Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Втори сме в ЕС по брой на жени-мениджъри

Ключови думи: жена, работа, мениджър, професия, евростат

Над 6,7 млн. души в ЕС работят на мениджърски позиции, като сред тях 4,3 милиона (63%) са мъже, а 2,5 милиона (37%) - жени, съобщава Евростат. България е на второ място с 49%, съобщава "Монитор".

Латвия е европейската страна, където има най-голям дял жени на ръководни длъжности (53 на сто). Трета е Полша (48%), следвана от Естония (46%), Словения (44%), Литва, Унгария и Швеция (с по 42%), Ирландия (41%) и Португалия (40%).

Най-малко жени по шефските етажи има в Кипър (19%), Люксембург (23%), Дания (27%), Италия (28%), Нидерландия (29%), Чехия и Германия (по 31 на сто), както и в Гърция, Хърватия, Малта и Австрия (по 32%).

Жени са били малко повече от една четвърт (28%) от членовете на управителните съвети на компании, листвани на борсите, и под една пета (18%) от старшите изпълнителни директори през 2019 година. Това сочи, че макар като цяло да са близо половината от работещите в ЕС, жените все още са недостатъчно представени на управленски позиции.

На общоевропейско равнище малко над една трета от мениджърите (37%) са жени, което е леко повишение спрямо 36% през 2012 година. Сред членовете на управителните съвети на най-големите компании, чиито акции се котират на борсата, най-много са жените във Франция (45%), Швеция (38%), Белгия, Германия и Италия (по 36%), Нидерландия и Финландия (по 34%).

Най-нисък е този показател в Естония и Кипър (по 9%), Гърция и Малта (по 10%),Литва (12%), Люксембург, Унгария и Румъния (по 13%), Чехия и България (по 19%). Най-много са жените старши изпълнителни директори в Румъния (34%), Естония (33%), Литва (30%) и Латвия (29%). В България и Словения те са по 27%, а в Швеция - 24%.

Жените на челни позиции в компаниите са най-малко в Люксембург (6%) и Австрия (8%), следвани от Чехия (11%), Хърватия и Италия (по 12%). Белгия и Словакия отчитат по 13% дами на най-високите места, Германия и Полша - по 14%, Нидерландия и Португалия - по 15%.

5
Коментара по темата
5.
Кога?
08.03.2020 05:00:24
Мениджърки по дудуци
4.
Орт
08.03.2020 00:50:37
Че,то всеки иска да е началник е ясно.
3.
Орт
08.03.2020 00:49:17
А кога половината миньори и половината строители ще са жени?
2.
brp
07.03.2020 17:32:21
като допълнение към заглавието - и затова сме на това дереже
1.
хх
07.03.2020 16:45:49
Цифри, цифри... И ни едно изречение за причината...
  Добави Коментар
Как да премахнем миризмата на цигари от дома и колата - доказани и ефективни методи Тютюневата миризма се впива в текстил и мебели - но с правилния подход може да бъде неутрализирана напълно Декемврийски финансов пробив за Лъвовете: звездите отварят вратата към успеха Астролозите посочват Лъва като зодията с най-голям шанс за неочаквани приходи и признание преди края на годината
82 кг марихуана заловени на Дунав мост - наркотикът бил скрит в климатични панели Дрогата е била професионално укрита в метални панели, използвани за системи за климатизация Стилиян Петров с тежка изповед: Българският футбол е обречен Бившият капитан на националния отбор разказа за болезнен разговор с български студенти в Англия и зададе въпрос, който удря в сърцето
Как да премахнем миризмата на канализация в банята - ефективни методи у дома Неприятната миризма има логично обяснение и бързо решение, ако знаете откъде идва и как да действате Божидар Андреев: Взех веществото, за да може жена ми да забременее Щангистът твърди, че е невинен
Карлос Насар и Александра Костадинова избягаха в природата - романтика на коне под открито небе Световният шампион по вдигане на тежести и красивата волейболистка споделиха романтична езда сред природни гледки и събраха вълна от реакции в социалните мрежи Декемврийско чудо за Лъв и Козирог: една мечта се сбъдва преди Коледа Краят на 2025 г. носи тиха, но съдбовна награда за два зодиакални знака
България отново влиза в радара на глобалните инвеститори в имоти Анализ на Colliers показва възстановяване на доверието и нарастващ интерес към алтернативни пазари с висок потенциал в Централна и Източна Европа Мирослав Боршош очерта стабилна рамка за развитието на туризма през 2026 година НСТ  запозна обществеността в детайли с последователната държавна политика в сектора 
Опасна схема с фалшиви обяви за коли удря български купувачи в мрежата ГДБОП предупреждава: организирана международна група примамва с евтини автомобили и източва пари чрез фалшиви продавачи Защо не бива да мием пода в петък - традицията, която крие мъдрост, а не суеверие Психолози и етнографи обясняват защо тази народна забрана е актуална и днес