Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Историята на децата без детство, които шият дрехите ни

Ключови думи: деца, деца шият дрехи, флагман

"Никога няма да забравите първия път, в който видите дете, приведено над шевна машина, затворено в гореща стая в някоя фабрика, в която не влиза глътка въздух. Момчето, което беше на не повече от 11-12 години, се обърна леко към мен, когато влязох, усмихна ми се вяло и след това се наведе отново надолу, за да работи. Стомахът ми се сви.

Казвали са ми, че детският труд в Турция е доста разпространено понятие, но не бях подготвен за това, което видях. Мястото дори не беше фабрика, а мазе, натъпкано до краен предел с деца, повечето около 8-годишни, тънещи в мизерия.

Бях в Истанбул, за да разследвам обвинения, че сирийски бежанци и техните деца, биват експлоатирани от индустрията за производство на облекла и то на някои от най-големите световни марки.

Едно 15-годишно момче ми разказа, че му плащат по-малко от долар на час, за да работи там. Момчето ми обясни, че иска да ходи на училище, но не може да си го позволи и за това работи по 12 часа на ден и глади дрехи, за да помага на семейството си."

Така започва историята на един разследващ журналист от BBC, който тръгва по стъпките на децата, които шият дрехите ни.

За съжаление това се случва навсякъде по света. Най-много сигнали за експлоатация на деца има в Бангладеш. Въпреки десетките години на международни кампании против детския труд, 10-годишните в Бангладеш продължават да шият блузи и панталони през всички часове от денонощието.

Според УНИЦЕФ около 1 милион деца на възраст от 10 до 14 години се наемат на работа в Бангладеш. Броят им обаче рязко расте с увеличение на възрастовата група.

Много от 5-те милиона деца, работещи във фабриките, идват от райони, където ходенето на училище не е опция. В интерес на истината, половината от тях никога не са стъпвали в училище. Едни от тях работят на огромни шевни машини, а други лепят пайети върху рокли. Заплатата, която получават за труда си, е по 39 долара месечно. За 12-часовата си смяна едно дете може да ушие средно по 1400 тениски.

Децата работят на ръба на изтощението, понякога ги бият, принудени са да работят между 12 и 14 часа дневно, понякога по цяла нощ, 7 дни в седмицата и то за надница от 6 цента на час. Работниците споделят, че ако започнат да печелят по 36 цента на час, ще успеят да се изкачат нагоре по стълбицата и вече няма да живеят в абсолютната точка на мизерията.

Добрата новина е, че все повече големи компании прекратяват тези свои порочно практики и се разграничават от мрачния пазар на детския труд, но той все пак не секва. Откриват се нови вратички и то на места, на които това сякаш е легално.

Говоря за Мианмар, където деца над 14-годишна възраст могат да работят напълно легално по 4 часа на ден. Минималното фиксирано заплащане там е 2.12 долара за 8-часова работна смяна или по 26 цента на час.

Все пак световните марки сами виждат резултатите от своите действия и последствията, които води след себе си детския труд. Ето защо все по-често те правят проверки на своите производства на места случаите с работещи деца стават единични, а заплащането започва да става по-високо.

Но условията на труд в тези фабрики продължават да са плачевни, а ужасът на детския труд може да бъде изкоренен трудно, защото постоянно се намират нови и нови места, където работната ръка е по-евтина, следователно е по-изгодно за големите производители да позиционират фабриките си там.

Поради натовареността на работния ден, хората, работещи в тези фабрики, се къпят, хранят и често спят там. Там се наемат предимно момчета и мъже, тъй като на жените не е позволено да спят на работното си място.

Страната ни сякаш е доста далеч от този проблем и всичко това ни се струва някак мъгливо, като сцена от филм, който сме гледали преди време, но вече не си спомняме добре. Суровата истина е, че докато нашите деца вече са във ваканция, карат колело, играят безгрижно в двора на баба или просто гледат детско по телевизията, има деца, които в момента са затворени в някоя мрачна и задушна стая, приведени са на две и шият новата лятна рокля, която ще си купиш след месец или пък шлифоват скъпоценния камък, който ще се появи на пръста ти.

3
Коментара по темата
3.
???
04.05.2020 21:08:46
Мили Боже !!! Хорааа адът е празен -всички дяволи са на земята!!!
2.
Четяща
04.05.2020 06:37:40
Поредното доказателство за лицемерието на политиците,за миротворчеството и демокрацията
1.
Африканеца
04.05.2020 05:04:53
А нашите деца на тези години раждат.Други изнасилват групово
  Добави Коментар
Голяма авария във Варна Много хора са без вода Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители
Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли
Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г.
Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“ Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе
Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде
Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС