Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Българско чудо: Още през 1934 г. в Пловдив лекували с хлорохина

Ключови думи: коронавирус, хлорохин, лечение на Коронавирус, Пловдив, новини от Пловдив, историка Румен Иванов

Още през 1934-та в Пловдив използват хлорохин - едно от лекарствата, препоръчвани за лечение на коронавирус. А знаете ли как е изглеждала карантината през 19 век? И какво са съветвали лекарите при епидемии през 14 век? - така започва анализ на "Дойче Веле".

СЗО препоръча няколко медикамента за лечението на пациенти с коронавирус.

Един от тях е Resochin (chloroquine), познат в България като хлорохин. Лекарството е синтезирано в Германия през 1934 година като синтетичен противомалариен препарат. Още същата година то се прилага и в Пловдив от д-р Ангел Дряновски, началник на Опитната противомаларийна станция в града.

Под карантина през 1893

Този интересен факт разкрива кураторът на Музея на медицината в Медицинския университет в Пловдив доц. д-р Георги Томов. В сбирката на музея има данни за редица опустошителни епидемии, минали през годините и през южния български град - чума, малария, едра шарка, холера, инфлуенца, по-късно туберкулоза, сифилис.

Особен интерес предизвикват карантинните мерки, взети през 1893 година по повод епидемия на шарка. Заповедта е открита от историка Румен Иванов в Народна библиотека "Иван Вазов" и гласи следното:

"В област Коня се появила силна форма на заразната болест шарка, причинила смъртта на хора. За ограничаване на заразата от правителството се вземат спешни мерки: (...) да не се разрешава придвижването на хора от едно в друго населено място, за да не се разпространява заразата." 

Заповедта се отнася до днешното село Могилица, Смолянско, което тогава е в рамките на Османската империя. Заради неспазване на карантинните правила, заразени селища са били изселвани - като село Тузлу дере, община Първомай.

За епидемиите от чума и едра шарка по българските земи свидетелстват и надписи на надгробни паметници. Един от тях, разчетен край вече изчезналото село Деделер в община Ардино, е на млада жена и в него се казва: "Причина за смъртта ми беше чумата. Никога не забравяй смъртта". Надгробната плоча е от 1812 година.

Историкът Румен Иванов изброява и други интересни факти. Така например известният османски лекар-хирург Шерафеддин Сабунджуоглу (1385-1468) при заразни епидемии препоръчвал следното: "Стой далеч от много хора; поздравявай отдалече; мий си ръцете редовно; когато излизаш на улицата, покривай лицето си".

Днес заради пандемията от Ковид-19 се затварят държави. Но подобно нещо се е случвало и в далечното минало, разказва Румен Иванов и дава следния приемр: при чумната епидемия от 1445 година Султан Мехмед Фатих забранява влизането на чужденци от Западна Европа и Китай в Османската империя и най-вече в столицата Истанбул.

Първата карантина в Османската империя срещу чужденци е наложена от султан Махмуд II през 1831 година срещу кораб с руснаци, които пристигат в Истанбул. Причината е широкото разпространение на холерата в Русия и Франция. 

Интересен факт е, че Държавна болница Пловдив, прераснала по-късно в най-голямата болница на Южна България УМБАЛ "Св. Георги", дължи създаването си на епидемия, разказва доц. д-р Георги Томов.

Става дума за холера сред руските войски по време на Руско-турската война. Болните са били изолирани във временни бараки в подножието на Джендем тепе през януари 1878 година, а малко по-късно - през 1891 - до тях се строи и първата сграда на държавната болница с инфекциозно отделение. 

В него на 16 май 1903 година, по време на епидемия от менингококов менингит д-р Иван Драгомиров извършва първата в България лумбална пункция. По-късно в това отделение се лекуват болните от инфлуенца по време на голямата пандемия от испански грип през 1918-1919 година. Почти всички от погребаните в британските военни гробища в Пловдив военнопленници са починали от инфлуенца. 

