Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Поглед в дистопичния нов свят на Ухан след коронавируса, това ли очаква засегнатите страни?

Първият епицентър на заразата се връща към живот, но не този, който всички познаваха досега
Ключови думи: коронавирус, ухан, китай, мерки, след епидемията, връща към живот, дистопия

Ухан – първоначалният епицентър на заразата, позната днес като SARS-CoV-2 и болестта COVID-19 – постепенно се връща към живот. Но не този, който всички познаваха досега. Bloomberg Businessweek разказва историята на това как протича всеки ден в китайския град.
Всеки ден във фабриката на Леново, намираща се в покрайнините на Ухан пристигат работници. Те обаче преминават през не по-малко от четири задължителни проверки на температурата. Ако в една от тях, някои има над 37.3C той моментално е заклеймяван като болен и започва разследване от новия вътрешен отдел за борба са вирусни инфекции.

Тази практика не е ексклузивна за производителите на компютърни части. Всеки, желаещ да се върне на работа, трябва да премине задължителен тест както за наличие на вируса, така и за антитела. В чакалните пък картината е изключително странна – електронни табели уточняват кога последно залата е дезинфектирана, докато роботи кръжат коридорите на различни предприятия, доставяйки офис принадлежности, за да се ограничат максимално контактите. Асансьорите също вече са отживелица – артефакт на Времената преди. Повечето хора в Ухан вече използват стълбите.

Ухан през прозореца на празен трамвай

До момента изглежда, че в китайския град, властите се опитват да създадат нова версия на нормалността – такава, която обаче би изглеждала крайно извънземна за хора от Лондон, Милан или Ню Йорк. Докато голяма част от живота в Ухан вече се движи със старите си темпове от преди пандемията, част от сериозните рестрикции продължават да са в сила – от гости по домовете до погребения. Всичко това, разбира се, е подкрепено и контролирано от страшните, изглеждащи дистопично, системи за видеонаблюдение в Китай, въведени в експлоатация преди няколко години.

Работници в завод за компютри в Ухан

И докато властите опитват да върнат живота в града, то не е ясно дали самите граждани вече харесват тази идея и искат това да се случи. Моловете и големите магазини са отворени, но малцина са тези, които ги посещават. Същото важи и за ресторантите – хората вече предпочитат да си поръчват храна за дома. В някога живото метро цари тишина, докато продажбите на автомобили растат с всяка минута – въпреки че да си заседнал в задръстване е неприятно, поне си на дистанция от другите хора.

Кафетерията на същата фабрика. Надписите на преградите гласят: 1. Мийте си ръцете – здраве за всички; 2. Довършете си обяда и бързо напуснете; 3. Не разговаряйте – наяжте се бързо
Пътник в пълен предпазен костюм, чакащ влака си пред гарата

Сред всички мерки в борбата с COVID-19 една се откроява ясно – въвеждането на 3 статута на гражданите, в зависимост от това какъв „риск“ представляват те за околните. Още с отварянето на Ухан и пристигането на първите претъпкани с хора влакове на 7 април, от полицаи в тълпата се чуваше „Сканирайте си кода!“. Какво е това? Публично-частна система „здравен QR код“, поддържана от Alipay и WeChat, но дълбоко свързана с правителството, с която на гражданите се „назначава“ един от три статута – зелен (за нисък риск – без контакти със заразен), жълт (за среден риск – с един или повече контакта със заразен) и червен (за висок риск – за заподозрени носители или носители на вируса). 

Моловете в Ухан, макар и отворени, са празни

Очаквано, в зависимост от цвета на кода, се позволяват и забраняват различни дейности. При зелен код няма почти никакви ограничения, при жълт – задължителна карантина и т.н.

За да се пътува между градове, е необходим зелен код. Това обаче не означава непременно, че тези хора могат свободно да влизат и излизат от Ухан. Във влаковете са въведени и задължителни проверки на температурата и ако някой има над 37.3C – той не може да се качи на влака.

Клиент чака реда си пред банка

Каквото и да е икономическото и социалното бъдеще на Ухан – първоначалният епицентър на SARS-CoV-2 – едно е сигурно: Почти никой, жив днес, не е преживявал пандемия от този мащаб. На практика всеки – приятел, семейство или непознат – може да е вектор на невидимата зараза. А това кородира по уникален начин публичния живот и ежедневието, които са жизненоважни за икономиката. Според данните от последната седмица, въвеждането на ефективна ваксина може да е след не по-малко от година, а знаейки как бързо патогенът предизвика затварянето на целия свят,дори и ваксината може би никога няма да върне стария живот на хората в Ухан.

Взимат проба от мъж на улицата пред медицински център

Факт е обаче, че методите, имплементирани в китайския град, ще бъдат трудно приложими в останалата част на света, тъй като масовата всевиждаща правителствена система за наблюдение на Китай е почти невъзможно да съществува в Европа. Но каквато и тактика да се използва на Стария континент, изводите от Ухан са, че цената за побеждаването на вируса може би е да сме крайно внимателни с контактите си.

Снимки: Gilles Sabrie
 

2
Коментара по темата
2.
ДО 1 ВЪПРОС
08.05.2020 09:14:56
НА ""ГЛЕДНА""/политическа/ТОЧКА!
1.
Стефан Бургаски
08.05.2020 07:30:15
Който яде живи и сурови прилепи, костенурки, жаби, кучета, котки и т.н. - това го чака...
Въпреки, че в други сайтове (чужди) - са публикувани други снимки на Ухан, показвайки съвсем противоположна картина на тази, посочена в горната статия.
  Добави Коментар
9 качества на мъжа, в който си струва да се влюбите Ето кои са те, запомнете ги, дами 10 неща, които всяка жена заслужава от мъжа до себе си Връзките са вълнуващи и не могат да са изцяло безоблачни, но могат да ни карат да си казваме, че има смисъл да продължаваме с партньора, когато...
Злато и сребро за България от Европейското по бокс за жени  Светлана Каменова стана шампион, а Златислава Чуканова - вицешампион Според зодията: Как да се преборите с пролетната умора? Начини да се измъкнете от летаргията най-бързо
Рецепта за козунак със сушени плодове по стара бабина рецепта Страшно вкусен  Социален център – Бургас с благотворителен щанд на Флората Там може да намерите сувенири - картини с декупаж и батик, книгоразделители, поставки за чаши, предмети от глина и др.
Партньорът ви ще е доволен: За да подобрите сексуалния си живот, трябва да подобрите храненето си Водещи диетолози споделят какво трябва да купите и ядете в навечерието на важна среща или гостуване За втори шанс: Слагат такса матура Таксата ще се плаща за всеки изпит, на който зрелостникът реши да се яви повторно
Как да засилим метаболизма си преди лятото Може да ви помогне за отслабване, подобряване на енергията и общото здравословно състояние Шок за „акулите“! Реми с Лудогорец II ги закопава в битката за спасение Със спечелената с голяма мъка точка от мача в Бургас футболистите на „Черноморец“ не успяха да дръпат в битката със Спортист, а им предстои дерби в Своге
Дезинформационна кампания внушава, че учебник по български рекламира еднополовите бракове Фалшивата новина е споделена близо 300 пъти за няколко часа, придружена е от злостни коментари Лъжливи туроператори с почивки за празниците плъзнаха в нета, не се връзвайте От Министерството на туризма са провели за ден 8 автобуса за Турция, 2 от тях не са имали редовни документи за превоз на пътниците