Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

За или против квота за българска музика в ефира, кой печели и кой губи?

Хората искат 6 от 10 пеесни по радиото да са родни, но възможно ли е това без да има монопол?
Ключови думи: за или против, квота, музика, ефир, българия, коментар

Трябва ли да има повече българска музика по радиото и въобще в ефира? Този въпрос рязко набира популярност в последната седмица, след като музикалните кампании в България организираха кампанията „За повече българска музика в ефира” и към момента се очаква предложение за тази идея да бъде внесена за разглеждане в Комисията по култура и медии в парламента.

Процентът на българска музика спрямо чуждестранна по българския ефир постепенно намалява с всяка изминала година. От 26% през 2014 г. до около 20% през 2019 г. Това означава, че само една от 5 песни по радиото са български, което е напълно в контра с това, което проучване на „Алфа Рисърч” показва. От статистическа агенция отичтат, че хората искат 6 от 10 песни в ефира да са български.

Добре, но откъде ще дойдат те и какви ще са? Малцина са тези, които не знаят коя музика в България се слуша най-много – чалгата. Дали е защото такова е желанието на публиката или е защото тя се лансира повече от останалата – това няма да коментираме. Факт обаче е, че все повече някои от другите жанрове в музиката се присъединяват към „звученето” на т.нар. „поп-фолк”. Класическите примери са рапът, който в последното десетилетие буквално загуби оригиналната си идея на социален коментар под формата на рими и се превърна в... но както и да е.

Ако предположим, че действително се въведе квота – 6 от 10 песни да са български - това би означавало, че много от сега малко известните автори, които умишлено или не, не получават внимание от радиото или телевизията, ще трябва да запълнят ефира. А това не е толкова лесно, колкото звчуи.

На практика приемането на такава квота, според мнозина т.нар. „независими музиканти” би значело, че няколко продуцентски компании ще получат право да упражнят монопол върху създаването на нова музика, върху творческия процес и върху самите артисти. Не е и тайна, че за създаването на авторски песни, готови за радио или телевизия, се изисква ноу-хау за това как точно трябва да звучи записа, колко да е силен и какви елементи да има в него. Всъщност това е цяла наука, която обаче за жалост през годините се превърна в бариера за креаттивността. 

Нека не се лъжем – ако квота действително се въведе (а такава не би следвало да има), то това определено означава, че ефира в България ще бъде запълнен с чалгаризирана музика, подобна на „модерния рап”, зад която няма нищо друго, освен идеята за печалба. 

Вариантите реално са три, но описания в предния абзац звучи най-реалистично. От една страна тези музиканти, които към момента не получават публичност, може да я получат. От друга - недостигът на стойностна музика може да изиграе лоша шега – особено за младите – и опитвайки да запълни квота ефира да се превърне в поле за изяви на автори в жанрове между стара естрада, народна музика, модерен рап, чалга и поп. Не особено добър вариант.

Друга тъжна истина – действително хората в България, които знаят как да правят музика, са малко. Не тези, които имат талант за пеене, свирене на инструмент  или просто перфектен слух – говорим за хората зад кулисите – тези, които започват от нулата, проследяват процеса, миксират елементите и накрая завършват цялото творение. Хората зад компютъра или зад пулта. А от цялото нещо – те ще бъдат най-ощетените.

Може и да бъркаме в преценката си.

*Чалгаризация – измислен термин за превръщането на нещо в чалга.
 

12
Коментара по темата
12.
Стига стези квоти
16.02.2020 13:46:26
Една песен или става, или не става. То и про соца имаше квоти, но ние си слушахме Елвис, Пинк Флойд, Ди Пърпъл и да не изброявам повече. Те ни пускаха Сигнал, Щурцкте, Лили Иванова, но по купоните не си спомням много, много да си ги пускахаме. И имаше защо. И сега има защо.
А'ре със здраве. Артистите, направете нещо свястно и ще ви слушаме нон стоп.
Румънците искараха световни хотове. Руснаците също. Украйнци, грузинци, турци, само ние не
11.
аз
16.02.2020 09:48:02
пазарът трябва да реши какво ще се слуша,в противен случай при силово наложена българска музикика, хората ще изключват приемника
10.
До Фен
16.02.2020 08:09:57
БГ радио казваш? И колко нови български песни си чул там? Най вече нещо ново. Основно старите изпълнители, от време на време Грага, а и Вълдобрев. Него пък кой го излъга, че е певец. Саня е опупирала всичко. Никой не може да пробие, освен н нейните. Ти пък и тя едни изпълнители има, мани, ману. Дара, ужас, ма я тика, щото секса продава. Що я.няма Луизу? Ми щото не е ку* ве.
9.
До 1
16.02.2020 08:04:06
Ако си мислите, че маанетата са истинската турска музика, много се лъжете. Да ви попитам, колко от вас са слушали истинска народна турска музика? Май не знаете какво е това. Скоро попаднах на една турска станция, турски поп. Паднах. Наистина качествено нещо, но вие от къде да знаете за него. Вие си слушате маанетата.
8.
Ж
16.02.2020 01:10:53
Глупав въпрос. Хората питат въпроси със смисъл за бъдешето на градовете им не глупости.
7.
Да пускат качествени песни
15.02.2020 19:34:56
Музиката не трябва да се дели на българска и чуждестранна. Прави се класация на най-добрите песни и ако попаднат БГ песни в нея - нека ги има. Ако няма добри БГ песни, няма смисъл да пускате такива за пълнеж. Разбира се без чалга...
6.
Фен
15.02.2020 19:10:41
Има БГ радио, който иска да слуша българска музика. Много малко са качествените изпълнители.
5.
Kmeta
15.02.2020 19:07:46
Tazi glupava calga
4.
Сачи
15.02.2020 19:02:34
Аз съм за ограничаване ефирното време на бат Боко
3.
Въййй
15.02.2020 18:48:03
Иначе постоянно се тръби по форматите колко таланти е имало в беге вииж ли ти.Тауант до тауант.Форматите свършват ,оня рошавия маймуняк "халвата " опъва парите от рейтинга ,а за талантите един чеп
2.
*********
15.02.2020 18:23:33
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
1.
Балкански Турчин
15.02.2020 18:16:08
За нас Турците Турските песни винаги ще бъдат в преден план
  Добави Коментар
На живо във Флагман.бг: Стотици бургазлии се събират за Пасхална служба в храма „Св. св. Кирил и Методий“ Църковният ритуал за възвестяване на Христовото Възкресение започна в 23:30 часа 5 неща, които мъжете искат силно Бъдете честни и открити в отношенията си
Китайско-руски учения край Тайван предизвикват тревога в САЩ Това съобщи хонконгският вестник South China Morning Post Колко пъти на ден трябва да се храните, за да сте здрави и да не напълнявате? Има състояние на тялото, което възниква при продължително отсъствие на храна, в резултат на възбуждане на страничните ядра на хипоталамуса - това е глад
Кой е най-вредният работен навик и може да ви вкарат в лудница Очакването, че служителите ще бъдат на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата, оказва голям натиск върху работниците Девици от Отряд на удоволствията забавляват урода Ким Чен Ун Бащата на севернокорейския диктатор вярвал, че сексът с млади жени ще му донесе безсмъртие, но умря от инфаркт на 70
Берлин е лидер на новия пазар за градска слънчева енергия Терасните соларни модули набират все по-голяма популярност в Германия, където цените на електроенергията остават високи Русия обяви Володимир Зеленски и Петро Порошенко за международно издирване Москва обяви НАТО, че търси конфликт 
Ракът ни отне обичана учителка Радка Тодорова се бореше с онкологично заболяване - мозъчен тумор Брутална катастрофа, цяло чудо е, че има само един пострадал Инцидентът е между 3 леки коли
Невена Цонева обмисляла раздялата с Дългия повече от година От година и половина тя успешно развива своя канал в YouTube на езотерична тематика „Без граници“ Какво издава любимата порода куче за вашия характер? Изследователите оцениха пет основни характеристики на личността на собствениците на кучета от различни породи, наричани още "Големите пет"