Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Дянков пред "Файненшъл таймс": Еврофондовете увеличиха корупцията и превземането на България

Ключови думи: Симеон Дянков, финансов министър, еврофондове, корупция

В действителност еврофондовете увеличиха корупцията и превземането на държавата [в България]. В частност, те бяха използвани за купуване - директно или чрез обществени поръчки - на по-голяма част от медиите и за създаване по този начин на прикритие за действията на политиците."

Това казва в статия във "Файненшъл таймс" Симеон Дянков, министър на финансите в първото правителство на Бойко Борисов (2009-2013 г.).

Изданието описва, че в Брюксел расте тревогата за толерирането на корупцията и назначаването на лоялни, но некомпетентни хора в администрацията. Използвани са примери не само от вътрешната, но и от външната политика на сегашното правителство в София.

"Политическите затруднения на Борисов повдигат и трудни въпроси за Брюксел и другите страни от ЕС. Критици казват, че те не успяват да окажат достатъчен натиск над София, за да подобри управлението. Напрежението нарасна през последните седмици и защото България блокира започването на преговори за присъединяване на Северна Македония към ЕС, което засили опасенията, че тя може да се присъедини към Унгария и Полша в честите им битки с Брюксел и държавите от ЕС", пишат авторите Валери Хопкинс и Майкъл Пийл.

Показателно е и заглавието, което в свободен превод звучи като "България се присъдинява към групата на проблемните новобранци". Употребен е изразът awkward squad, който в английския език се използва поне от XVIII век и има доста по-колоритно значение:

"Група в организация или екип, членовете на която са склонни да се съпротивляват на дисциплината и възпрепятстват промените заради некомпетентност или умишлено заради общи интереси; неопитни новобранци (във военните среди), преминаващи през специално обучение, които се обявяват против правилата или дори се бунтуват; в нормалния живот те може да са най-обикновени хора, които не създават проблеми, но съберат ли се, групата им предизвиква бъркотия; когато се разбере, че не са подходящи, обикновено ги събират в един отряд на непохватните, нежелаещите, небрежните и създаващите трудности - тази група се нарича awkward squad."

Текстът започва с разказ защо избухваха протестите срещу правителството 14 години, след като България е влязла в ЕС и е получила милиарди евро от съюза.

Симеон Дянков, който в момента е изследовател за института "Питърсън" (Peterson Institute for International Economics) във Вашингтон, казва още, че "дълги години на България и Румъния се прощаваше". Според него причината са финансовата криза от 2008 г. и мирантската вълна от 2015 г., заради които "никога така и не е имало време ЕС сериозно да се замисли за приемането им".

"Файненшъл таймс" обаче описва, че срещу Румъния през 2018 г. е започнала остра критика от Брюксел заради посегателството на управляващите социалдемократи срещу независимостта на съдебната система. Някои дипломати казват, че вероятно тогава на България е отделяно по-малко внимание, защото в Брюксел не са искали да критикуват едновременно и двамата представители на випуск 2007. Завоят към авторитаризъм в Централна Европа и смяната на правителството в Букурещ през 2019 г. променят това.

В статията са изредени някои от критиките в първия доклад на Европейската комисия за върховенството на закона в България от тази есен, включително за непрозрачна собственост на медии, натиск над журналисти и опити за промяна на закона за неправителствените организации по начин, който през лятото бе отхвърлен от Съда на ЕС по повод Унгария. Няма и резултати в борбата с корупцията, "което е и един от аспектите, изтъквани в протестите от лятото на 2020 г." Не са подминати съобщенията за разследването за къщата в Барселона с възможни връзки на Борисов с този случай, както и за снимките от спалнята на премиера.

Четири пети от българите смятат, че корупцията е масово ширеща се в страната им.

Предварителните и откъслечни коментари на Венецианската комисия по проекта на ГЕРБ за нова конституция - с увеличаване правомощията на главния прокрор и ограничаване тази на президента и на правосъдния министър - са определени от авторите като "биене на тревога".

Расте и натискът над правителството заради опозицията му за преговорите със Северна Македония, пише "Файненшъл таймс".
"Те смятаха, че Борисов ще поведе този процес", казва Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика. Ветото "подлага по безпрецедентен начин на риск целия европейски проект", допълва тя.

