Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Изложба на акварели на Чудомир в Артиум център в Несебър

Ключови думи: несебър, изложба, акварели, артиум

В Артиум център, по случай 130 години от раждането на Чудомир, бе представена изложбата „Нашенци”, съдържаща репродукции от произведения от последната експозиция на автора, подредена от него самия като своеобразна творческа равносметка на живота му. В изложбата са включени 34 копия от Чудомирови акварели.

Експозицията бе открита от Денис Гонсалвеш и Златин Чаушев, които запознаха публиката с творчеството на Димитър Чорбаджийски - Чудомир.

„Напразни останаха усилията на претенциозната ни критика да принизят творчеството на Чудомир до „ниска литература, повърхностна и анекдотична, извън принципите на социалистическия реализъм“. Народът оцени изключителната пъстрота, жизненост, искреност и безподобен хумор в разказите му и превърна автора в един от своите любими писатели. Със същата сила на внушението Чудомир не само описа, но и изрисува „нашенците“. Цяла България – бедна, провинциална, прашна и кална, между двете световни войни, е в тези разкази и рисунки“, каза Златин Чаушев.

Народопсихолог, краевед, преподавател по рисуване, журналист, редактор, общественик, той е уникален преди всичко с дарбите си и на писател, и на художник.

Наричан приживе от многобройните си приятели и познати „Чудото“, той е наистина неповторимо явление в културата на България.

Чудомир е автор на повече от 2500 карикатури, ескизи, скици, портрети, композиции, а великолепните му хумористични разкази и фейлетони, издадени от него в пет сборника и преиздавани повече от 60 пъти, десетилетия наред са разсмивали и ободрявали цяла България, бидейки двете страни на удивително единен и цялостен художествен свят.

За целия си творчески път Чудомир прави 4 самостоятелни изложби.

Експозицията в Несебър ще бъде отворена за посещение до 20 октомври включително от 12 до 22 часа всеки ден.

0
Коментара по темата
  Добави Коментар
Галена по бански в скъп хотел Певицата показа и в каква топ форма е Наводнение взе над 100 жертви  Наводнението в Конго е причинено от проливните валежи и силните ветрове, които са довели до преливането на река Касаба
Зеленски към Путин: Украйна е готова за преговори „Целият свят чака това от много дълго време", заяви украинският президент Всяко четвърто дете е с психически проблеми Начинът на живот със стрес и социални медии води до стряскащата статистика
Сгафи жестоко Българският посланик смята, че НАТО остава ключов играч в глобалната сигурност, адаптирайки се към новите геополитически реалности, като същевременно остава последователен в основните си принципи на колективна отбрана За нищо на света не съхранявайте този продукт в хладилник Някои продукти изискват специфични условия за съхранение, за да се запазят в най-доброто си състояние, както по отношение на вкус, така и по отношение на безопасност
Тошко Йорданов: В ИТН няма разнобой, отдавна сме посочили, че сме за еврото Референдумът не е чрезвичайна ситуация, каквато се опитват да я изкарат част от партиите Всеки клиент на тази голяма БГ банка да чете, за да не загуби много пари Потребителите получават в електронните си пощи мейл, в който се алармират клиентите на банката, че трябва да "актуализират" документа си за самоличност
Тиктака бомба: Учени засякоха времето до пълното изчезване на живота на Земята Всъщност, колкото и да не ни се мисли за това, рано или късно всичко на Земята ще приключи 60 лева за килограм череши у нас, дори във Франция са по-евтини Трагична година за овошките, не само в района на Кюстендил, но и в страната
Мръсна игра за книжки: Как спират новия контрол над шофьорските курсове Приложение трябва да ги следи, но е пълно с дефекти, заяви шефът на Асоциацията за квалификация на автомобилистите в България Красимир Георгиев Галена плаща 11 бона за училището на големия си син! Фолкпевицата е първият потвърден член в състава на журито в предстоящия сезон на „България търси талант“