Вашият сигнал Връзка с Флагман
Управител:
Веселин Василев, email: v.vasilev@flagman.bg

Главен редактор:
Катя Касабова, email: k.kassabova@flagman.bg

Коментарите под статиите се въвеждат от читателите и редакцията не носи отговорност за тях! Ако откриете обиден за вас коментар, моля сигнализирайте ни!

Европа държи ключа към продължаването на ядрената сделка с Иран

Ключови думи: иран, европа, сделка, ядрени оръжия

Настояването на Европа за запасване на ядрената сделка с Иран, след като Съединените щати се оттеглиха от споразумението, има неочаквана тежест, пише investor.bg.

Съпротивлявайки се на натиска на Тръмп и поддържайки седелката жива, сега европейските страни държат ключа към продължаването на оръжейното ембарго върху Иран, което изтича през октомври.

Заплахата от регионално мерене на сили и очакванията за резултата от президентските избори в САЩ обясняват защо Германия, Франция и Великобритания се опитват да спечелят време за иранската сделка, придържайки се към дипломатическия подход, докато се борят да повлияят на събитията.

В рамките на споразумението от 2015 г. Иран се съгласи със САЩ, Русия, Китай и трите европейски държави да включи процес по решаването на спорове. Този вариант може да бъде използван, за да се изпрати Иран обратно пред Съвета за сигурност на ООН. Това би означавало страната отново да се изправи срещу санкциите на Организацията на обединените нации, включително за вноса на оръжие. С излизането на САЩ от сделката намирането на причина за сезирането на Съвета за сигурност ще падне на плещите на Европа.

Ембаргото за оръжия попада в радара и на Съединените щати. През август държавният секретар Майк Помпейо написа туит по повода в коментар, който споменава и Касем Солеймани, иранският генерал, който беше убит миналата седица.

Твърди се, че външните министри на страните от Европейския съюз (ЕС) са били разединени по отношение на продължаващия ангажимент с Иран по време на срещата си в Брюксел в петък. Йосеп Борел, върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика, твърди, че блокът е ангажиран със спасяването на ядрената сделка от 2015 г.

Има логика зад позволяването на въпроса за сделката да се проточва, твърди Питър Дженкинс, бивш британски дипломат, който е преговарял при предишната европейска сделка с Иран, която се разпадна.

Когато споразумението се провали през 2005 г., Иран премина от притежаването на формална способност за обогатяване на уран и позволяването на натрапчиви проверки към увеличаване на ядрения капацитет. В крайна сметка страната натрупа достатъчно обогатен уран за повече от дузина оръжия преди споразумението през 2015 г. да ги елиминира.

“Ситуацията напомня 2005 г.”, коментира Дженкинс. “Това, което е останало от споразумението, е по-добро от никаква сделка, а възможността за подобрение може да се появи по-късно през 2020 г.”

Масата за преговори

Иран подчерта, че официално не е напуснал сделката. Страната все още позволява разширен международен мониторинг на ядрената програма и дава време на ЕС да ѝ помогне да се справи със санкциите, наложени от Доналд Тръмп. САЩ напуснаха едностранно споразумението през май 2018 г.

“Когато воюващите не са готови да се доближат до масата за преговори, можем да занесем масата за преговори при тях”, заяви министърът на външните работи на Австрия Александър Шаленберг.

1
Коментара по темата
1.
Дернев
12.01.2020 12:06:42
Европа държи ключа и за мира в света. Но това е Европа на европейците, а не тази сегашна Европа в насипно състояние от която всеки по-голям черпак се мъчи да загребе повече. Затова сме длъжни, ние европейците, да я изградим по най-бързият начин. Тези разговори с Путин са правилна посока, но за в бъдеще Русия трябва да участеа във всички форуми на ЕС, които касаят глобални проблеми и особено мира исигурността на Европа.
  Добави Коментар
Задържаха контрабандно оборудване и обзавеждане за яхта на пристанище Бургас Случаят е в рамките на операцията по противодействие на контрабандата на смесените екипи от четири институции – Агенция „Митници“, ГД „Гранична полиция“, ГД „Борба с организираната престъпност" и Национална агенция за приходите Румънски автомобил се обърна по таван в Русе Колата е помела пътен знак с ограничение до 50 км. и е разцепила дърво край пътя
Болната Михнева сама на Великден За празника Чапа излиза от хосписа, в който живеят с журналистката Щерката на Стоичков ражда от богат венецуелец Христина чака момче от новия си годеник Карлос през октомври
Синът на Чарли Чаплин по-евтин от Лили Иванова Наследникът на великия актьор се изявява пред българска публика за 60 лева, примата иска по 600 за концерт в лозята "Газпром" отчете загуба от 7 млрд. долара Липсата на приходи за 2023 г. се случва на фона на над 13 млрд. долара печалба през 2022 г.
Тъмната страна на риалити шоутата: Секс, насилие и провокации Молят участници да не изнасят неща от "кухнята"  ТИР влезе в дере, спряха движението през Прохода на Републиката Камионът е самокатастрофирал 
Украйна иска от САЩ шпионския дрон MQ-9 Reaper Щяла да ги ползва за идентифицирането на руски цели  Линда на Киро обясни защо продава козунаци за 60 лв. бройката А вие за колко бихте продали труда си, пита риторично съпругата на съпредседателя на ПППП
Войната, мъжете, мобилизацията: Кое е по-ценно животът или Украйна? В момента към 650 000 украинци в наборна възраст пребивават на територията на ЕС  Запалиха Корана в Швеция преди старта на Евровизия Миналата година подобни акции предизвикаха гневни демонстрации и протести, съпроводени от насилие, в държави с преобладаващо мюсюлманско население