Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Защо петролът поевтинява, а горивата в България - не?

Ключови думи: цената на петрола, поевтинява, цените на горивата в българия

От началото на 2020 г. цените на петрола се сринаха с над 20% вследствие на избухването на коронавируса. Само днес суровината поевтиня с над 4% заради скоростното разпространение на заразата на европейска земя – в Италия, както и в Близкия изток. Сорт Брент достигна 56.16, а американският лек суров петрол (WTI) - 51.33 долара за барел, пише economic.bg.

Според прогноза на Citigroup от началото на месеца пък се очаква европейският сорт да поевтинее до 47 долара за барел, което би било най-слабото му представяне от две години насам.

Въпреки низходящата тенденция, започнала през януари с първите данни за заразата в Китай, цените на горивата в България остават стабилни. За изминалите шест месеца колебанията са в рамките на едва 1-2 стотинки, показва справка в специализираната информационна платформа "Fuelo".

Вижда се, че в колонките в България не са калкулирани колебанията при суровината нито при атаката над саудитските петролни платформи през септември 2019 г., нито когато поскъпваше преди Нова година заради сделката за допълнително орязване на добивите в ОПЕК+, нито сегашното поевтиняване заради коронавируса.

В началото на февруари дизелът е поевтинял с 1 стотинка до 2.27 лв. за литър – стойност, която поддържа с изменение от 1-2 стотинки още от месец юли 2019 г. Бензинът А95 също поевтинява с 1 стотинка в началото на февруари до 2.22 лв. за литър, колкото се търгува и през лятото на 2019 г.

Обикновено бизнесът с горива обяснява липсата на паралелни движения между цените на петрола и на горивата с практиката търговците да гледат средните седмични и месечни цени, а не дневните флуктуации. „Какъвто и пик да има, най-важни са средните седмични и месечни стойности. Тези средни стойности изглаждат цената и премахват флуктуациите, които иначе биха се появили и на пазара на дребно. Ако ние като търговци се съобразяваме с всеки пик на международните пазари, ще трябва да сменяме цените постоянно“, обясни председателят на Българската петролна и газова асоциация (БПГА) Живодар Терзиев по време на редовната годишна среща на Асоциацията с журналисти.

Други експерти обаче твърдят, че когато има такова значително поевтиняване, то в някакъв момент във времето трябва да бъде последвано от низходящ тренд и при горивата на бензиностанциите. „За това понижение е необходимо време от 10 дни до месец“, коментира финансовият анализатор Преслав Райков пред Нова телевизия. По негови изчисления, направени на 10 февруари, горивата у нас могат да поевтинеят с 5-7 стотинки на литър. 

Тогава обаче започна поскъпване, което продължи до 20 февруари, движено от някои информации, че Китай успява да овладее заразата, а ОПЕК+ работят по нова сделка за орязване на производството с 2 млн. барела дневно. В момента изкуственото свиване, което ще действа до края на март, е с 1.7 млн. барела.

Като допълнителна причина за задържане на цените компаниите в България могат да изтъкнат и поскъпващият долар, с който масово се търгува петролът на международните пазари. Това донякъде компенсира у нас поевтиняването на борсите.  За изминалите шест месеца доларът е поскъпнал с 3.2%, като засилването му става най-вече през февруари.

5
Коментара по темата
5.
ФФ
25.02.2020 10:38:54
„Какъвто и пик да има, най-важни са средните седмични и месечни стойности. Тези средни стойности изглаждат цената и премахват флуктуациите, които иначе биха се появили и на пазара на дребно. Ако ние като търговци се съобразяваме с всеки пик на международните пазари, ще трябва да сменяме цените постоянно“
Когато флуктуациите са нагоре се сменят всеки ден или час, но когато са надолу може на месец.
4.
Тиква
25.02.2020 09:15:22
Нищо ново, ми гербисти лъжем нагло и постоянно,продажници и мошеници.
3.
Аб
24.02.2020 23:37:35
Мафиотска държава
2.
Неудобната истина
24.02.2020 23:26:06
Ами много е просто - защото Мутрата и пуделите му в парламента гласуваха лобистки закони, с което направиха Лукойл монополист. Правителството Борисов1 хариза на руснаците и базата в Росенец, на която още няма монтирани измерватели. И за капак от 20 години рафинерията не е отчела и стотинка данък печалба.
Е, все пак руснаците вършат и добрини - купиха на метресата на Борисов и на незаконното и дете къща за няколко милиона в Барса.
1.
Асдфг
24.02.2020 21:13:26
Как защо? Защото всеки си прави каквото иска. Падат цените нашите ревът 'заредихме на скъпите' после зареждат на ефтино гориво ама не смъкват цените и като скочат навънка и веднага нагоре.
  Добави Коментар
Незрящият Виктор Асенов пробяга 80 км на Асеновградски баири въпреки дъжда  Несломимият и водачите му започнаха състезанието още в 7.00 сутринта в събота Скандал с Макрон Някои твърдят, че се е дрогирал във влака за Киев! От Франция категорично отрекоха
Взима важно решение Васил има 2 рози, дамите пък са двойно повече Много е болна Кели от "Женени с деца" почти не излиза от къщи
Буря в "Ергенът" Мартин и Даниела с първи скандал, след като заживяха в едно имение Получи огромно признание Надал с разгромна победа в престижна класация
Прави съдбоносен избор Виктор решава за Любомира и Клаудия в утрешния епизод на реалитито Информационният здравен център Ashkan Life чества 10 години и посреща в нов офис Широкият спектър медицински услуги – от диагностика до крайния стадий на лечението и индивидуалният подход са най-важният белег за успеха
Пожар в къщата на Стармър Гъмжи от полиция около дома Проблем с тока и метрото в Лондон Преустановено е било движението по две линии на метрото
Тръмп е готов да отиде в Истанбул, чака се решение на Путин Може да има среща между 4 президенти Шокиращ инцидент в Германия, замесени са деца 14-годишно момче е прободено много тежко от 17-годишен, друг тийнейджър също е ранен