Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Микробиологът доц. Сашка Михайлова за антибиотиците и COVID-19

"Дори и в тази ситуация не се препоръчва профилактично използване на антибиотици"
Ключови думи: Лина, Сашка Михайлова

COVID-19 е водещ проблем в целия свят през последната година. Инфекцията протича с безсимптомни, леки, умерени, тежки и критични форми. В зависимост от клиничните прояви лечението е различно. Интерес представлява темата за ролята на антибиотиците в терапевтичния процес. С въпроси по нея се обръщаме към доц. Сашка Михайлова, микробиолог в медицинска лаборатория „ЛИНА“.

- Какво представляват антибиотиците?

- Това са химични субстанции, които убиват или потискат растежа на бактериите. Използват се за лечение на инфекциите, които бактериите предизвикват.

- Причинителят на COVID-19 е вирус. Защо антибиотиците се коментират като използвано средство?

- Вирусът SARS-CoV-2 (Severe acute respiratory syndrome coronavirus 2) е причинител на настоящата пандемия. Навлиза в човешкия организъм през горните дихателни пътища. При достигане до долните дихателни пътища, предизвиква пневмония. Когато един амбулаторен пациент се появи за първи път със съмнение за пневмония, е трудно да се прецени бактериален или вирусен е причинителят. Преди появата на пандемията водещи етиологични агенти на пневмония, придобита в обществото, бяха бактериите – Стрептококус пневмоние, Хемофилус инфлуенце, Мораксела катаралис, Стафилококус ауреус и др., които се лекуват с антибиотици. Проучванията показват, че по време на пандемията повечето пневмонии са вирусни. Добавянето на бактериален причинител, т.нар. бактериална ко-инфекция, се среща при по-малко от 10% от амбулаторните пациенти с COVID-19 пневмония. Ето защо се препоръчва да се положат максимални усилия за доказване на бактериален причинител преди започване на антибиотична терапия при пациенти с установена COVID-19 пневмония. В тази насока лаборатория „ЛИНА“ предлага микробиологично изследване на храчка, което включва и антибиограма при нужда.

- Заболяването COVID-19 получи пандемично разпространение. Не може ли за такава „специална“ инфекция да се вземе антибиотик?

- Не, дори и в тази ситуация не се препоръчва профилактично използване на антибиотици. Главната причина е опасността от увеличаване на резистентността на бактериите към тях. Много хора в света биват инфектирани със SARS-CoV-2. Ако всички те приемат антибиотик като „застраховка“, бактериите на планетата ще бъдат подложени на голям натиск. В такъв случай, бактериите ще намерят начин да развият още по-голяма устойчивост. Сега, когато имаме възможност за имунопрофилактика с ваксини, трябва да мислим и за бъдещето. Не бива да пренебрегваме постиженията на съвременната медицина. Без ефективни антибиотици подлагаме на риск успеха от оперативните интервенции и трансплантациите на органи.

- Какви са страничните ефекти на антибиотиците върху човешкия организъм?

- Дори когато са показани, антибиотиците имат нежелани ефекти. Най-често те засягат храносмилателната система и включват: повръщане, гадене, диария, коремна болка, подуване на корема и загуба на апетит. Като основен проблем в световен мащаб се дискутира дисбалансът на чревната микробиота и инфекцията с Клостридиум дифициле. Аз имах възрастна пациентка с COVID-19, която беше лекувана с няколко антибиотика поради тежка пневмония. След изписване от болницата разви колит с диария, коремна болка, висока температура и дехидратация. В такива случаи трябва да се мисли за Клостридиум дифициле и да се търси във фецес. Лаборатория „ЛИНА“ предлага бърз тест за доказване на Клостридиум дифициле и неговите токсини. Позитивирането му позволява навременно поставяне на диагнозата и започване на адекватно лечение.

 

От „ЛИНА“ напомнят, че в лабораторията се извършва целият спектър от изследвания за новия коронавирус.

 

НАТО тренира мащабен въздушен десант в Румъния Учението "Swift Response 24" се провежда в периода 5 - 25 май Смислени преговори - най-рано през втората половина на 2025 г., прогнозира украински топразузнавач Генерал-майор Вадим Скибицки, заместник-началник на ГУР, коментира ситуацията пред списание "Икономист"
Олимпиакос срази като гост Астън Вила с 2:4 на полуфинала в Лигата на Конференциите В другата среща от турнира Фиорентина се справи с доста мъка на свой терен с белгийския Брюж с 3:2 Избягвайте местата с бръшлян и високи треви, пълно е с кърлежи! Кърлежът хапе там и се напива с кръв, където е най-тънка кожата – сгъвките на краката и ръцете, ингвиналните гънки, каза проф. Кантарджиев
Удари по Израел с крилати ракети „Аркуб“ от Ирак  Насочени били срещу Тел Авив Разпети петък e, вярващите не пият днес дори и вода Камбаните ще забият траурно след опелото Христово
Венелин Венков напуска „Ку-Ку Бенд“ Слави Трифонов ще търси нови барабанист и певица с конкурси Володимир Зеленски разкри как ще принуди Русия да преговаря за мир По думите му Кремъл ще се опита да направи всичко по силите си, за да разстрои провеждането на предстоящата среща в Швейцария 
Петте малки тайни на щастливата връзка Никога не изневерявайте на себе си 5 неща, които карат мъжете да се отдръпват Мъжете следят за това дали имате общи интереси и хобита
Май ще е прекрасен за 4 зодии Вижте кои са късметлиите Рецепта за печено халуми с боровинково сладко Изключително лесна, но толкова вкусна и ефектна рецепта