Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Визата за Великобритания: За македонците 55 лири, за българи и румънци - 244 лири

Ключови думи: великобритания, визи, македония, българия, новини

Брекзит ще направи работата на българите и румънците във Великобритания почти невъзможна. В опит да запълни липсата на работна ръка, правителството на Обединеното кралство увеличи броя на визите за сезонни земеделски работници на 30 000. Но гражданите на България, Румъния, Литва, Словения и Естония ще плащат значително повече, отколкото гражданите на останалите държави в ЕС, както и няколко страни, които са извън съюза, пише днес.бг.

30 000 визи трябва да бъдат предоставени на тези, които искат да дойдат и работят във ферми във Великобритания за период до шест месеца през 2021 г. Правителството е категорично, че тези работници ще играят жизненоважна роля в подпомагането на земеделските производители да събират и пакетират продукцията си, като същевременно намаляват зависимостта им от труда на мигрантите, докато страната се примирява с болезненото излизане от ЕС.

Въпреки това високата цена на разрешителните - 244 британски лири - може да надхвърли възможностите на много потенциални краткосрочни работници, особено тези от Източна Европа.

Нещо повече, докато на гражданите на повечето страни от ЕС, както и тези на Турция и Македония, се предлага намаление от 55 британски лири за виза, българите, естонците, литовците, румънците и словенците ще трябва да платят пълната й цена от 244 британски лири.

Пред Emerging Europe Министерството на вътрешните работи на Обединеното фактът, че тези пет държави ще плащат повече, се дължи на това, че не са ратифицирали Социалната харта на Съвета на Европа (CESC) от 1961 г.

Според Министерството на вътрешните работи "CESC съдържа задължение за държавите, които са го приели, да улеснят гражданите да се придвижат по трудови причини в други страни, които също са го въвели в законна сила. Обединеното кралство има дългогодишни договорености в своето законодателство гражданите на тези страни да отговарят на изискванията за намаляване на таксата за заявления за визи."

Обединеното кралство обаче може едностранно да приложи намалението за всички страни от ЕС. Въпреки това избира да не го направи.

Освен високите разходи за визи за сезонна работа, има и други пречки пред влизането във Великобритания на тези граждани.

Потенциалните кандидати също ще се нуждаят от сертификат за спонсорство от работодател в Обединеното кралство и ще трябва да докажат, че имат достатъчно пари, за да се издържат във Великобритания - поне 1270 британски лири. Такива доказателства трябва да бъдат под формата на банкови извлечения, а това изключва от списъка необезпечените.

Кандидатите трябва да отидат до център за кандидатстване за виза, за да им бъдат направени пръстови отпечатъци и снимки от търговския партньор на правителството на Обединеното кралство, но в повечето страни има само един такъв център, обикновено в столицата.

Това означава, че в много случаи сезонните работници ще бъдат принудени да плащат допълнителни пътни и разходи за настаняване.

Нели Шевченко, ръководител на имиграцията в Тейлър Хамптън Солиситорс, казва, че схемата винаги е била свързана с проблемите на съвременното робство и експлоатацията на труда.

"Стратегията за прилагане на пазара на труда в Обединеното кралство 2019/20 съобщава, че селското стопанство е изложено на най-голям риск от съвременното робство в Обединеното кралство", казва тя пред Emerging Europe.

"Работниците мигранти най-често са под милостта на своите спонсори, които им помагат да дойдат във Великобритания. Високите разходи за таксите за кандидатстване за виза и изискването за финансови доказателства оставят мигрантите уязвими да разчитат на своя работодател. Например мигрантът може да отговори на финансовите изисквания или като покаже, че има поне 1270 британски лири по банковата си сметка, или като поиска от работодателя да удостовери издръжката за тях. Не са много нискоквалифицираните сезонни работници, които могат да спестят тази сума, така че очевидно трябва да помолят работодателите си за помощ."

Като такива повечето сезонни работници разчитат на работодателите си, за да получат виза и транспорт до Обединеното кралство.

