanofi (1-2 дози)

Вместо да инжектират цял вирус, за да предизвикат имунен отговор, тези ваксини съдържат пречистени части от протеиновия вирус, които са специално подбрани, поради способността им да стимулират имунните клетки. Тъй като тези части не са в състояние да причинят заболяване, субединичните ваксини се считат за много безопасни, но пък може да предизвикват по-слаб имунене отговор ( антитела само) и затова имат нужда от подсилване.

Тези ваксини са широко използвани– срещу хепатит В и коклюш (протеинова субединица), пневмококова полизахаридна ваксина (полизахарид) и ваксината MenACWY, която съдържа полизахариди от повърхността на четири вида бактерии, причиняващи менингококова болест, присъединена към дифтерия или тетанус токсоид ( конюгирана субединица).

ПРЕДИМСТВА И НЕДОСТАТЪЦИ НА ПРОТЕИНОВИ ВАКСИНИ
Добре установена технология
Подходяща за хора с нарушена имунна система
Няма живи компоненти, така че няма риск от предизвикване заболяване
Относително стабилна
Относително сложна за производство
Може да са необходими адюванти и подсилващи дози
Определянето на най-добрата антигенна комбинация за добър имунен отговор отнема време.
14.
Nostradamus
25.02.2021 18:53:30
Спутник V използва вирус, причиняващ сезонна настинка, лабораторно „отслабен“ и функциониращ като „доставчик“ на малки фрагменти от коронавируса в тялото.
Това, че организмът получава малки части от генетичния код на коварния вирус, му дава възможност да се „обучи“ предварително как да се справя с опасността.
Всъщност на този принцип работят 90% от съществуващите преди 2020 г. ваксини.
За разлика от другите подобни на „Спутник V” ваксини, руската използва два леко различаващи се един от друг разтвора за двете имунизации. И двете дози се целят в spike протеина на вируса, но използват различни вектори, по които тялото получава имунитета.
13.
Nostradamus
25.02.2021 18:46:15
Северна Македония купува 100 000 дози от руската ваксина Спутник V,
която е подобна като грипните ваксини и с
много по-малко странични ефекти !
12.
Гарантирано от ГЕРБ
25.02.2021 18:41:34
Чрез "зелени коридори" Вожда на Хунтата ГЕРБ и придворните му,
се опитват да прикрият провала с ваксинацията в България!
11.
смятайте
25.02.2021 17:36:05
„Средната заболеваемост е 216 на 100 000 население." - това не е вярно
10.
Стоян
25.02.2021 15:25:45
До вчера, ама ние няма да се ваксинираме. Днес защо няма ваксини? Нямате угодия.
9.
Al Di Meola
25.02.2021 14:56:47
Поздравявам ви с "Race With Devil On Spanish Highway"
8.
Ангелов
25.02.2021 12:40:49
не слушайте ЕС, доставете руската и китайската ваксини, както на правиха Унгария, Сърбия, Турция и пр.
7.
АнгелоФФ,
25.02.2021 12:15:02
Сърбия е единствената страна в света, освен ОАЕ, където гражданите могат да избират от четири възможни ваксини:
Pfizer-BioNTech,
Спутник V,
Sinopharm и
AstraZeneca.
6.
Стартер
25.02.2021 11:33:31
Има руски,китайски ефикасни ваксини! Майната ви смотана!"Държавници"!!!Работете за хората бе !
5.
Дедовия
25.02.2021 11:27:46
Как не разбраха,че никой не ни брои за слива! Ние сме страна от четвъртия свят- пълнеж на ЕС. Не само великите сили но и големите корпорации не ни "отразяват".
А ние се дуем че сме "фактор"! Бооожеее...
4.
Mass Hynosis
25.02.2021 11:14:32
Как пък една мисирка не му зададе неудобния въпрос - Само астра зенека ли съществува? Файзер нещо? Спутник? Тях не може ще чакал да одобрят нова експериметална на Джонсън. Срамота!
3.
Moskoff
25.02.2021 11:01:29
Това което неможа да направи Масков с "качествените" ваксини от Турция сега ще го направи Ангелоф (на смъртта) с "качествените" ваксини на Астра Зенека
2.
саня
25.02.2021 10:59:27
Организацията му е геноцидна спрямо хората от 4 фаза, но е голям говорилник.
Тупането по гърдите стана заразна болест при ГЕРБ.
1.
Лост
25.02.2021 10:33:46
Глупостите на Ангелов.
  Добави Коментар
Лъсна голяма тайна! Двама любимци се връщат в "Игри на волята" От средата на юни започват снимките на шестия сезон Шаш и паника на вота: Змия навести СИК Неканената гостенка пълзяла по стената, шефката на комисията извикала пожарната
Kaĸ щe ce oтpaзи нa xopaтa пъpвoтo нaмaлeниe нa лиxвитe нa EЦБ Бaнĸaтa нaмaли ocнoвния лиxвeн пpoцeнт нa цeнтpaлнaтa бaнĸa дo 3,75% Тя е драг кралица и се оказа шеф на секция за евровота в Испания Облечена като травестит, Питита ръководи гласуването в Испания
Тази певица плаши феновете си, вижте как се наду като поничка Джуките й стърчат на метър пред лицето Баща смаза от бой 16-годишната си дъщеря Момичето само е подало сигнала
За края на учебната година: Родители се рекетират за подарък на класната Събират от 30 лв. до 100 лв. от дете да изненадат госпожите Седмицата започва с жега, термометърът удря 40 градуса Температурата на морската вода е 24°
Моторист без книжка блъсна 6-годишно дете Той също е пострадал При 88 % в Бургас: ГЕРБ води, ДПС – втори, трети „Възраждане“ ПП-ДБ остават четвърта политическа сила, а пета са ИТН
ДПС започна да вдига резултата при 80 % от обработените протоколи Движението е на второ място с 14,17 %, но тепърва ще расте в следващите часове При 70 % обработени протоколи в Бургас: Кои са шампионите по преференции Димитър Найденов до този момент е 1413 гласа, Любен Дилов – 1260, Галя Василева – 758, Тодор Байчев – 673, Борис Аладжов – 962