Дянков смята, че в Брюксел твърде късно са осъзнали заплахата от корупцията в България и там трябва да бъдат убедени институции и лидери, че ако нищо не се направи, страната и Борисов ще се наредят до Полша на Качински и Унгария на Орбан и това ще предизвика още проблеми. "Осъзнаването на това закъсня с много години", допълва той.

Христо Иванов използва за предупреждението си колоритно описание - че може на България да започне да се гледа като на "част от една по-обща тенденция на корупция и популизъм, пробиваща си път твърде добре през вените на механизмите за взимане на решения в Европа".

4
Коментара по темата
4.
ХХ
30.11.2020 15:50:37
Дернев,

брюксел е пример за нашите и нашите се учат от брюкселските и най-вече немските си колеги, а не обратното.
Както рюте заяви: лъжата в политиката не е грях.
3.
Дернев
30.11.2020 12:20:36
Корупцията у нас само се засили с еврофондовете не без помоща на Брюксел. Те също разбраха сладостта на общото и почерпиха от опита на новите си членове. Но късно разбраха, че тези страни, особено БГ и особено при ББ, не знаят разумни, цивилизовани граници на комисионни. А тук това е основновния стимул за действие или бездействие на целия държавен и общински апарат. Необходима е воля в Брюксел за контрол и много сериозни санкции по целият път на движението на фондовете и ефекта от него.
2.
я
30.11.2020 11:11:33
Дянков доколкото имам спомени и ти беше замесен в някакви далавери с бтк и енергийните дружества Даже в момента си следствен за нещо Та точно ти да се изказваш по тези въпроси е нагло Като замина за Америка и смяташ че хората не помнят вашето управление барабар с царя Айде не плюй там където си микувал и ти
1.
ГОСТ
30.11.2020 10:56:55
Еврофондовете не са ти виновни ,бе господине........Еврофондове и наливане на пари има към всяка държава -членка на ЕС.....
МатРиЯла е кофти......матрияла......
Много се крадне от управляващите ( и ти си в кюпа)....
Щото това крадене,доведе корупцията и пороците с нея......И ако парите бяха използвани по предназначение,наистина щяхме да сме Швейцария на Балканите.....
  Добави Коментар
На живо във Флагман.бг: Стотици бургазлии се събират за Пасхална служба в храма „Св. св. Кирил и Методий“ Църковният ритуал за възвестяване на Христовото Възкресение започна в 23:30 часа 5 неща, които мъжете искат силно Бъдете честни и открити в отношенията си
Китайско-руски учения край Тайван предизвикват тревога в САЩ Това съобщи хонконгският вестник South China Morning Post Колко пъти на ден трябва да се храните, за да сте здрави и да не напълнявате? Има състояние на тялото, което възниква при продължително отсъствие на храна, в резултат на възбуждане на страничните ядра на хипоталамуса - това е глад
Кой е най-вредният работен навик и може да ви вкарат в лудница Очакването, че служителите ще бъдат на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, оказва голям натиск върху работниците Девици от Отряд на удоволствията забавляват урода Ким Чен Ун Бащата на севернокорейския диктатор вярвал, че сексът с млади жени ще му донесе безсмъртие, но умря от инфаркт на 70
Берлин е лидер на новия пазар за градска слънчева енергия Терасните соларни модули набират все по-голяма популярност в Германия, където цените на електроенергията остават високи Русия обяви Володимир Зеленски и Петро Порошенко за международно издирване Москва обяви НАТО, че търси конфликт 
Ракът ни отне обичана учителка Радка Тодорова се бореше с онкологично заболяване - мозъчен тумор Брутална катастрофа, цяло чудо е, че има само един пострадал Инцидентът е между 3 леки коли
Невена Цонева обмисляла раздялата с Дългия повече от година От година и половина тя успешно развива своя канал в YouTube на езотерична тематика „Без граници“ Какво издава любимата порода куче за вашия характер? Изследователите оцениха пет основни характеристики на личността на собствениците на кучета от различни породи, наричани още "Големите пет"