Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Пулмолог: Антибиотикът не бива да е първият избор при COVID-19

Ключови думи: българия, коронавирус, антибиотици

Пациентите, заболели от COVID-19, трябва на първо място да бъдат спокойни. Колкото по-голямо е напрежението, толкова повече са симптомите. Нека да не се самодиагностицират и да не се самолекуват. А антибиотикът не трябва да бъде първият избор още в първия ден. Всеки такъв си има своите странични ефекти, те потискат имунната система, влияят на микробиома. Това каза пулмологът д-р София Ангелова в ефира на NOVA.

"Човек трябва да се предпази от тромбообразуване още в първия ден, а не да му се дава антибиотик, защото в механизма на заболяването няма бактериална флора", обясни експертът, цитиран от vesti.bg.

Тя посочи, че уредът за измерване на сатурацията трябва да се използва много внимателно. Ако пръстът е студен, кислородът е малко и сатурацията пада. Батерията му трябва също да се сменя често.

По думите на д-р Ангелова 80% от хората преживяват леко инфекцията. 15% имат нужда от кислород и те попадат в болници за кислородолечение, но който може да си позволи кислородоконцентратор вкъщи, е по-добре да го направи. 

5% попадат в интензивни отделения. 

"Всичко е въпрос на реакция на имунната система, затова хапче срещу коронавирус все още няма. Но в България имаме много възможности. В първия момент да реагираме с хапчето, което съдържа андрографолит. То не позволява на вируса да влезе в клетката и да се разпространява", каза още пулмологът.

Във връзка с новината, че изследователи от Лайпциг са успели да блокират вируса със смучещи бонбони за гърло, Ангелова напомни, че и в България има такива, те са немски и се явяват като дезинфектанти в гърлото. Както и за хапчето на българския екип на проф. Свинаров, което също се смуче и в него са събрани онези витамини и антиоксиданти, които предпазват тялото от заразяване.

"Всяко хапче обаче трябва да се използва, когато има потребност от него, не трябва да се прекалява. Нашата практика показва пациенти с отрицателни антигенни тестове, но клиниката им е типична за Covid. Трябва да се реагира, когато има симптоми", категорична бе д-р Ангелова.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Кошмар в небето за куп българи, тръгнали към Санторини След няколко часа изчакване на летището в гръцката столица самолетът е пренасочен за връщане към София заради лошите метеорологични условия Пети мандат президент: Путин официално встъпва на 7 май В Кремъл тече трескава подготовка 
Сняг заваля на Боровец и Алеко Температурата падна до минус 2 градуса Шефът ви звъни след работа? Може да не му вдигате Работници се оплакват от практиката на някои работодатели да налагат глоби или удръжки от заплатата
Турция спира търговията с Израел, обяви Ердоган Тя възлизала на 9,58 млрд. долара Дания разхлабва правилата за абортите Случва се за първи път от 50 години
МВР хвана 25 водачи, употребили алкохол Съставени са 3253 фиша и 801 акта  Главчев вика здравния министър на среща за „най-належащите проблеми на педиатрията“ Ще участва и министърката на финансите, както и други лица
Путин отива на гости на Си в Китай Новият мандат на руския президент започва на 7 май Европейци идват у нас на гости на забранената ОМО „Илинден“ ЕСА приютява сепаратисти от целия континент
Мъж изпи 25 чаши вино, докато тича в маратон Том Гилби дегустира на сляпо различни чаши вино по време на всяка миля от Лондонския маратон Руснаците, избягали в чужбина, се завръщат, подпомагат военната икономика на Путин Обратната миграция с голям принос за икономическия растеж на Русия през 2023 г.