В далечното минало българите са се пазили от епидемии с вотиви, амулети и народни поверия, разказва Румен Иванов. Българският фолклор пази името Баба Шарка. Когато тя влезе в дома, хората са спазвали редица забрани - в къщата не влиза друговерец, не се работи, огнището не се гаси и къщата не се заключва, до огнището се оставят ястия и вино и непременно една медена питка, за да се умилостиви Баба Шарка. Къщата трябва да е чиста, а със захарен сироп се ръси пътечка от леглото на болното дете до входната врата, за да се умилостиви шарката и да си отиде. 

Мащерка, оцет и розова вода Османските лекари препоръчвали прекадяване на улиците и жилищата с мащерка, сандалово дърво, дафинов лист, а по няколко пъти на ден улиците били поливани с оцет и розова вода. Основното лекарство срещу заразните болести, което препоръчвали, е Тин-и Махтум (вид бяла глина, която се правела на хапчета), която сега е известна като Бентонит. Кулата Къз кулеси в Босфора е свързвана със затворената там дъщеря на султана, която така е предпазвана от лошо пророчество. Истината е, че през 1831 по време на епидемия от холера, кулата е била изполвана като място за карантина за пристигащите чужденци. 

Близо век по-късно в Пловдив търговецът на тютюн Димитър Кудоглу прави най-значимото благотворително дарение за онова време, свързано с епидемия. През 1927 година той създава и поддържа Дом за благотворителност и народно здраве заради две епидемии, които морят основно бедните хора - туберкулоза и сифилис. За съжаление, сградите вече са съборени, но играят важна роля за града поне в продължение на 20 години. 

 

2
Коментара по темата
2.
Еньо
23.03.2020 12:38:29
Ников, каква е разликата между османците и турците ?
1.
Ников
23.03.2020 09:46:10
Малко уточнение, През 1445 година дултан Мехмед Фатих няма как да забрани влизнето в Истанбул, защото града е првзет от турците след няколко години ( 1453 г.). Освен ако не е забранил превземането му по-рано поради чумата.
  Добави Коментар
Показа палата си за милиони, дворът е като от приказките Анелия разтвори вратите на луксозния си дом в полите на Витоша ГДБОП и ДАНС разбиха престъпна група, предоставяла незаконно българско гражданство Органите на реда извършват претърсвания на различни адреси
След тупаник при съседите: 17-годишен българин е арестуван в Гърция, задържаха и майка му До инцидента се стигнало заради свада с негов връстник Радев: Да си внесем депутати за по 500 лв, може те да са по-отговорни и ангажирани Все по-неубедително звучат успокоенията на властта за цените, казва той
Ивелин разсипа Тошко: И тоя стана мутра, нищо, че е висок 1,40 м Започнал е да говори по начин, по който хората са второ качество, а той е някакъв богоизбран, каза лидерът на „Величие“ по негов адрес Двойно повече възможности за участниците в националната стажантска инициатива „Оставаме в България“, подкрепена от А1 Два пъти повече време и близо удвоен брой обучения ще получат стажантите във водещи компании-членове на СъветаИнициативата предоставя на младите хора разнообразни възможности да надградят уменията си чрез специализирани обучения и опит в реална бизнес среда
„Лятна жълта рокля“ превзе TikTok, китайка пее хита на Веско Маринов Китайска инфлуенсърка с френски акцент превърна песента му в глобален вайб Как да охладите апартамента си през лятото без климатик и допълнителни разходи Кaк рaбoти метoдът Flaschenkühlung
Жена роди в тоалетната на дискотека Посетителите клуба се обадили на службите за спешна помощ, когато разбрали какво се случва Гонзо стана заместник-председател на комисия в УЕФА Андрей Петров е изпълнителният директор
Фестивал в Несебър дава сцена за изява на 600 деца от 6 държави Форумът обхваща дните 2-6 юли и ще се проведе на сцената на амфитеатър „Жана Чимбулева“ Созопол осъмна с планини от фасове, бутилки и стъкла след посрещането на Джулай Морнинг