"Повечето от тях не говорят добре английски или изобщо", добавя Шевченко. "Освен това визовата система не позволява на сезонните работници да сменят работодатели или категории труд. Това означава, че веднъж в Обединеното кралство сезонните работници са свързани с работодателя си и не могат да го напуснат. Това прехвърля властта в ръцете на работодателите и позволява злоупотреби и съвременно робство."

Разширяването на схемата следва дълъг период на преговори с Националните съюзи на земеделските производители и Асоциацията на доставчиците на труд във всички части на Обединеното кралство и по-специално признаването на необходимостта от допълнителна сезонна работна ръка в Шотландия за подпомагане на местните селски икономики и известните производители на меки плодове.

Според главния секретар на Министерството на финансите Стив Баркли, фермерите и производителите играят решаваща роля през цялата година за осигуряване на пресни британски качествени продукти за обществеността.

Но Обединеното кралство се сблъска със сериозен недостиг на земеделски работници през 2020 г., тъй като ограниченията, наложени от пандемията, попречиха на временните работници от ЕС да пътуват до страната. Оценките за недостига варират от 70 000 до 90 000 работници. Много големи селскостопански фирми прибягват до чартърни полети, за да привлекат работници.

През 2019 г. 98 на 100 от работниците във Великобритания са мигранти от ЕС, предимно от България и Румъния. Тъй като работниците от ЕС вече са изключени от пазара на труда, освен ако не печелят 25 600 британски лири годишно - далеч под заплащането за селскостопански труд - 30 000 визи за селскостопански работници могат да предложат известна глътка въздух за земеделския сектор на Обединеното кралство.

Но предвид разходите за краткосрочните сезонни работни визи, както и бюрократичните препятствия пред кандидатите, фермерите в Обединеното кралство може  да нямат друг избор, освен да наемат местни жители.

5
Коментара по темата
5.
Кучето на сламата
15.01.2021 20:08:26
Т.е. някъде в министерският съвет или в парламента не са си свършили работата да ратифицират един документ от 2007 година до сега. Което разбира се създава проблеми на обикновения беден българин, а не на тези, които са си клатили краката през последните 13 години.
При това тези последните имат нахалството да твърдят, че Великобритания можела да си затвори очите и да ни даде привилегии като на другите, въпреки че ние сме проявили неуважение, мързел и безхаберие като не сме си мръднали пръста толкова време.
............................................ без думи
Имайте предвид, че има още много нератифицирани, неподписани и още не-та, програми, документи, споразумения, конвенции и т.н., които са в полза на обикновените български граждани, дават им права и възможност за развитие, но не се подписват и придвижват, чисто административно от българските държавни органи. Не само от безхаберие, според мен, но и за да не се ползват българските граждани от тях.
4.
вундабар
15.01.2021 18:30:44
никой не ни и ба ва за сливи на тоя свят

требат им гасарбайтери роби ,не хора

има ли мераклии още ,бе
3.
възмутен теляк
15.01.2021 17:58:51
Искат да накарат макетата с български паспорти да вземат пак северномакедонски паспорти. Великобритания прави парчета на България заради цлокирането на влизането на Северна Македония в ЕС.
2.
бачкерче
15.01.2021 17:54:14
готов съм да дам и 2000 лири само да не работя за бг мутри
1.
Пак се изцепихте
15.01.2021 15:33:36
Ако за някои има намаление от 55 британски лири за виза, то това са 244-55=189 лири, а не 55 лири както се писали. Или не можете да смятате или нещо сте се объркали в статията с информацията. Та може ли да обясните кое е вярон и кое не в поснесената от вас информация и колко точно са предполагаемите визи?
  Добави Коментар
Торнадо в близост до Родопите На много места се съобщава и за градушка, с големина на лешник МВнР: Българите в Грузия да избягват големи събирания При нужда да се обръщат към българското представителство в Тбилиси
Оперирали Цецо Елвиса заради трудова злополука с жена Тръгва на мащабно турне из България България е на последно място по продължителност на живота в ЕС В Европа е 81,5 г., а у нас - 75,8 
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица