Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

С грижа за бъдещите майки: Лаборатория „ЛИНА” въведе метода Уестърн блот за диагностика на инфекциозните заболявания TORCH

Заразяването на бременна жена с вируси води до по-висока заболеваемост както на майката, така и на новороденото
Ключови думи: Уестърн блот, лаборатория Лина, Western blot, инфекции

„ЛИНА” продължава да въвежда най-съвременните и ефективни изследвания и методи за диагностика на различни заболявания. От края на миналата година лабораторията прилага аналитичната техника Уестърн блот  (Western blot или WB) и при доказване на ТОRCH заболяванията, тъй като тя се отличава с по-висока специфичност и чувствителност в сравнение с елайза методите. WB е известен като потвърдителен метод за диагностика  на много бактериални, вирусни и паразитни инфекции, сред които HIV, лаймска болест, токсоплазма, дали положителен резултат на ELISA, CLIA и други.

Какво е TORCH и защо изследването за него е важно по време на бременност?

TORCH включва първите букви на токсоплазмоза, рубеола, цитомегаловирус, херпес симплекс вирус тип 1 и тип 2. Тези инфекциозни причинители могат да нанесат вътреутробни увреждания на плода, ако майката няма изграден имунитет. 

Често протичането на тези инфекции е безсимптомно.

Информираността за тези вродени заболявания или необходимостта от изследване е:

Лаборатория „ЛИНА” предлага два вида панели имуноблот TОRCH, с които се диагностицират имуноглобулини IgM и  IgG :

Резултатът от изследването излиза в рамките на 7 работни дни.

Какви може да са последствията за плода при заразяване с изброените заболявания?

Заразяването на бременна жена с вируси води до по-висока заболеваемост както на майката, така и на новороденото. Развиващият се ембрион и новороденото дете са високочувствителни към множество вируси, предизвикващи инфекциозни заболявания у възрастните, но сравнително малко от тях могат да преминат анатомо-физиологичните бариери. Детето може да се зарази вътреутробно, по време на раждане или непосредствено след раждането.

Общото на тези инфекции е: клиничната картина е неясна; различни клинични картини при по-големите деца и възрастните индивиди;  възникват тогава, когато в патологичния процес са въвлечени майката и детето; при майката обикновено симптомите са неспецифични; изходът от заразяването за плода и новороденото дете са разнообразни - от липса на последици до раждане на мъртъв плод и плод с вродени аномалии.

При раждането бебетата имат незряла имунна система и не образуват антитела. Децата получават антитела от майката посредством кръвната циркулация и защитните фактори от  кърмата. До около 20-ата седмица от началото на бременността - околоплодните води са благоприятни за развитие на инфекции. С напредване на бременността се създават условия за пренос на инфекции от влагалището. Някои вируси (CMV, HSV-1,  HSV-2, HBV, HCV, HPV, HIV) могат да преминат бариерата и в късна бременност. Toxoplasma gondii – паразит, може да  премине бариерата по време на цялата бременност, като уврежданията са от различно естество.

Плацентата се формира след 16-ата седмица от началото на бременността. Тя предпазва плода от майчините микроорганизми в кръвния ток. През плацентата преминават антитела от клас IgG. При доносените деца (около термина на раждането) концентрацията на IgG е еднаква с тази на майката. Децата, родени с различна степен на недоносеност, не получават пълен набор от майчини антитела, което увеличава риска. След раждането майчините антитела имат период на полуживот и в зависимост от изходното ниво се запазват 2- 6 месеца. Антитела от класове IgM, IgА, IgЕ не преминават през плацентата, но се синтезират в отговор на инфекцията.

Повече за Уестърн блот 

Уестърн блот (Western blot), понякога наричан протеин имуноблот, е широко използвана аналитична техника в молекулярната биология, имуногенетиката и други молекулярни биологични дисциплини за откриване на специфични протеини в проба от тъканен хомогенат или екстракт.  Накратко, пробата е подложена на денатурация на протеин, последвана от гел електрофореза. На електрофорезната мембрана се създава  първично антитяло, което разпознава и се свързва със специфичния прицелен протеин. Следват етапи на промиване, визуализиране и индиректно откриване на специфичния целеви протеин.

Голяма авария във Варна Много хора са без вода Пролетно надиграване на учители в Айтос Педагозите станаха хоротропци, учениците – зрители
Самоубийство в Стара Загора Жена се хвърли от блок Носталгия ли? Ето с какъв безумен хонорар върнаха Зуека Сумата бързо е накарала актьора да размисли
Русия подкрепя 30-дневно прекратяване на огъня в Украйна, но с "отчитане на нюансите" Русия няколко пъти заяви, че въвеждането на продължително примирие зависи от създаването на механизми за наблюдение Експерт със смразяващи данни за доходите на българите Проучването на ИПИ показва нарастване на процента бедни на годишна база спрямо 2023 г.
Баба Ванга вдъхнови румънски хит  „Очите ѝ затворени, но вижда всичко“ Такси блъсна и уби мъж на пешеходна пътека Тежкият инцидент е станал тази сутрин в Русе
Варненци на протест с искане за зоополиция Те настояват за по-строг контрол и ефективни наказания Какво пропусна Путин в речта си за Деня на победата? Той се нуждае от този култ към победата, който създаде
Най-богатите са виновни за 2/3 от глобалното затопляне 10% от милионерите на планетата причиняват най-големите щети на околната среда Европейски лидери заминават за Киев на безпрецедентно посещение Ще продължим да увеличаваме подкрепата си за Украйна, единни са няколко държави в ЕС